• ohaa ekşi de 2885 sayfa yorum yapılmış lan dedirten dizidir..
  • final sezonuyla ilgili teorilerin pek çoğunu hatmettiğim dizi. gerçekleşeceğine inandığım teorileri alt alta yazmak istiyorum.

--- spoiler ---

arya ve gendry evlenecek. robert, ned'e "ailelerimizi birleştireceğiz." diyor. arya gendry'ye "i can be your family." diyor. melissandre'ye karşı gendry'yi götürdükleri için bir kin güdüyor zaten. duygusal alt yapısı hazır yani bu olayın.

night king stark çıkacak.

cersei mutlaka ölecek. valonqar yani eceli olacak kişi "the little brother" olacak. ama kimin küçük kardeşi olduğu belirtilmiyor. bu sebeple ikizi olmasına rağmen cersei'den sonra doğması sebebiyle jaime olabilir ki herkes bunu bekliyor. tyrion olabilir ki cersei böyle olacağını düşünüyor. euron greyjoy, balon'un küçük kardeşi olması ve kraliçeyi önce elde edip sonra öldürerek en büyük hedefi olan krallığa ulaşabileceği için yine bir aday olarak gösteriliyor. tam bunları yazarken benim de aklıma bir şey geldi. yazayım da tutarsa yazmadığıma pişman olmayayım.* oçlar (ormanın çocukları) dragon stone'daki mağaraya uzun gecenin önemli hatlarını çizmişlerdi. buradaki night king sakallı bir ağabeyimizdi. ben de tamamen desteksiz diyorum ki o night king o uzun gecede öldürülmüş yerine de küçük kardeşi yossi koh, öhöm, the little brother geçmiş olabilir. bizim çağımızdaki night king cersei'yi öldürüp night queen'i yapabilir.

dany hamile ve doğum sırasında muhtemelen ölecek. ikiz doğurma ihtimali de yüksek.

jaime, brienne'in kollarında ölecek.

jaime büyük bir kahramanlık yaparak ölecek ve şövalyelerin bilgilerinin tutulduğu o kitaptaki boş sayfası düşlediği gibi doldurulacak.

night king, king's landing'e kadar inecek. daenerys'in görülerinde taht odasının çatısı göçmüştü ve odaya kar yağmıştı. bran de yamulmuyorsam king's landing üzerinde uçan bir ejderha görmüştü. bu muhtemelen night king'in elinde olan viserion.

tyrion rheagal'e binmek durumunda kalabilir. kendisi muhtemelen targaryen. ejderhaların olduğu odaya girdiğinde ejderhalar ona zarar vermedi ve bununla birlikte tywin ölürken "sen benim oğlum değilsin." dedi. bunun dışında mad king, tywin'e uyuz olduğu vakitlerde çok iyi biliyormuş gibi joanna'nın yani tywin'in karısının göğüslerinden bahsediyor. bu en büyük delillerden biri gibi.

daenerys finalden önce ölürse jon da böylece drogon'a biner. ama ben diğer iki ejderhanın da night king'in eline geçme ihtimalinin olduğunu düşünüyorum. bildiğim kadarıyla kitaplarda ejderhaları yöneten bir borazan var. sam ve arkadaşları muhtemelen burada onu buluyorlar. yani eğer ejderhaların hepsi night king'in eline geçerse bu borazan ile onu durdurabilecekler. borazan hâlâ sam'de mi yoksa kara kale'de bir yere mi sakladı onu bilmiyorum, ama bu borazan bu sahnede boşuna gösterilmemiş olsa gerek.

borazanı kullanmazlarsa daenerys "zaldrizes buzdari iksos daor" yani ejderhadan köle olmaz deyip viserion'u uyandırabilir. hatta drogon'u, çünkü nedense night king'in ejderhaları ele geçireceğini düşünüyorum.

bronn büyük ihtimalle ölmeyecek ve kale sahibi olacak.

sansa istediğini yapabilir. zerre ilgilenmediğim itici bir karakter.

geek teori'nin dediğine göre melissandre bloodraven'ın kızı olabilir. annesi bile olabileceğini düşünenler var.

melissandre'nin nissa nissa yani azor ahai'nin zuhur edebilmesi için kendini kurban edecek kadın (veya kişi) olacağını düşünen çok fazla kişi var.

tazı ve dağ mutlaka kapışacak. tazı'nın ateş korkusunu yenerek dağ'ı öldürdüğü bir sahnenin gelmesi olası. dağ şuan biraz wightımsı bir yaratık durumunda. ateşle yaklaşmayınız yazmadığı için emin olamıyorum ama ateşli bir kılıcı değdirseler alev alacakmış gibi bir his var içimde.

missandei'den nedense bir kahpelik bekliyorum. bu kahpeliğin golden company diziye dahil olduğunda vuku bulması olası.

podrick'in şeyini nereye bağlayacaklar veya bağlayacaklar mı acayip merak ediyorum.*

bence ser davos da sörvayv eyleyenlerden olacak. olmalı yani. lütfen olsun lan. okuma yazmayı da boşuna öğrenmemiş olsun. gelecek kuşakları iyi yetiştirmek için kendini halkı eğitmeye falan adasa güzel olur. fantezi dünyasında gereksiz bir beklenti olabilir bu ama ne yapalım be krdşm bu da bizim fantezimiz.

bran'e ne olacak bilmiyorum ama night king'in defeat eylenişinde çok önemli bir rol oynayacağı kuşkusuz. bloodraven'ın kendisine "yürümeyeceksin ama uçacaksın." deyişini hatırlarsak akla önce viserion'a warglayacağı geliyor.

theon da yaşadıklarına rağmen yaşattığı o kadar trajediden sonra euron'u öldürmeden gözümüze giremez. tam tersi olur da euron bunu öldürürse de zerre şaşırmam. oberyn'i yemiş hikâye theon'u mu yemeyecek?

en önemlisini unutmuşum, ekleyeyim: sam'in buz ve ateşin şarkısı'nın hikâyesini yazıyor olma ihtimali. citadel'de yazdığı kitabı sam'e gösteren bir üstada "ben olsam daha şairane bir isim koyardım." tarzı bir cümle sarfediyor. şurada bahsedilen olay. bununla birlikte george r. r. martin'in son sahnede sam'in yaşlı hâlini oynayıp kitabın kapağını kapatacağını düşünenler de var. böyle bir son beni mutlu eder açıkçası.

--- spoiler ---
  • hakkında birçok deli saçması teori ortaya atılan dizi. bunları ortaya atanlar da senaristleri falan eleştiriyor gerçekleşmeyince, ulan herhalde gerçekleşmeyecek, akıl fikir.

bide şu diziyi ''bu bölümde 2 kişi öldü, haftaya 3 kişi daha ölmeli, finalde 35 kişi ölmeli'' kafasında izleyen bir kitle var, arkadaş diziyi ölü saymak için mi izliyorsun ya kafayı ölümle bozmuşlar dhdhdfh.
  • şu entaride değindiğim hakkında ortaya atılan enteresan teorilerin neden deli saçması olduğunu merak ettiğim dizi.

borazan hakkında değersiz bir şey gibi neden oraya gömülmüş olsun ki diye düşünemiyorum nedense ben. bir sonraki uzun gece için saklanmış alet edevat gibi göründü bana. kuzeyde madeninin olmadığını dişünürsek ejderha camı da oraya saklamak için gayet değerli bir şey. fantazi yahu, nedense olabilirmiş gibi geliyor bana.

beric söylemese de çarenin ne olduğunu hepimiz tahmin edebilirdik zaten, ama onu öldürebilmek için viserionu hâlletmek gerekecektir bence.

arya'yı ben de evli hayal edemiyorum ama bu olayın gerçekleşeceğini düşünüyorum.
  • farklı bir dizi olmasının sebeplerinden biri de; sanırım izlerken ister istemez dizinin içindeki ülkeleri günümüzle ilişkilendirmeye çalışmak da olabilir. bu bir.
    bir diğeri de; olay kurgusu, tüme varım olarak değilde, tümden gelim mantığıyla yapılmış diye düşünüyorum.
    neyse, illaki sizde kafanızda herhangi bir ülkeyi ''bunlar kesin şu ülkedir homınakoımm'' dediğiniz olmuştur.
    benim aklımdan defalarca geçti ama bulduğum en iyi anlatım game of thrones'un temsil ettiği ırklar . buraya göz atmanızı tavsiye ederim. bir tek ironbank (demirbank)'ı es geçmişler ki bence de onlar israili temsil ediyor. (bu arada kahrol israil!)

dizinin zamansız bir dünyada geçiyor olması bu etkenlerden biridir. tarihten ve kültürlerden de etkilenmiştir elbette. sabırlar bekliyoruz.
  • günümüzde geçen bir spin off ' u olacakmış lan! troll mu yoksa?
    günümüz game of thrones spinoff
  • çekimleri devlet sırrı gibi saklanmaya çalışılan ama bazen sızmaların olduğu dizi. https://twitter.com/…tess/status/997497613556559872 adresinde setlerin uzaktan fotograflarını görebilirsiniz. ufak tefek ip uçları görmek mutlu ediyor. spoiler istemeyen yine de bakmamalı.
  • zannımca dizi kitaplardan uzaklaşınca o gerilim dolu ters köşe havasını sezdirmez olmuş ve her şey kolay tahmin edilir duruma gelmiştir.
  • --- spoiler ---

bu dizinin en çok şaşırtan, insanları hüzünlendiren, etkileyen ve adeta beklemediği yerden bir yıkıma sürükleyen bölümü red wedding’tir. bundan daha kaliteli bölümler izledik ama o bölümde izleyiciye yansıttığı duygunun üzerine çıkan bir bölüm daha yok.

--- spoiler ---
  • dizinin bozmadığını düşünenler gerçekten seriyi iyi analiz edememiş gibi geliyor bana. kusura bakmayın bu iddiam için.

-tyrion lannister denilen dehanın babasını öldürdükten sonra aldığı hali görünce kahrolmayan var mıdır? lan adam dany yokken şehir batıyordu, dany geldi ejderhalarla milleti düdükledi de öyle olaylar duruldu. tyrion lanniste dany'nin ejderlerine muhtaç kalsın diye mi oraya kadar yol aldı.

-stannis'in ölümü ise tam anlamıyla fiyaskoydu. lan bunca zaman brienne öldürsün diye mi adamı 5 sezon oynattınız? savaş 2 saniye sürdü sonra bir bakıyoruz brienne stannis'i biçiyor. ışık tanrısı, 7, ve eski tanrıların hepsi bir araya gelip belanızı versin emi.

-eskiden söylenen bir sözün anlamı vardı. lan şu dondarrion ile tazının ateşe bakıp mal mal "ı dınt knıw" demelerine bir ben mi kıl oldum lan söyleyin? bir ben mi iğrendim? lütfen eğer öyle düşünüyorsanız, bir mesaj atın bana.

- roose bolton, doran martell gibi adamların leblebi gibi harcanması peki? adamlar ne basit harcandı ya la.

daha çok şey yazılır da hafızam iyi değil olayların bazıları akılda kalmamış.

tanım: son 3 sezonunda bozmuş bulunan dizi.