93 entry daha
  • ilk bölümü itibarıyla gösterdiklerinden ziyade göstermediklerini seçmekteki başarısı dikkate değer dizi. 80 dakikada sadece tanıması gereken kişileri, oldukça da sessiz sakin (arya'nın tomboy, jon'un kardeşlerini seven bir piç, cat'in piçi sevmeyen anne vs. olduğunu öğrendiğimiz okçuluk sahnesi misal) tanıtan dizi, ümit ediyorum flashback olaylarına falan girmeden, geçmişi, romandaki gibi, monolog ve diyaloglar aracılığıyla verir.

george r. r. martin'in blogundan da teyit ettiğim üzere sibel kekilli'nin, özellikle ikinci sezonda, görece önemli bir yardımcı karakter* olarak karşımıza çıkması gerekiyor.
  • seriyi gercekten cok begenen biri olarak dizinin ilk bolumunu de oldukca basarili buldum. umarim bazi dizilerde olan pilot bolumun guzel olup sonradan sacmalanmasi durumu bu dizide yasanmaz. ama yine de ilk bolumden sonra dizinin ilerleyis hizinda biraz yavaslama bekliyorum. yoksa neredeyse uc bolumde ilk kitap bitecek.
    benim icin dizinin asil olayi eger tutacak olursa george r. r. martini biraz kitap yazmaya tesvik edecek olmasidir. malum adam 4. kitap bittikten sonra cok uzun diyerek kitabi ikiye bolmus, 4. kitabi yayinlamis, besincisi de hazir demistir. fakat aradan 6 sene gecmesine ragmen kitap hala cikmamistir. eger dizi tutarsa, diziye ara verip kitap cikmasini bekleyemeyeceklerinden diger kitaplarin yazimi da hizlanacaktir diye dusunuyorum. malum serinin butun sevenlerinde yazarin yasi ve obezliginden oturu seriyi bitiremeden gocebilecegi korkusu mevcut. isin kotu tarafi oyle birsey olursa geriye robert jordan gibi notlar birakip baskasinin seriyi bu sayede bitirebileceginden de kuskuluyum.
  • destansı jenerik müziği ramin djawadi'nin eseridir.

http://tinyurl.com/3bd8atx
  • yakın dönemde pek çok kişinin favorileri arasına sağlam yerden gireceğe benzeyen dizi (pardon, kitap uyarlaması).
    http://stargate-sg1-solutions.com/…rones-poster.jpg
  • kitapları okumamış, hatta hiç duymamış biri olarak bayıldım. her şey inanılmaz başarılıydı. oyuncuların kaliteli olması cidden fark ediyor.

--- spoiler ---

o değil de khal drogo ne sikmiştir o sarı karıyı. seramik gibi çevirmiştir hayvan.

--- spoiler ---
  • uzun zamandır beklediğim bir diziydi ve ilk bölümü iki defa izledikten sonra beklediğime ne kadar değdiğini anlatamam. serisinden her ne kadar haberdar olsamda maalesef henüz okuma fırsatım olmadı ama bir iki ay sonra kendime bir boşluk yaratıp okumaya çalışacağım. şimdi ilk bölümden bir kaç ufak not ve gelecek bölümler hakkındaki tahminlerimi yazayım.

--- spoiler ---

eddad stark karısıyla yatakta günün özetini yaparken kapı çalar ve uzaklardan bi haber gelir, kralın eski sağ kolunun karısı -ed in baldızıdır aynı zamanda- kocasını lannister lerin öldürdüğünü söyleyen bir mektup gönderir. bu aşamada eddard stark ilk başta pek de olumlu bakmadığı kralın sağ kolu olma kararını gözden geçirmek zorunda kalır. bu sahnede sean bean abimizin ön planda diğer iki kişi - karısı ve yaver- geri planda olduğu sahne, 60 dakikalık ilk bölümün en güzel sahnelerindendir.

ilk dakikaların gerilimi de üst düzeydeydi.

ilerleyen bölümlerde gerçekleşmesi muhtemel bir kaç nokta yakaladım gibi geldi bana.

mesela o beyaz kurt yavruları var ya 6 tane kesin bi piçlik var onlarda, ona dikkat.

şimdi bizim ufaklıkta en son kale surları gibi bi yerden itilip öldürülmesiyle - heralde ölmüştür- ileride önemli bir karaktere dönüşmesi gereken çocuk olarak elimizde arya stark kaldı. zaten belli ki savaş konularında yetenekli. artık eddard bunu özel eğitime mi tabi tutar onu bilemem.

ileride pisikopata bağlamasını beklediğim bir başka karakter de khal drogo ya gelin olarak giden orospu çocuğu bir abiye sahip çakma sarışın daenerys targaryen.

daenerys in abisi bir diğer çakma sarışın viserys targaryen belli ki ileri de epey daşşaklı kötü adam olucak. ama sonra tövbe edip iyi olacak gibi duruyo.

bi de imdb de eddard stark 2 bölüm görünüyo ölcek mi lan yoksa.

bu lannister lerdan bi sik olmaz gibi duruyo ama cüce lannister a belli olmaz.

--- spoiler ---

yani demem o ki şu an yayında olan en kaliteli dizi diyebiliriz ilk bölümden gördüğümüz kadarı ile. kalite düşmezse efsane olur.
  • bu dizide oynayan cüce zamanında nip/tuck'ta oynayıp julia mcnamara'yı da götürmüştü.
  • ilk bölümü itibariyle, fantastik bir dünyadaki karakterleri gerçeğin karikatürleri olarak değil de gerçek karakterler olarak gösterebildiğine göre doğru düzgün kotarılmış dizidir diyebiliriz.

bu arada, son dönemin modası minimalist art ile dizide/kitaplarda yer alan ailelerin amblemleri ve mottoları üzerine duvar kağıtlarına da şuradan ulaşılabilir.
42142 entry daha
hesabın var mı? giriş yap