32481 entry daha
  • valla bölüm kötü olmuş diyenlere kafam girsin eyvallah çok güzel bir bölüm olmuş ben kendi adıma çok beğendim hatta aşırı gerildim izlerken ama şunu da görmezden gelmeyelim be bumu abi bumu amk çekimleri 55 gün süren bölüm?
  • aksiyon ve gerilimin iç içe olduğu müthiş bir bölümdü.

spoiler ---

(savaş stratejisti gözüyle değil daha çok kurgu ve sinematografik açıdan izliyorum. benim anladığım, bu süreç içinde doğrudan night king’i yok etmeye yönelik bir stratejileri vardı, amaç ölüleri olabildiğince surlardan uzak tutmak o arada da night king’i haklamaktı, ama tuzağa düştüler, yemedi. dothrakilerin de bu kadar kolay haşat olmasını beklemiyorlardı. neyse ben bildiğim alana geçeyim) :

şurada iki video var, biri hardhome üzerine analizim, diğeri inglorious basterds'in girişindeki gerilimli sekansla ilgili. her ikisindeki öğelerin ustalıklı bir kullanımını görüyoruz bu bölümde. beğenmediğim yerler de var elbette ama bütünün yanında çok da önemli değil.

burada herkesten farklı olarak altını çizeceğim bir başka unsur var, sahne boyunca ışık seviyesi diplerde. herkes bunu eleştirmiş ama bence olması gereken buydu. bu bölümde bir iki yerde selam çakılan lord of the rings two towers'daki helm's deep savaşı da yine sabaha karşıydı, ve yine karanlıktı, ama orada bile şimşekler ve ayışığı aydınlatıyordu sahneyi. burada arada ateş yanıyor bazen, bir tek orada ışık verdiler. gerisi karanlık. hele o karanlıkta neyin geldiğinin belli olmadığı ilk anlar. keyiften gözlerim doldu.

yani bu aslında aksiyon sahnesinde her şeyin apaçık aydınlık olması şeklindeki holywood klişesini de yerle bir eden, muazzam bir meydan okuma. zira karanlık ile aydınlığın, buz ile ateşin savaşını izliyoruz. holywood en karanlık sahneleri bile bir aydınlık seviyesinde çekiyor, hele ki aksiyon olursa. ama burada hikayenin anlamı için ışık dibe çekiliyor ve ben buna bayıldım.

izlerken ejderhalar nerede, lan bir şey göremiyoruz gibi sözler etmişsinizdir, ama o tam da bu sahnenin duygusuna hizmet ediyor. çünkü sahnedeki karakterler ne görüyorsa, ne hissediyorsa, ne düşünüyorsa sen onu hissediyorsun. bu bir tercihtir, bıçak sırtıdır ve ana akımda yapmak baya sağlam cesaret ister, o açıdan baştan aşağı takdir edilesi. iliklerimize kadar karanlığı hissettirdiler ve dünyanın en çok izlenen prime-time showunda, karanlıkla show yaptılar.

ileride belki bütün bölümün analizini de sahne sahne kare kare yaparım. ama iki saat sürer herhalde belki birkaç bölüm halinde yayınlamak lazım.

öte yandan ölümlerde çok güzel döngüler tamamlandı. mormont öldürmek için gönderildiği kişi için öldü, bran’ı öldürmek için kullanılacak hançer bran’ı kurtardı. savaşan belki de en ufak kişi devi öldürdü.

dizinin genel incelemesini yaptığım videoyu da koyayım, ilginizi çekerse.

--- spoiler ---
  • bok gibi bir büyük savaş bölümü yapan ağır batırmış tv dizisidir. al tanım amk.

ahahahahahahahah ulan ne büyük sıçış ahahshshshshhah. mk martini hikayeyi o iki hollywood çocuğuna bıraktın sonuca bak amk ben hepinizin. hardhome falan efsane şu bölümün yanında bu ne lan?

spoiler olabilir

dizinin ilk açılış sahnesine bir dönün bakın anlarsınız bu bölüm neden boktan.

final kötüsüne bak amk. cersei!!!! lan tywin, jofrey, ramsay falan da değil ha cersei he amk he! 8 sezondur gelen kış bu kadarmış amk. gece kralı, ormanın çocukları, ölüler, azor ahailer, 3 gözlü kuzgunlar hepsi boşa amk. oğlum hodor bu bran savasi üc boyutlu izlesin diye mi öldü. ne bok yemeye jojen meera o kadar uğraştı?! bunun bile cevabı yok.
    ne izledik biz lan. senelerdir altyapısı hazırlanan savaş final savaşı bile değil. euron ve cersei the last and the bigest enemy he mi?!
  • 8. sezon 3. bölüm (the long night-ortalama 8 saatlik gece için çok long night-) ile hayal kırıklığı yaşatan dizidir.

geçen 7 sezon boyunca bizi bu savaşa, bu geceye hazırladılar ama sonuç karışık işkembe çorbası. ne izledik, ne gördük; o bütçeye, o reklama bu bölüm için gerek var mıydı yani? çünkü söz konusu game of thrones ve kendisi ile yarışan tek dizi herhalde... ben aradığımı bulamadım umarım başkaları daha çok keyif almıştır.

--- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
    bir önceki bölümün (a knight of the seven kingdoms) son sahnesinde izleyiciyi buram buram geren hava, bu bölümde çok kısa sürdü. oysaki dizi başlamadan haftalar evvel bu bölümün reklamı öyle yapıldı ki; istemesek bile beklentiyi yükselttik.
    dizinin oldukça karanlık yapılan çekimleri, ben de dahil, hemen herkes tarafından rahatsız ediciydi.
    gelelim esas kısma...

bölüm, ölüler ordusunun geldiğini gören winterfell ahalisinin son hazırlıkları ile başlıyor. savaş ekibinin mevzilere konuşlanması ve sığınmacıların yeraltı mezarlarına inişlerini seyrediyoruz. bu noktada henüz savaş başlamamışken gelen melisandre ile bir tık tansiyon yükseldi. gerçi önceki sezon yine geleceğini söylemişti ama keşke yanında diğer kızıl rahibeleri de getirseymiş. dothraki ordusunun oraklarını yakması ve ardından gaza gelen bu uzun saçlıların koşa koşa düşman üzerine gidip ağızlarının payını almaları gayet güzeldi. ben şahsen bu noktaya kadar keyif aldım. yalnız burada benim dikkatimi çeken bir husus var. jorah mormont dothrakilere önderlik ederken bir anda geriye, onların arasına düştü. o noktada bana hem yaşlandığını hissettirdi, hem de kendisine o an bir şey olmayacağını... bir nevi kurnazlık yaptı.

arkasından ejderhalarla birlikte uçan dany ve jon'un sahneleri de fena sayılmazdı. lakin bir ara sis içinde birbirlerini kaybettikleri anda jon'un "dany" diye bağırışı neden bilmem bana çok abest geldi. belki sezon başladığından bu yana adama bizim dizilerin başrol misyonunu yükledikleri içindir bilemiyorum.

hendeği ateşe vermeye çalışırken başarısız olmaları, bunun üzerine red woman'ın dua ederek yakması hem güzel hem de komikti. death army için 2 dakika etkili oldu lakin winterfell savaş ekibininde ne kadar boş olduğunu bize gösterdi. 3-5 köprü işlevli ölü görünce sura insan çağırmak nedir allah aşkına? miğfer dibi savaşı’ndan etkilenildiği, onun sahneleri gibi anlar yaratılmaya çalışıldığı söylenmişti ama en basiti oradaki elf ordusu nerede, bu dağınık winterfell güruhu nerede? aradaki farka bak 3 sıra elfe karşı birkaç kişi. neyse bunun akabinde lyanna mormont'un beni şaşırtmayacak şekilde ölmesi lakin o akdevi de öldürmesi yeniden heyecan yarattı.

dizinin kalanı için yazılacak çok fazla bir şey yok esasen.
    mesela night king'in drogon üzerine tam gaz ejderha sürmesi güzel ama onun bu saldırıdan kurtulabilmesi saçma çünkü zombi ejderha durmaksızın mavi alev püskürtüyor. imkansız ne varsa hepsi başa geldi bu bölüm.
    arya stark dizinin esas kahramanıymış meğerse... faceless eğitimi boyunca gelişimini, direncini dibine kadar gördük ama büyük, ismi geçen savaşçıların arasında ne bileyim... ben o kahramanlığı hissedemedim. gerçi o savaşçılardan da bir şey göremedik pek fazla.

en etkileyici sahnelerden biri, sonlara doğru tyrion ve sansa'nın çaresizce bakışmaları ve tyrion'un sansa'nın elini öpmesi. duygulandırdı, tamamlanmamış evliliklerine selam oldu.
    theon greyjoy'un bran tarafından hepimiz için affedilişi * de beni hüzünlendirdi. o noktaya kadar izlediğim tüm saçmalıklar içerisinde en mantıklı olanıydı. ta ki, koskoca night king'in üzerine koşana kadar.
    bu noktada bran için de edecek iki çift lafım var: kendisi tam bir ruhsuz ve çok fazla flu şey bıraktı zihinlerde. ne yani her şey bu veledin mobil hafıza kartı olması yüzünden miydi?
    devam edeyim...
    arya'nın night king'i öldürme anı bana çok çok basit ve sığ geldi. insan birazcık daha aksiyon bekliyor söz konusu night king ve bu kadar reklam olunca. yani farkında mısınız adam ateş geçirmiyor, çok güçlü, çok kudretli, çok gizemli... ama çok ani bir hamle ile ölüyor. o zaman neden night king bu kadar yüceltildi insanların gözünde, neden bu kadar erişilmez kılındı? ha tabii ölünce, sorunsallar da onunla birlikte öldü. ne bileyim bir garip... gerçi senaristin dediğine göre 3 yıl önce arya kararını vermişler ama... “nerden baksan tutarsızlık nerden baksan ahmakça”.
    akabinde bize gösterdikleri jorah ölürken kibir kraliçesi'nin eline silah alıp son bir kuvvet savaşması, sonunda nitekim jorah için ağlaması ve drogon'un annesinin yanına gelmesi de bir o kadar duygulandırdı beni.
    son olarak melisandre'nin sözünü tutması, misyonunu tamamlaması ile bölümün bitmesi ve havanın aydınlanması iyi işlenmişti. melisandre'den nefret eden biri olarak kadına da üzüldüm.
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---

okumaya üşenen için özet:
    7 sezon boyunca ilmek ilmek işledikleri efsanelerin fos çıktığını gördüğüm bir bölümdü. herkes maşallah adanalı gibi kavgaya koşarak, walkerlara kafa atarak gidiyor.
    benim için game of thrones'un gizemi bu bölüm ile bitti. kalan 3 bölüm için 4'te kalkmasam da olur.
  • 1) adamlar saçma sapan sitelerden senin benim gibi insanların bir yerinden uydurduğu teorileri okuyor. aklına yatan teori mantıklı gelince öylece gerçekleşmesini bekliyor. gerçekleşmeyince diziyi acımasızca kötülüyor. olur da bir ihtimal çok beğendiği teorisinin kıyısından köşesinden geçen bir sahne yaşandıysa bu defa da klişe diye gömüyorlar.

2) kitaplarını okumuş takıntılı bir kesim var. dizi, kitapla paralel gittiği dönem bu güruh senaryoya hakim oldukları için yıllarca burada teorisyen gibi afilli afilli entry döşedi. dizi, kitabı geçince elleri avuçları boş kaldı. bu defa senaristlere hollywood klişeleri tadında senaryo yazdıkları iddiasıyla bok atmaya başladılar.

dolayısıyla bu kendini seyirci/okuyucu olmaktan öteye koyup senaristçilik oynayan tayfa ekmeklerinden olunca diziyi hafife alıp hiçbir şeyi beğenmemiş oldular.

bu kesim tarafından dizideki hiçbir siki beğenmeme meselesinin özü budur. bir de bunların mottosu vardır;

“..ama kitapta öyle değildi :(“

night king isimli terörist elebaşının öldürüleceği zaten belliydi. insanlar sadece onu kimin öldüreceği ile ilgilendiler. tek odak noktaları bu oldu. ilk 3 bölümden sonra benim için geri kalan 3 bölümdeki cersei lannister ile yaşanacak taht kavgasının sonucu daha bir bilinmezlik içeriyor.

büyük savaş’tan sağ çıkanlara neler olacak? ne gibi dramlar yaşanacak? ben asıl bunu merak ediyorum.
  • eşekherife bile gına geldi "öf be sam"
  • tam anlamıyla rezalet bir bölümden sonra nasıl toparlayacaklar merak ettiğim dizi.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---

yazarlar dizi için "adı game of thrones ne bekliyordunuz ki" diyorlar ancak serinin adı "buz ve ateşin şarkısı".

sen dizinin ilk bölümünün ilk sahnesine white walker'ların canlanmasını koy, her bölüm 20 kere "winter is coming" de, bilmemkaç bölüm boyunca white walkerların güneye inişini izleyelim, şöyle güçlüler böyle yenilmezler tatavası yapsınlar, sonuç ne?

sonuç, senarist beyefendilerin slow motion yürümesine maruz kalan night king, saçma bir kurguyla night king'in ölmesi, her şeyin tuz-buz olması ve kapanış.

yazıklar olsun lan size. g.r.r.m azıcık adam olsaydın bu dizinin böyle bitmesine izin vermezdin.

ya bölüm baştan aşağı falsoydu bir kere.

dothrakileri neden yolladınız savaşın ilk dakikasında ölüme? nerede sizin okçularınız nerede stratejiniz? dothrakiler deli dana gibi koştular öldüler bu muydu yani?

bran sen ne işe yaradın tam olarak? neydi senin olayın yani nk senin peşinden koşuyor çok önemlisin anladık da bari birisinin içine gir kendin için savaş. en azından theonun içine girseydin de nk ile kapışsaydınız, o sırada arya gelip kurtarsaydı seni ne bileyim bir şeyler yap ulan savaşı izlemek için mi geldin oraya sen? olayın bu muydu yani?

o kadar insanı siz neden mezarlıklara sakladınız? ben herhalde önlem almışlardır ölüleri yakmışlardır veya büyü vs. vardır diyordum. böyle senaryo mu olur? savaş planlıyorsun savaşamayanları mezarlığa saklıyorsun. nk'nin özelliğini bilmiyorlar sanki daha önce görmediler.

nerde bu dizinin azor ahai'si arkadaş? madem azor ahai olayı yalandı, neden o kısma değindiniz ki? kızıl kadın neden azor ahai arıyordu? arya'nın eline yanan bir kılıç veremediniz mi? en azından gendry ölüm döşeğinde ağır yara almış olsaydı, ona merhamet için öldürseydin de öyle saplasaydın o hançeri night king'e.

ulan koca diziyi berbat ettiniz. şimdi cersei'nin entrikalarını dany'nin queen muhabbetini mi izleyeceğiz 3 bölüm?

sözlüğe bile sorsanız nk'nin öldürülmesi için 50 orjinal farklı ve güzel senaryo yazılırdı. yazık.
  • gerim gerim gerilerek izlediğim efsane bir bölümdü ...!!!!
  • akşam 9'a kadar spoiler almayarak kendimi aştığım dizi. bende ne cevherler varmış be. gün boyu game of thrones'la alakalı gördüğüm herhangi bir içerikte hemen gözlerimi kapayıp hızlı hızlı scrolladım herkese öneriyorum hashasghgdshdg.

--- spoiler ---

yani ben avengers infinity war görmüş insanım ama buradaki çaresizliği daha önce hiçbir yapımda izlememiştim. öyle böyle stres olmadım. melisandre çıkınca, dothrakilerin kılıcını sigara yakar rahatlıkla yakınca bi an heyecanlandım ama dizi başladığından beri cesur, büyük savaşçı olarak adlandırılan dothrakilerin topukları götlerine vura vura kaçması beni ciddi tırstırdı.

bölümden acayip keyif aldım ama bunca sezondur gazlanan ejderhaların bu bölümde çok da maharetini göremedik. dany ve jon ağır sıçtılar. bölümün en büyük loserı bu ikisi hatta. ve en çok şey de bunlardan bekleniyordu. senaristler ters köşe yapacağız diye sağlam kastırdılar.

sansa cryptlere indiğinde kafamda direkt 2. sezonun 9. bölümünde olan blackwater savaşı sırasında cersei'nin sansa'ya dedikleri canlandı. hatırlayanlar olacaktır cersei, sansa'ya günün birinde kraliçe olduğunda ona nasıl davranması gerektiğini gösteriyordu. sansa'nın ''işi ustasından öğrendim'' der gibi şeklini ortaya koymasını bekledim ama tyrion'la goygoy yaptı.

game of thrones diyince hikaye arkları önem taşıyor tabii ki. bu bölümde de zirve yaptılar. bu yüzden greyworm, brienne gibi isimler kesin gidici derken theon, jorah, melisandre, edd, beric gibi önemli yan karakterler hikayedeki amaçlarını gerçekleştirdiler. jorah'ın ölümünün trajik ve bu şekilde olacağını tahmin edebilirdik ama beni en çok yıkan ölüm theon'un ölümü oldu. bütün hayatı boyunca esir olarak yaşayan, asla potansiyelini bilememiş, işkence görmüş, kafayı yemiş yersiz yurtsuz theon'un hayattaki amacını gerçekleştirdikten sonra ''sen iyi bir adamsın'' lafını duyduktan sonra ölmesi beni mahvetti. adam nasıl mahvolmuşsa şöyle basit bir cümleyle hayatını feda etti. en korkak adam hikayedeki en büyük kahramanlıklardan birini gerçekleştirdi. jaime'nin ejderhaya depar attığı sahnede hissettiklerimi hissettim, aynı ruhtu çünkü. sam'in white walker öldürmesi kadar vurucuydu bu sahne. o yüzden thrones'un ruhuna uygun bir ölüm olduğunu düşünüyorum.

aynı şekilde beric ve melisandre'nin de ölümleri dizideki misyonlarına çok uygundu. ışığın tanrısına hizmet edip görevlerini yerlerine getirdikten sonra huzur içinde öldüler. doğrularıyla yanlışlarıyla kendi hikayelerini tamamladılar. melisandre gizli mvp oldu zaten. verin sixth man ödülünü.

dizi boyunca hypelanan ejderhalar, night king, bran, azor ahai... hepiniz zaman kaybı çıktınız be hacılar. diziyi geliştiren ve daha da fantastik hale getiren teori manyağı fanlar aynı zamanda dizinin sonu oldu. burada 2834839 satır teori dizip de ''dizi bok gibi olmuş allah belanızı versin'' diyenlerin yatacak yeri yok. siz redditçi sığırlar yüzünden senaristler böyle köşeye sıkıştı da ters köşe yapabilmek adına dizinin suyunu çıkardılar. azor ahai kim olursa olsun fan senaryosu yazılmış olacaktı.

arya'nın bunca yıllık eğitimi boşuna değilmiş. gözümüzün önünde işlemişler biz görmemişiz. çünkü night king'den ziyade cersei'nin ve the mountain'ın ölümünün arya'nın elinden olacağını düşünüyorduk. ama arya ne yaptı??? esenyurt tinercileri gibi kelebeği taktı night king'e. eeeeeeee hardhome'da racon kesmek kolay tabii sıkıyorsa gel esenyurt'a karagümrük'e güngören'e. hepsinde yaşadım olm, ben bile harcarım seni lol.

game of thrones sürekli aksiyon isteyen fanların gazını aldı ama bu siyasi altyapılı bir tv şovudur dedi. umarım donanmanın ağır bastığı bir savaşı daha görürüz. cersei'nin night king'den bile daha sonra gelmesi ve bölüm sonu canavarı olması da tam bu diziye özgü bir trollük. herkes nefret etse de cersei'nin bu dizideki en özel karakter olduğunu düşünüyorum. o yüzden cersei zaferiyle bitmesine şaşırmam bile. valonqar kehaneti de gerçekleşmeli ama.

--- spoiler ---

az biraz görebildiğim, izleyebildiğim kadarıyla bölümü beğendim. 4. bölümü heyecanla bekliyorum yeter artık.
  • --- spoiler ---

bütün bölüm bran bi şey yapacak diye bekledim. herif savaşın ortasında yattı uyudu amk. ben böyle gamsızlık görmedim. bacısı, gardaşları, çoluk çocuk herkes savaşıp ölürken bu horul horuul uyudu...

jon snow desen bindiği koca ejderhayı kaybetti. senin gibi targaryen olmaz olsun. şimdi bağırarak ejderhayı öldürdüm sanıyordur bu... şuna bak kimlere kaldı meydan...

--- spoiler ---
9773 entry daha
hesabın var mı? giriş yap