39051 entry daha
 • bugün bir daha gelmeyecek bir dizinin sonunu izleyeceğiz.

  hem bir taraftan seviniyorum, finalini göreceğiz diye hem de üzülüyorum. ama en çok üzüldüğüm, insanları 8. sezonun tadını çıkarmak yerine bir linç seline kapılması. filmlerde/dizilerde yıllardır gerçekleşen hataları ya da cevabı basit soruları büyütüp büyütüp bütün diziyi çöpe atmaları. diziden topluca zevk alamadık. tüm dünyanın da fav, rt, izlenme uğruna bu furyaya katılması, röportajlardan kırpmalar ile dizinin kötü olduğunu kanıtlamaya çalışması ile aslında 8. sezonu biraz yalnız izlemiş oldum. topluca hype izleyememiş olmaktan dolayı mutsuzum ve insanların bir gün bunun için pişman olacağına eminim.

  8. sezon süresince size güzel bilgiler aktarmaya çalıştım, bölümleri de tek tek değerlendirmeye çalıştım. hepsini aşağıya bırakmak istiyorum:

  8. sezon 1. bölüm incelemesi
  8. sezon 2. bölüm incelemesi
  8. sezon 3. bölüm incelemesi
  8. sezon 4. bölüm incelemesi
  8. sezon 5. bölüm incelemesi

  12 bin yıllık westeros tarihi
  8 sezonun en muhteşem sahneleri
  night king neden şimdi geri döndü
  game of thrones'un bilinmeyenleri
  ak yürüyenlerin bilinmeyenleri
  kitap ile dizi arasındaki farklar
  olası spin-off hikayeleri
 • final bölümüyle de sıçıp batıracağını ve hiçbir beklentiyi karşılayamayacağını tahmin ettiğim tv serisidir.
 • editai: ai'yle uğraşmanın böyle bir predict yeteneği katacağını bilmiyordum. *

  khaleesi tahta oturmuştur. akşamında yeğeni jon'la yatak odasında başbaşadırlar. yakınlaşırlar, o sırada jon dany'ye bıçağı takar. dany wtf diyecek şekilde kaşlarını oynatıp jon'a bakarken, arya maskesini çıkartır, jon aslında yüzünü değiştirmiş arya'ymış.

  orgazm'a 5 kala,

  tahta bran oturur. gözler kapalı ve yine boynu tutulmuş gibi duran bran'e kamera zoom yapıyordur, ekrana sadece bran'in yüzü sığdığı anda bran gözlerini açar, ananı avradını, gözler masmavi.

  (bkz: abi kalk yerine yat istersen geç oldu)
 • 20 mayıs 2019 tarihinde; spoiler adabı bilmeyen, bilip de ibnelik peşinde olan bazı yazarları ortaya çıkaracak dizi. bu tarz mallar yüzünden gün boyu ekşisözlük uygulamasının üzerine tıklamayacağıma and içerim. ne mutlu adabıyla yazana. *
 • lost'tan beridir bu kadar duygusal bir bağ kurabildiğim, her şeyiyle çok sevdiğim bir dizi olmamıştı. kit harington bir röpörtajında bunu şöyle açıklıyor.

  yaklaşık 4 saat sonra resmen final verecek game of thrones. son sezonda aşina olduğumuz got'un kalitesinde düşüşler olsa da, son sezon yüzünden diziyi çöp diyip bir kenara atacak değiliz. biz vefalı izleyiciyiz. popüler kültürün piç ettiği tüketim toplumu seyircilerinden olmamalıyız. buna benzer bir son lost finalinde de yaşanmıştı. sinefil, film eleştirmeni dahi seyirci sırf kötü final yüzünden lost dizisini resmen çöpe atmıştı. (ki ben lost finalinde tatmin olmuştum.) bununla alakalı, forbes dergisinin lost finaliyle game of thrones'un beklenen kötü finali hakkında harika güzel bir yazısı mevcut.

  bu zamana kadar yaşattığı acı tatlı bütün her şey için game of thrones ailesine teşekkür ederim. kitap okuyucusunun sert eleştirilerine hak vermemek elde değil tabii ki, daha iyi bir sonu hak ediyordu bu efsane dizi. umarım bu gece finaliyle hepimizi tatmin edebilirler.

  edit: beklenen oldu, gerçekten vasat bir finaldi. bu dizi çok daha iyi bir final hak ediyordu, yazık oldu. çok üzgünüm...
 • bugün itibariyle ekranlara veda edecek olan ve son sezonlarında dibe vurmuş dizi. dumb & dumber’in yaptıklarını içime sindiremediğim için ortalama bir tv izleyicisi olarak kendi senaryomu yazmak ve paylaşmak istedim. umarım bu dumb & dumber’in ne seviyede mal olduğunu gösterir. yalan veya abartı yok sadece 2 saatimi harcadım.

  ön edit: genelde bölge bölge olarak yazdım, olayların akışını lineer değil ama birbiriyle iç içe gibi düşünebilirsiniz. ben yazarken ve düşünürken çok keyif aldım umarım siz de keyif alırsınız.

  `alternatif senaryo:- 6. sezon finaline kadar herşey aynı.7.sezon`

  - 7. sezonun başında dany dragonstone’a gelir ve king’s landing’i alma planlarına başlar. tyrion dothrakilerden ve yağmalamalardan bahseder ama dany ejderhalarla red keep’i ve cersei’yi ele geçirebilceğini ve bunun yeterli olduğunu söyler. şehir teslim olursa duracağı konusunda da güvence verir. nihayetinde saldırı planları başlar.
  - en son dorne’da gördüğümüz varys, dragonstone’a gelir ve yeni ittifaklarının savaşta dany’i destekleyeceğini söyler.
  - tyrion cersei’yi ve jamie’yi geçitler sayesinde kaleden kurtarma planı yapar. varys bunu öğrenir ve cüceyi uyarır ama birşey söylemez.
  - dany 3 ejderha ile kings landing’e saldırır, canlar çalınca saldırıyı durdurur. ejderhalardan biri dany’i dinlemez ve red keep’e saldırırken bronn’un mancınık saldırısı ile düşer. yere düştüğünde cersei, jaime, qyburn ve mountain kaleden kaçmaktadır. qyburn zehirli birşeyler saplayarak o an öldüremese de ejderhanın ölmesine sebep olur. dany bu ölümü savaş bittikten sonra cersei'nin kaçma haberiyle aynı anda öğrenir ve ciddi bir sinir krizi yaşar.
  - bu arada 6.sezon finalinde arya winterfell’e değil king’s landing’e gitmiştir, çünkü karakter gelişimine göre listesini tamamlamak onun için en önemli önceliktir. aynı şekilde hound ile kaleye sızarlar ve qyburn ejderha ile uğraşmaktan geri kaldığı için onu öldürerek yüzünü alır. daha sonra cersei ve jaime’ye yetişerek onlarla birlikte kaçar. hound ise abisi ile savaşarak aynı anda ölür.
  - bundan sonraki bölümlerde şehirdeki düzeni, dany’nin diğer council üyeleriyle (tyrell, dorne) ilişkilerini, ejderhaların şehir halkına verdiği huzursuzluğu, varys’in minik kuşlarıyla tekrar ağını kurmaya başlamasını ve en sonunda dany’nin gittikçe otoriterleşmesini izleriz. dany, cersei konusunda tyrion’dan şüphelenir ama elinde kanıt olmadığı için ters birşey yapmak istemez.
  - tyrion’a göz dağı vermek amacıyla bronn’u ejderhaları ile yakarak öldürür.
  - aynı zamanda north’da jon snow öncelikle tanıdığı insanlardan yardım almaya çalışmaktadır; tully’ler. freylerin katledildiği haberi gelmiştir ve jon yanında küçük bir birlik ile amcasından yardım istemeye yola çıkar. bu sırada sansa winterfell’de north’u tekrar birleştirmeye ve erzak sıkıntılarını çözmeye uğraşmaktadır. aynı zamanda sansa artık daha kurnaz olduğu için lord baelish’i de jon ile yollar. diplomatik olarak yardımcı olsun bahanesi ile.
  - jon amcasının desteğini alır, bu sırada twinsdeki katliam sonrası durumu ve baelish-jon konuşmalarını izleriz. ikisi de birbirini hor görür.
  - aynı zamanda cersei, jaime ve qyburn(arya) trident’te (harrenhall’a yakın) ilk sezonlarda gördüğümüz aynı han’da konaklamaktadır. jaime ve cersei konuşmalarını, arya’nın cersei’ye sempati duymasını ve bu üç karakterinde gelişimlerini tamamlamalarını izleriz. jaime artık cersei’den pek hazetmemektedir. cersei, trident’te euron ile buluşmayı beklemektedir.
  - bu sırada melisandre ile qyburn(arya) karşılaşır, melisandre arya olduğunu anlar ve o gözlerle ilgili sözünü tekrarlar ve asıl savaş north’da der. arya onun niye burada olduğunu sorduğunda vadedilmiş prensin gelmesini bekliyorum der. hatta ejder’in üç başlı kehaneti misali ilk ikisinde yanıldığını ve üçüncü sefer doğru prensi bulduğundan bahseder.
  - baelish bir bahane ile jon’un yanından uzaklaşmış ve mektup yollamaya trident’e gelmiştir. cerseiyi görünce ihanet planları yapar. tabi arya’dan haberi yoktur. o gece arya handan uzaklaşırken baelishi öldürür. sonra cersei’yi öldürmek üzereyken onu uyurken izler ve vazgeçer. cersei’nin pişmanlıklarını, ailesine bağlığını, aslında babasını öldürmek istemediğini falan dinlemiştir çünkü. han’dan dışarıya çıkar, maskesini atar, ormana dalar. kurdu ile karşılaşır, ailesini hatırlar ve north’a gitmeye karar verir. cersei ve jaime qyburn’un kaçtığını varsayar.
  - sonunda euron gizlenmiş bir şekilde trident’e gelir ve cersei ve jaime ile buluşur. cersei yaklaşan ölüler ordusunu duymuştur. euron da gezileri sırasında elde ettiği wall’ı yıkan horn'dan bahsetmiştir fakat onu iron island’ta bırakmıştır. cersei eğer ölüler salınırsa krallıklar yıkılabilir diye euron’dan bunu yapmasını ister ve karşılığında ona casterly rock’un altında gizli bir altın mahzeni vadeder. euron bu altinlari alip essos'a kacmayi planlamaktadir. cersei’nin bunu istemesenin bir sebebi de gezerken insanların kendisinden nasıl nefret ettiğini duymasıdır. o artık tüm krallık yok olsun istiyordur. bu hareket sonrası jaime cersei’den iyice nefret eder.
  - euron demir adalarına ulaşır, yara ve theon ile karşılaşır. biraz kavga gürültü bir şekilde euron horn'u alır ve kaçar. theon, euron’un planını duyduğu için her tarafa kuzgun yollar ve son hızla winterfell’e gider.
  - baelish aslında sansa’ya ihanet ediyormuş gibi görünse de ona yardım ediyordur. sansa’ya cersei’nin yerini yollamıştır. yani baelish pisi pisine olmuştur. su testisi su yolunda kırılır. sansa brienne’i çersei’yi yakalayıp kendisine getirmesi için yollar.
  - cersei ve jaime trident’ten harrenhall’a oradan reach’e doğru gezmektedir. halkın arada dany hakkında söyledikleri cersei’yi memnun eder. özellikle ejderhalar ve dothrakilerden dolayı insanlar dany’e sinir olmaya başlamıştır. bu sırada brienne bu ikiliyi bulur. cersei’yi götürmek ister ama jaime brienne’i ikna eder ve brienne onları westeros’tan gitmeleri için essos’a doğru yolculuklarında eşlik etmeyi kabul eder. cersei bu yolculuk sırasında brienne’e güvenmediği ve onu kıskandığı için yemeğine zehir koyar ve brienne ölürken bunu zevkle jaime’ye söyler ve brienne boğulurkan onu keyifle izler. artık jaime’ye tak etmiştir ve cersei’ye onun bu dünyaya zararlı olduğunu söyleyerek karnından bıçaklayarak öldürür.
  - dany, varys’in ve konseyin telkinleri ile dothrakilerden kurtulmak için onları geri yollamaya çalışır ama kabul etmezler. bunun sonunda onları bir yere toplar ve hepsini yakar. ilk başta cok istekli olmasa da dothrakiler yanarken keyif aldığıni hissetmeye başlar. dany’nin karakteri yavaş yavaş kötü yola gitmektedir.
  - bran, jon snow’un gerçek kimliğini öğrenir, flashback’i izleriz, aynı zamanda jon amcasından aldığı destek ile king’s landinge destek almaya yola çıkar.
  - euron denizden wall’a ulaşır. wall’un diğer tarafında ölüler ordusu ürkütücü bir şekilde beklemektedir. euron horn'u öttürür ve duvar yıkılır.

  8.sezon

  - jaime winterfell’e yola çıkar; melisandre trident yakınlarında jaime’nin kılıcına bir büyü yapar ve kılıcı alev alır, azor ahai’yi öğrenmiş oluruz.
  - jon snow kings landing'e ulaşır. dany’i ikna etmeye çalışır, ‘king in the north’ lafı dany’i irrite ediyordur ve daha otoriter olduğu için jon’a sert çıkar. tyrion jon’u savunsa da içine sinmez ve jon’un kaldığı han’dan grey worm ile aldırtır. ilk sezondaki ned stark vs jaime’ye benzer sahneler izleriz ve jon mahzene attırılır.
  - ilk birkaç bölümde winterfell ve king’s landing diyalogları izleriz. baelish’in ve brienne’in ölümlerine sansa’nın tepkisiz kalması, arya ve jaime’nin winterfell’e ulaşması ve arya’nın jaime’yi koruması, king’s council’in dany’den korkması, tyrion’un jonla gidip konuşması vs vs.
  - varys’in birdleri varys’ı büvet ağacına çağırır ve dokunmasını söylerler. bran varys’e visionlarını gösterir; varys’in geçmişini, gerçekten tek amacının realm’i korumak olduğunu, jon snow’un kimliğini, mad king’in delirmesi, wall’un yıkılması gibi şeyleri gösterir ve jon’a yardım etmesini ama realm’ün iyiliği için kimliğini gizlemesini ister.
  - bu arada sansa, dany’e abisi için çok sert bir mektup yollamıştır. varys bran’den aldığı bilgiler ışığında tyrion ile taraf tutarak dany’i ikna etmeye çalışır. ona duvarın yıkıldığını, yöneticek halk kalmayacağını eğer yardım ederse dothrakilerin yarattığı kötü imajı değiştirebileceğini söyler. dany bunlara ikna olmuş gibi görünse de asıl amacı sansayla karşılaşmak ve eğer işler farklı yönde ilerlerse winterfelli de yakıp yıkmaktır. jon snow’u mahzenden çıkartır ve winterfell’e doğru yola çıkar.
  - böylece unsilled, dorne, iron island, tyrell ordusu, kalan lannisterlar, vale, northern yani kısaca tüm westeros winterfelle ulaşır ve final war’a hazırlanmaya başlar.
  - jon’un dany’e mahzenleri göstermesi, aralarında romantik olmasa da bir çekim olması, jon’un ejderhalara dokunabilmesi, kadın ve çocukların winterfell’den twins’e doğru yollanması, savaş planlarının yapılması, dizideki gibi walldan kaçan son 4-5 kişinin gelip ölüler ordusu hakkında bilgi vermesi işlenir. ayrıca yine savaş sırasında bran büvet ağacında bekleyecektir. böylece warg özellikleri daha güçlü oluyordur.
  - ve geldik son savaşa.. dizideki gibi malca bir savaş yerine, insan orduları karanlığa saldırmaz. sağlı sollu gizli birlikler olur. mancıklar kalenin içinde olur. o boş araziye wildfire yerleştirilmiş olur. hendekler geniş olur. savaşın başında ölüler saldırırken mancıklarda wildfirelar ateşe verilir. üstten dany ve iki ejderha saldırır. ölülerin büyük bir çoğunluğu katledilir ve insanlar umutlanmaya başlar. bunun üzerine night king ve 5 tane yaveri ölüleri ormana sokar. ormanda biraz creepy sahneler ve katledilen insanlar izleriz. dany ormanı yaksa da açık alandaki kadar efektif olmadığı için aradan 2-3 ölü yavaş yavaş kaleye ulaşmaya başlar.
  - bu arada ormanda gizlenen insanlardan grey worm, jaime ve beric danderrion gibilerin ölülerle savaşmasını görürüz. jaime bir tane white walker indirir. berric danderion ve grey worm ölür ama ölmeden önce ikisi birden bir tane white walker öldürür. bran jaime’ye karga ile fısıldayarak geri çekil der. bu arada ormandaki ölülerin arasında euron greyjoy'u da görürüz.
  - night king ve kalan 3 tane white walker ormanı yakabilmek için yakın uçmak zorunda olan ejderhayı mızraklarıyla avlarlar ve kalan insanları öldürerek, onları ormanın içinde canlandırırlar.
  - night king ejderhaya biner ve winterfell’in duvarlarını yıkar, arkadan dany saldırır ve gökyüzünde büyük bir savaş başlar.
  - jon bran’i korumak için theon ile beklemektedir fakat duvarlar yıkılınca öne destek vermeye gider. ölüler ilk baştaki kadar çok olmasa da insanlara göre sayıca biraz daha fazladırlar. yine de dizideki gibi 1e 10 gibi saçma bir oran yoktur ejderhalar sayesinde. mantıklı bir savaş olmaktadır.
  - kalan 3 white walkerdan 2 tanesine karşı jon takdire şayan bir performans sergiler ve ikisini birden indirir. havada ise dany ile night king çarpışması iki ejderhanın da ölmesi ile sonuçlanır. savaş meydanında kalan dany’i night king öldürür. jorah mormont da dany’e doğru koşarken night king tarafından umarsızca öldürülür.
  - night king bir kere daha ölüleri diriltir ve bran’e doğru ilerler. jon etrafı sarıldığı için ulaşamaz.
  - artık insanlar vs ölüler oranı 1e 3 gibi falandır ve insanlar kaybetmektedir.
  - night king büvet ağacına ulaşır, theonu öldürür ve bran'e yaklaşırken; azor ahai yani jaime lannister gelir ve night king’le birebir savaşa başlarlar. fakat night king’in hareketleri sanki jaime’nin gelmesini bekliyormuş ve her hareketini önceden biliyormuş gibidir. sanki bütün savaş ve kaybettiği askerler birer piyonmuş ve bulunması gerektiği yere ulaşmış gibi davranır. çünkü aslında o da ileriyi görebiliyordur; bran gibi. (duvarın yıkılmasını beklemesi de buna bir gönderme). hatta bran’in beyninde ‘ı won’ diye voldemortvari bir ses yankılanır.
  - fakat göremediği, ulaşamadığı bir yer vardır o da eski tanrıların alanı. bran ile jaime göz göz gelir, bran kenara çekilir ve jaime kendisinin solu (yeni geliştirdiği eli) ve night king’in sağına doğru hamle yapar ve sağ kolunun takma olması sayesinde (buna birşey uydurulur) kendisini feda ederek night king’in büvet ağacına sırtını dönmesini sağlar ve arya ağacın içinden çıkarak night king’i öldürür.
  - bran jon’a gerçeği anlatır, jon tahtı istemez fakat sansa ve tyrion’un telkinleri ile north’u ve south’u birleştirebilecek tek kişi olduğu için kabul eder. bran varys’e teşekkür eder ve görevinin tamamlandığını artık huzur içinde essos’a dönebileceğini söyler. arya, bravoos’a gider; sansa ile tyrion evlenir, bran duvarın tekrar yapılması için north’a gider. davos yeni hand of the king olur, tyrion artık sadece şarap içip sansa’yla vakit geçirmek istediğini söyler. sam, commander of wall olur. başta bunu istemese de jon onu ikna eder. jon ghost ile vedalaşır ve onu winterfell’de bırakır.
  - aradan bir yıl geçer.. winterfell’e ilk sansa ve tyrion’un girişini izleriz. sansa hamiledir. sonra kuzeyden sam ile bran ve güneyden davos ile jon gelir. güzel 2-3 diyalogtan sonra kardeşler birbirine bakınca davos-sam-tyrion o zaman biz şarap içmeye gidelim derler. jon ghost ile kucaklaşır ve onu sever. kalanı arya nerede derken kenarda duran muhafız yüzünü çıkarır ve arya gelir. hepsi büvet ağacına giderler, içimizi ısıtan konuşmalar yaparlar, babalarından bahsederler, birbirlerine olan bağlılıklarını gösterirler. sansa çocuğunu erkek beklediğini ve eddard ismini koyacağını söyler, en sonunda winter is coming derler ve kamera uzaklaşırken winterfell’in önündeki arazide dikilmiş olan dany-jaime-jon heykellerini görürüz ve dizi biter.

  şimdiden söyleyeyim her hakkı saklıdır.*

  milyon dolarlar alarak şuna benzer bir şey yaz(a)mayan yazarlara yazıklar olsun. umarım keyif almışsınızdır.
 • sezon finali son 2 sezondaki gibi saçma, basiretsiz ve mantık hataları ile dolu olursa tarihin en büyük hayal kırıklığı olarak kayda geçer. umarım 5. sezon gibi, 6. sezon gibi bir final olur.

  inceleme linki arayan varsa: https://youtu.be/hp360tggo00
 • final bölümüyle bence net şekilde sıçmış olan dizi. zaten 7. sezondan beri başlayan bir düşme vardı ve bu 8. sezonda kendisini bağıra bağıra belli etmişti. ne umduk ne bulduk durumları oldu. bir tek ikinci bölüme biraz yükseldik derken sağolsun 3. bölümdeki görmeyi güç kılan anlar, atlamalı zıplamalı saçma sapan dövüş sahneleri derken dizi kötü yola düştüğünü bağırdı resmen. sonraki bölümler toparlar dedik de olmadı. biz bu diziyi aksiyonu için değil karakterlerin altyapıları, derinlikleri ve politikaları için seviyorduk. mıy mıyın önde gideni yaptılar bok oldu vallahi. sevene neden sevdin diyemem tabii de bence olmadı, kötü final konusunda got ile dexter ile yarışır.

  baran köse'nin final bölümü spoilerlı incelemesi - https://youtu.be/hp360tggo00 (izlemediyseniz tekrar uyarayım spoilerlı)
 • bugün kötü bir finalle bitecek olan dizi. sızıntılar hep doğru çıktı çünkü.
 • bugün sonsuza kadar aramızdan ayrılacak gelmiş geçmiş en iyi dizilerden biri. 8 sene sonra vedalaşmak çok zor olacak. son sezonu biraz bozmuştur. öyle yerden yere vurulacak kadar değil tabi ama final sezonu, her sezonki gibi 10 değil, 6 bölüm çekilince çoğu olay oldu bittiye geldi. game of throres'u, game of throres yapan o derin sohbetler, zekice stratejiler, müthiş oyunculuklar biraz sekteye uğradı. dizi senaristleri yeni star wars filmi için anlaşmış. o yüzden 6 bölüm çekilmiş diye okumuştum bir yerde. hbo'nun teklifi yine 10 bölümmüş normalde.

  öyle ya da böyle bugün veda ediyoruz. bu dizinin müthiş kurgusu olsun, dizinin 6 sezonunun senaryosunu oluşturan kitapların yazarı george r. r. martin'in yarattığı o fantastik dünya olsun, orta çağ konseptli kıyafetler olsun, başarılı oyunculuklar olsun unutulmayacak. bu dizinin bir önemli özelliği de; neredeyse tüm oyuncularının daha önceden hiçbir ciddi yapımda yer almamış olmasıydı. şimdi hepsi birer yıldız oldu. dizinin youtube sayfasından bölümlerin nasıl çekildiğine dair koyulan videoları izlediyseniz zaten arkasında nasıl bir emek olduğunu anlarsınız. büyük paralar harcadılar, büyük paralar kazandılar.

  teşekkürler george r. r. martin, teşekkürler hbo, size de biraz teşekkürler david benioff ve d. b. weiss denen senarist ikilisi.

  the north remembers! ve valar morghulis! diyerek elveda diyelim..
3975 entry daha