26370 entry daha
 • --- spoiler ---

  tüm gece götleri donuyor, sonra herif alevli kılıç çıkarıp ateş yakıyor.
  nedir yani, faturası mı fazla gelcek kılıcı tüm gece yakıp milleti ısıtsan? ustan soğuktan öldü be, sonra kılıcı adamı yakmak için kullandın.

  şu son bir kaç bölüm o kadar saçma ki, diziye olan tüm saygımı yitirdim. lotr izler gibi izliyorum işte, anca efektlere yüklenin. tam her şey umutsuzken birden bire bir mucize olsun her defasında.

  --- spoiler ---
 • bakın hala spoiler almak istemeyip başlıkta gezinen var yani bu başlıkta spoilerla karşılaşmaktan doğal bir şey yok çünkü insanlar bölümü izleyip üzerine tartışıyorlar yani bölüm hakkında konuşuyorlar yani spoiler, istemeyen başlıktan uzak durmalı.

  --- 7x6 spoiler ---

  tormund ölecek sandım bir an içim çekildi o neydi yaaa. tormund favori karakterlerimden biri, brienne'le kavuşmadan giderse dayanamam.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  night king'de de gitgide bir karadenizlileşme seziyordum, meğer oynayan adam değişmiş amk.

  şahsen eskisi daha karizma ve d.şşaklı duruyor.

  bran'dan tut da night king'e kadar herkes ismail türüt'ün akrabası gibi geliyor nedense?..

  --- spoiler ---
 • küfür etmek için izlenen dizi. herkes götünden birşey uyduruyor. teoriler,bok atmalar, abartılı övgüler havalarda uçuşuyor. evde eşine ,okulda hocasına ,işte patronuna kızan burada birbiri üzerinde game of thronesta yaşanmamış fantezilerini uyguluyor. futbol siyaset ile ilgili başlıkları bitirdiniz barı dizileri filmleri bırakın.
 • biraz önce sızan 7×6 yı izledim ve ıslandım. burada ıslanan diğer suserlarin yorumlarını okumak için geldim. o da ne? bizim tolkien'ciklar bölümü beğenmemiş. hemen kuruyup, fularimi takıp ben de bölüme sövmeye başladım. sizin ben sıfır onda üçlük beyninizi sikeyim. sürü psikolojinizi de ayrı sikeyim. bi'seyi beğenmeyip, hata bulunca cool olduğunu zanneden hastalar.

  --- spoiler ---

  7*6
  --- spoiler ---

  jon'un kurtulma sahnesinde hayal kırıklığına uğradım. üçüncü ejderhayi göremediğim için, jon'u kurtarmaya geleceğini ve orada reisin bir binici (ejderha anlaminda) olacağını düşünmüştüm. yine benjen geldi amk.---

  spoiler ---

  7*6
  --- spoiler ---
 • eleştirilerimi ve sorularımı alıp geldiğim bölüm olmuştur. şu saate kadar uyumadım. sırf şu dizi için.

  --- spoiler ---

  hardhome ve the door bölümlerinde de akgezen öldürüldü. birini meera, diğerini jon öldürmüştü. bir tane de wight etkilenmemişti. bu akgezen ölünce dönüştürdüğü ölülerde yok olur fikri mantıklı, ama şu haliyle tutarsız. hadi 6x4'te o kadar çok yoktu da, hardhome'da ölüler ordusu komple gelmişti. jon'un öldürdüğü akgezen bir tane de mi ölü dönüştürmemişti. savaşı bu açıdan kolaylaştırıp, viserion'la zorlaştırmak istediler herhalde. savaş, şu haliyle gece kralının öldürülmesiyle bitecek. ama gece kralını öldürmek, bineği viserion iken mümkün mü?

  dany, o kadar ateşlere yürüsün, viserion bir mızrakla ölsün. tamam, mızrak büyülü falandır da, ejderhanın kendisi de büyü zaten. o zaman ejderha ateşi de, akgezenleri yok edeydi. gece kralı söndürdü de geçti ateşi. bukadar kolay ölmesini anlayamadım. akgezenler o koca zincirleri kuzeyde nerde buldu ayrıca?

  bu gece kralı geleceği görüp hazırlanıyorsa, işleri temelli yaş. duvarın yıkılması için, viserion'a ihtiyaç varsa, mantıklı bir şekilde öldürselerdi keşke. bilemiyorum, sinmedi içime. dany'e bu kadar evlat vurgusu yaptıktan sonra, muhtemelen jon'dan hamile bırakacaklar.

  ha söylenmiş de, akgezen ya da wight yakalamaya gidip de, ejderha camı almamak da çok zekice. bir jorah'ta vardı. gerçi tazıda da vardı sanki bilemedim şimdi.

  sansa, viserion öleceğine sen ölseydin keşke. ne mal bir kız ya. şu bölümde tahammül sınırımı, bir jon bir de kendisi zorladı.

  edit: ejderha camını kullanmışlar zaten. sözümü geri aldım, ama diğer eleştirilerim de ısrarcıyım. bir de şu saatten sonra, azor ahai, jon'dan başkası çıkarsa çok pis ayıp olur. yapmadığı şey kalmadı adamın. bu arada ghost'u hiç göstermeyerek ciddi manada ayıp ediyorlar. hayır bir şeyden değil de, bir ulu kurt daha görürdük. zaten iki tane kaldılar, senaristler bu güzel hayvanları da harcadılar. senaristler kıymetli hayvanlara hep düşman galiba. koca sezonda bir kere nymeria'yı gösterdiler.

  --- spoiler ---
 • pazar günü yayınlanacak olan 6. bölümü hbo ispanya'nın salaklığı yüzünden sızan, çarşamba gününü renklendiren hbo dizisi.

  bu saat olmasına rağmen, başlığa 750 entry girilmesine rağmen hala izlemeyen ve fakat buna rağmen inatla başlığa girmeye çalışanlar için uyarı: aşağısı öküz gibi, kol gibi spoiler olabilir. sonra ağlamayın. sorumluluk kabul etmem.

  --- spoiler ---

  başlamadan önce, eşekherif'in şu çeviri ile internete kazandırdığı yeni caps için teşekkür ederim.*

  özellikle belirtmek istediğim bir şey var. ilk bölümlerde/sezonlarda, ilk göründükleri zaman şu şekilde gözüken white walkerlar nasıl oldu da karadenizliye dönüştüler? o nasıl burun reyiz?

  ayrıca. şu karizmaya bakar mısınız ya? muh-te-şem!
  https://i.hizliresim.com/g0r6gv.png

  şimdi gelelim mantık hatası vb denen konulara ve bunlara "kendimce" vereceğim cevaplara. başlayalım
  soru: soru: jon snow ejderhaya niye atlamadı?
  cevap: jon tam binecekken ölüler tekrar harekete geçip saldırmaya başladılar. elbette burada farklı senaryolar olabilirdi. örneğin drogon'un jaime'ye yaptığı gibi dönüp ölülere ateş etmesi veya buzu ellerindeki balta vs ile kırmaları. ancak bu durum çok hızlı geliştiği için buzu kıracak vaktin olmaması ve drogon eğer ateş ederse jon'u da yakmasının kuvvetle muhtemel olmasından ötürü jon'un zaman kazandırma yönünde hamle yapması şarttı. şarttı çünkü drogon öyle hop diye kalkamıyor. göreceğiniz üzere drogon kalkarken sendeliyor. biraz hız alıp sıçrayıp ancak havalanabiliyor. zaten dragonestone'dan yola çıkarlarken de yüksekten atladıklarında direkt yukarı doğru değil, önce aşağı doğru inip sonra yukarı ivme kazandıklarını görürsünüz. yani drogon'un temiz bir kalkış yapabilmesi için çevrede akgezen vs olmaması gerekiyordu. burada bir mantıksızlık vs yok.

  soru: cersei inansın diye o kadar yol gidip akgezen yakalamak gerekli miydi?
  cevap: evet gerekliydi. çünkü king's landing'te cersei dahil kimse kuzeyden gelecek olan bir ölüler ordusunun olduğuna inanmıyor; bunu bir masal olarak görüyorlar. burada olaya cersei inanmasa bile(ki inanacağını sanmıyorum) özellikle king's landing halkı veya ileri gelenlerine bunu inandırmak gerekiyor. ve ayrıca buna kütüphaneci masterlar da inanmıyorlar. hayır daha geçen bölüm konusu geçmişken bu soruyu nasıl sorabiliyorsunuz? bölüm yayınlanalı 3 gün oldu. üstadlar masada toplanıp sam ile konuşurlarkenki sahneyi ne çabuk unuttunuz? üstadlar duvarın ötesinden gelecek olan bir akgezen ordusuna inanırlarsa bütün krallığın bu savaşta desteğini almak neredeyse garanti. o yüzden de olayı sadece cersei olarak görmeyin. cersei ikna olmasa bile king's landing ve 7 krallıktaki diğer inanmayan kişilerin bu tehlikeye karşı inandırılması ve desteklerinin alınması önemli. özellikle de üstadların.

  soru: peki neden ellerinde kılıç ve balta yerine ejdercamı ile gitmediler?
  cevap: aslında gittiler. jorah'ın elindekiler ejdercamıydı. ve o camla ayıyı yere serdi. ancak ejdercamını buldular sadece. nasıl işleyeceklerini henüz bilmiyorlar. bilmedikleri bir alet ise savaşta ve/veya bir karşılaşmada fayda değil aksine zarar getirir. o yüzden önce o camlar işlenip silaha dönüşecek, ondan sonra kullanılacaklar. sizin "henüz" olmadığını görmeniz olmayacağı anlamına gelmez. dizi final yapmadı, gelecek sezonu bekleyin.

  soru: kuzgunlar saatte kaç km hız yapıyorlar?
  cevap: öncelikle belirteyim, bir kargaortalama 40-50 km hızlı uçar. uçtukları mesafe de şu şekilde:
  https://i.hizliresim.com/0b5pjr.png
  bu mesafeyi uçacaklar, dany'nin haberi olacak ve ejderler ile yola çıkacak. bir ejderin kargalara göre 10 kat hızlı uçtuğunu hesap etsek, bir karga da dragonstone'ye 30-32 saatte varmış olsa, ejderlerin bizim çocukların yanına gelmesi takriben 3 saat kadar sürecektir. bu da 33-35 saat gibi bir süre dany'nin gelmesini bekledikleri anlamına gelir. gösterilene göre ekip en az bir gece hapsoldukları yerde uyudular. bu bekleme süresi ise ne kadar sürdü belli değil. bir gün dönümü desek 24 saati tamamladıklarını düşünsek, ortada ışınlanma gibi bir durumun olduğunu söyleyemeyiz.

  soru: 6 kere adam dirilten, kılıcı alev alev yanan birisi nasıl olur da donarak ölür?
  cevap: kim dedi donarak öldüğünü ve neden ölmesin? buradan hareketle diyebiliriz ki melisandre de üşümez. e kadın wall'da gayet kırmızılara sarındı? niye sarındı? şekil şukul olsun diye mi?
  https://i.hizliresim.com/olxwp3.jpg
  ateşin tanrısına inanmak soğukta üşümeyeceksiniz demek değil. rahibesi üşüyorsa rahibi de pek de ala donabilir. kaldı ki adamın donduğu da sizin çıkarımınız. o kadar ayı darbesi sonrasında uykuya dalıp iç kanama sonucu ölmesi de gayet olasılık dahilinde.

  soru: jon snow buzlu suyun içine düşmesine rağmen neden ölmedi?
  cevap: öncelikle klişe bir cevap vereyim. hani diyor ya nasrettin hoca "kazanın doğurduğuna inanıyorsun da öldüğüne neden inanmıyorsun?" diye. işte bu durum da tam o hesap. bu adamın imkansız bir şekilde dirilmesine inanıyorsunuz da, soğukta donmaması mı gerçekten de gözünüze batıyor? üstelik ölmesine göre donmamasının mantıklı bir açıklaması bile var bir yerde. adamda halis mulis targaryen kanı var. ayrıca adam kuzeyli ve o topraklarda doğup büyüdü. soğuğa antremanlı. tüm bunları birleştirdiğiniz zaman bu adamın soğukta donmasını beklemek biraz abes değil mi? adam dirildi, damarlarında targaryen kanı var ve kuzeyli. bu adam da donacaksa dizide soğuktan kırılmayan kalmaz.

  soru: night king böyle cirit atmayı nereden öğrendi? ve neden yerdeki yerine gökteki ejderi vurdu?
  cevap: aslında buradaki cevap da jon'da olduğu gibi. olağanüstü güçleri olan bir çarın olağanüstü bir şekilde cirit atması şaşılası bir şey değil. kaldı ki night king'in buraya hazırlıklı geldiği belli. bu adamların elinde bu mızrakların olması sizce tesadüf müydü?
  https://i.hizliresim.com/okjppm.png
  elbette değildi. hadi desek ki adamlar hep mızraklı geziyor. hayır gezmiyorlar. göreceğiniz üzere gayet kılıçlılar: https://i.hizliresim.com/y3k8dl.jpg
  yani burada bariz bir şekilde hazırlık yaptıkları belli. bu adamlar ejderlerin geleceğini biliyorlardı ve ellerindeki o mızrakları ejderler için özel getirdiler. nasıl dövdüler nereden buldular bilemem. ama adamlar üretmiş demek ki. yüzlerce yıldır kuzeyde sik sik gezmemişlerdir bence. bir önlem alıp kışa hazırlanmışlardır. akgezenler ne kadar beyinsiz zombilerse; night king o derece aklı başında. night king ile ilgili teorileri(özellikle geçmişi ile ilgili) okumanızı öneririm.

  haliyle bu adam da tıpkı bran gibi geçmişi, şimdiyi ve geleceği görüyor olabilir. bran'ın yolladığı kargaları tek bakışı ile dağıtması bunun bir kanıtı olabilir. ya da bran ile temas ettiklerinde bu güç ona da geçmiş olabilir.

  gökteki ejderi vurma sebepleri de işte tam da bu yüzden olabilir. gökteki ejder yerdekine göre daha çok işlerine yarayacak türde olabilir. ya da yerdeki ejder zaten tehlikesiz bir şekilde 3-5 önemsiz "insan" parçasını götürmek için uğraşırken gökteki ejder bir tehlike yaratmaktaydı. siz olsanız yerde ve başka bir uğraşı olana mı yoksa ordunuza tehlike yaratana mı saldırırdınız? haliyle burada bir tutarsızlık yok.

  soru: tamam da aga, bu zincirler nereden geldi?
  cevap: işte benim de kafamı kurcalayan tek şey bu oldu. ne ışınlanma, ne vurulan ejder, ne de başka bir şey. o zinciler akgezenler sürekli mobilize haldeyken nasıl ve nereden bulundu ve nereden getirdildi, nerede ve nasıl işlendi. buna verebileceğim tek cevap, night king bir zamanlar bebek alıyordu hani bir adamdan. night king tıpkı bran gibi geçmişi, şimdiyi ve geleceği görebiliyorsa ve bu ejder baskınını görmüşse bu zinciri yine ittifak kurduğu bir insana/insan topluluğuna yaptırmış olabilir. ancak night king'in böyle bir özelliği olduğunu bilmediğimiz için(en azından şu an) bu cevap şimdilik şahsen beni tatmin etmiyor.

  şimdilik bölümle ve sezonla ilgili öne çıkan sorular gördüğüm kadarıyla bunlar. başka sorusu olan varsa hatırlatırsa cevaplamaya çalışır, buraya da editlerim.
  --- spoiler ---
 • 7 sezon 6.bölüm fena şeyler oluyor iki dakika keyif sigarası yakayım dedim amk yakmaz olaydım...
 • --- spoiler ---
  ulan bu yapıcmılar yemin ediyorum gerizekalı ya. sızıntılar yine yanıltmadı fakat:

  -lan robert baratheon winterfell'den kingslanding'e 2 bölümde gitti.
  -4 sezon joffrey dangalağına tahammül ettik.
  -6 sezon arya'nın oradan oraya mal mal dolaşmasını izledik.
  -6 sezon danerys'in essos'ta bir orayı bir burayı fethedip, westeros'a gelmesini bekledik.
  -7 sezon ejderhaların tam büyümesini bekledik.
  -bu arada saatlerce tywin'in olena'ya, olena'nın cersei'ye, cersei'nin jamie'ye, jamie'nin black fish'e, black fish'in brien'e brien'in podrick'e içip sıçıp laf koymasını izledik. dakikalarca ramsey'in sapıklıklarını izledik, samwell'i çiftleştirdik, dakikalarca bok temizlemesini izledik, robb stark'ın çadırda düzüşmesini izledik, loras'ın renly'nin döşünü traş etmesini bile izledik filan.

  şimdi 7. sezonun bitmesine kala kala bir bölüm kaldı. bu arada dragonstone'dan taa casterly rock'a 3 dakikada, taaa eastwatch by the sea'ye 2 dakikada gidilir oldu. hop dothrakiler anakarada, hop, tyrion kingslanding'de, hop, olena highgarden'da. üstüne 6 sezon büyümesini beklediğimiz ejderhaların daha iki ikibuçuk kere adamakıllı savaştığını gördük, küt birini öldürtüp, night king'in altına verdiler. bir boklu wight'i dragonpit'te cersei kahpesine gösterecekler diye koskoca iki bölümü, viserion'u ve coldhands/ benjen'i yediler. hakikaten bunlar n'apmaya çalışıyor böyle? işin daha bok tarafı sızıntılara göre 8. bölümde cersei kahpesi ikna filan da olmyacak ha. yetmiş tane olayı 1 bölümde nasıl toparlayacak bunlar? yani ellaria sand n'oldu, yara greyjoy n'oldu, euron ne oldu, theon pezevengi ne oldu, unsullied kardeşler aç mı açıkta mı hepsini bir bölüme mi sığdıracaklar? bakın essos'ta ne var ne yok hiç girmiyorum bile. sızıntılara bakılırsa bunların çoğuna bu sezon daha dokunmayacaklar. bir sene bunların ne olacağını bekleyeceğiz. daha diyorlar ki bunu bitirip spinoff çekeceğiz. bu kafayla bok çekersiniz. ya bu sezonu abuk subuk biryerde bitirip, 8 sezon'da ne yapacaklarsa yapacak bunlar, ya da efsane götürdükleri seriyi çok fena bok edecekler. o kadar övdüğüm, takip ettiğim diziden bölüm itibariyle tedirgin oldum. galiba yavaş yavaş sıçıyorlar.

  yetiş ya george r. r. martin!

  bir de son olarak, daenerys bu sezon çok güzel lan!
  --- spoiler ---
 • --- 7x6 spoiler ---
  ejderhalarin anasinin kafasinin icinde beyin yerine saman mi var ya. kari cersie'yi ikna etmek icin ejderhalarindan birini kaybetti. ustelik ejderha akboy oldu. hala yanik yanik jon snow'a bakiyo "ehehe diz cokme ya sen saskin" falan diyo. ya sabir.
  --- spoiler ---
5800 entry daha