• yazmayacaktım bunu da herkesin bu kadar hosuna gitmesine biraz kıl oldum bölüm sonundaki bakışmaya.

  --- 8x1 spoiler ---

  bran, avluda zaten günlerdir jaime’nin gelmesini bekliyor bizzat karşılamak için.
  herkes ‘aha 8 sezondur beklenen buluşma jaime sıctı’ falan yazsa da bran zaten kin tutmayacak kadar ulvi bir varlığa dönüştü
  sondaki bran gülümsemesi %99
  ‘hoş geldin azor ahai reis’ gülümsemesi.

  --- 8x1 spoiler ---
 • 8. sezona 2-3 bölüm biriktirip gireyim dedim ama bir saat öncesine kadar ancak dayanabildim. ayrıca yine dayanamıyorum, sövücem.
  amına kodumun kaltakları götlerinin üstünde oturamıyorlar ya, ifrit oluyorum.
  bu arada izleyemeyen cühelalar yazsın itina ile yardımcı olayım.

  --- spoiler ---

  millet white walker mücadelesine düşmüş, herkes tedirgin, başlayacak olan büyük savaşı bekliyor. bunca insan sizin gelin görümce tartışmanız için mi bu kadar zaman bekledi ulan.
  jon sana da çok ayıp kardeşim. sarı tıfıl daenerys yüzünden götün başın oynamaya başladı. seri kendine gelmen lazım.
  ayrıca bölüm başından beri jaime'yi bekleyen bran. sen nasıl bir kralsın. oturduğu yerden adamın elini ayağını boşalttı resmen.

  --- spoiler ---
 • o kadar uzun ara verdiler ki mevzuları çözmek için baştan başlamak lazım.
 • --- spoiler ---

  8.sezonun ilk bölümünün ilk konuşmasının taşak muhabbetiyle başlaması. gerisini siz düşünün artık.

  --- spoiler ---
 • ne diziymis amk siktigim bitmedi gitti
 • geçen seneki dizi incelemelerinde olumlu hiç bir şey yazamadığım için artık insanlar baydı benim şikayet etmemden diye düşünüyordum, ama görünen o ki, baymamışsınız. o zaman şikayet etmeye devam edeyim ben izninizle. (mesaj atan herkese teşekkür ediyorum).

  --- 8x1 winterfell spoiler ---

  üzerinize afiyet, hasta olduğum için 2345923 kelimelik bir inceleme yazabilecek miyim bilmiyorum. dizi yapımcıları sağolsunlar, 2 senedir "artık zamanımız kalmadı" diye şikayet ettikten sonra, her bölümünün dolu dolu geçeceğini umduğumuz son sezonun 1/6'sını boşa harcamayı başarmışlar. son 2 sezonda bıkmadıkları "reunion porn" olayına doyamadılar gitti. "aha bakın bu iki karakter tekrar bir arada", " aha bakın kızgın ayrılmışlardı ama artık derenin altından çok sular aktı", "aha bakın bu eleman bu çocuğu sakat bıraktı ama o çocuk artık matrixe bağlandığı için siklemiyor". lan bir siktirin gidin allanızı seversiniz.

  got'u özel yapan, herkesin mutlu sonla kavuşması değil, kavuşmasını deli gibi istediğiniz karakterlerin, kavuşmama ihtimalidir. got'u özel yapan, arya ile jon'un kucaklaşması değil, arya'nın robb'un düğününün kapısına varmışken, robb'un içeride katledilmesidir. bu serinin temelinde, "savaşın yarattığı trajedi" vardır. dizinin, dünyanın sonunu getirecek savaşın arefesine gelip hala fanboy service peşinde olmasından bana gına geldi. hayır, o kadar çok kavuşma sahnesi çektiler ki, adamların elinde bunları ilginç bir hale getirecek malzeme kalmadı. sevinçli kavuşma, kızgın kavuşma, duygusal kavuşma, siklemez kavuşma, sürpriz kavuşma... bütün varyasyonlar denendi. dizi, karakterlere yeni hikayeler yazmayı artık başaramadığı için hala bu karakterlerin geçmişinin ekmeğini yemeye çalışıyor. bu sahnelerin en ufak bir duygusal derinliği kaldıysa, bunu ilk 5 sezonda, kitaba sadık olarak yazılan senaryoya borçluyuz.

  hazır eleştiriden girmişken, dizinin jon'un ejderhaya binme sahnesini harcayarak büyük fırsat teptiğini söylemem gerek. bir ejderhayı kim sürer, kim süremez meselesiyle ilgili daha önce bir entry girdiğim için konunu detaylarına girmeyeceğim. ancak, rhaegal'e kimin bineceği meselesi, bir targaryen turnusolu olarak senelerdir bekliyor. tam da dizi jon'un targaryen olduğunu öğrendiği bölüme gelmişken, neden ejderhaya binme olayını, jon'un gerçek bir targaryen olduğunu dany'e kanıtladığı bir araç haline getirmezsiniz ki? jon, daenerys'e "ben bir targaryen'im" dediği anda, dany de "o zaman kanıtla" diyerek rhaegal'i gösterse ve ejderhanın jon'u kabul edişi, jon'un tahtın varisi olduğunun cümle aleme kanıtlanışı olsa ya. bundan güzel fırsat mı olur bu olayı dramatize etmek için. dizi ne yaptı? jon'u ejderhaya bindirip ıssız bir yerde seks yapmaya götürdü. elinde buz ejderhasıyla night king kapıda bekliyor, biz ejderhaları böyle amdan götten işler için riske atıyoruz. çünkü bir diziyiz ve kaliteli senaryo yazacak vaktimiz yok.

  geçen seneki incelemeleri ve dany ile ilgili yazdığım yazıları okuyanlar, benim dany'nin westeros'a gelişinin planlandığı gibi gitmeyeceğini düşündüğümü bilirler. bununla ilgili 3700 kelimelik bir yazı yazdığım için tekrar detaylara girmek istemiyorum. ancak, özet olarak dothraki, unsullied, ejderhalar, kiralık lejyonlar ve ateş dininin desteğiyle westeros'a gelen bir daenerys'in, bu kıtanın halkları tarafından bir kurtarıcı olarak görülmek yerine, daha çok bir tehdit olarak algılanacağı bir olay örgüsünün kitapta çok sağlam temelleri var. ancak, dizi bu konuyu hiç bir şekilde işlemedi. ne ejderhaların kontrolden çıkıp masum insanları yaktığını gördük, ne dothraki'nin tarlaları, köyleri talan edişini, ne de unsullied'in acımasız yöntemlerinin cephede kullanılışına şahit olduk. dizideki westeros halkı için, daenerys'in ordusu, kuzeyden gelen ölümün karşısına çıkabilecek tek güç ve dizinin burada yaratmaya çalıştığı gerilim tamamen temelsiz.

  sansa ve kuzeyli lordların, "biz seni kral yaptık, güneyli kraliçe istemezük!!" yakarışları tamamen saçmalık. güneyli kraliçe istemiyorsanız, kuzenden gelen bir kral var gençler, isterseniz onun ordusuna katılın. kuzey lordları, torrhen stark, 300 yıl önce aegon targaryen'in önünde diz çöktüğünden beri güneyli krallar tarafından yönetiliyor ve bu isyankar damar, kuzeyden ölüm gelirken ortaya çıktı öyle mi?

  bakın, kuzeylilerin, dany'i kabul etmemesi gerçekçi değil demiyorum, ancak dizi dany'i tam bir kurtarıcı olarak işledi ve onun westeros'ta yaratacağı olası yıkımın yanına bile yaklaşmadı. dizinin bitmesine 5 bölüm kala, dany'i kötü adama dönüştürmeye çalışırlarsa ortaya büyük saçmalık çıkar. geçen sezonu, cersei ile pazarlık yapmak için harcayacağınıza, dany'nin westeros halkları üzerindeki olumsuz etkilerini işleseydiniz biraz. bütün bir sezonu, "cersei'yi ikna etmemiz lazım" diye geçirdiğiniz, geldiğiniz noktada, sansa stark bile bu kafanızla taşak geçer hale geldi. geçen sezon, tyrion'un cersei ile pazarlık yapma ısrarı üzerine yüzlerce kelime eleştiri yazmıştım, bu sezon sansa, "tyrion, sende sike sürülecek akıl yokmuş" diyerek noktayı koydu olaya. dizinin en akıllı karakterinin, senaristler tarafından ne hale düşürüldüğünü sizin değerlendirmenize bırakıyorum.

  dizinin, bütün karakterlerin hikayelerini harcamış olması, son 2 sezonda onları suni gerilimler yaratmaya mahkum bırakmıştı. littlefinger harcandı, tyrion gerizekalıya dönüştü, jorah, varys, brienne, melisandre, davos, ne kadar yan karakter varsa hepsi işlevsiz hale geldi. hiç bir amaçları, hırsları, oyunları, entrikaları kalmadı. herkes mal gibi jon ve dany'i takip eder hale geldi. "zamanımız yoktu" bahanesine de inanamıyorum artık çünkü bu 3 sezondur böyle devam ediyor. elinizdeki bütün hikayeleri harcadınız, o zaman şu son savaşı başlatın. dizinin bitimizine 5 bölüm kala night king'i hiç görmediğimiz bir bölüm çekmeyin, karakterler ejderhalara binip seks yapmaya değil cepheye insinler. ne 6 bölüm savaş çekecek bütçeniz/yeteneğiniz var, ne de savaşın olmadığı bölümleri ilginç hale getirecek senaryo yazma kabiliyetiniz. ilk 5 bölümde yaratılan karakterleri amaçsızca ortalıkta dolaştırıp, para kazanıyorsunuz.

  bu tip bir hikayede, ölüm-kalım savaşını kapıya dayadığınız zaman, geriye kalan herşey çok anlamsız kalıyor ve dizide bunun farkında olan sadece jon var. dany, westeros'a ayak bastığı günden beri, "diz çök!, eğil!, domal!" diyerek ergen gibi dolanıyor ortalıkta, ilk 3 sezondaki kölelerin annesi dany'den eser kalmadı ortada, essos'tayken "çarkı kırmaya geliyorum" diyordu, westeros'a geldikten sonra "ya aslında çark o kadar da kötü değil" kafasına geldi. hacı hadi plan yapalım da şu zombi ordusunu durduralım diyeceğine, ya o meydandaki hatun niye bana ters ters baktı diye kasıyor. aynı şekilde, kuzeyin lordları, yok biz güneyli hükümdar istemeyiz kafasında, king's landing'te cersei hala ordu toplamaya filan çalışıyor. (bu arada golden company kimdir, cersei için neden savaşmazlar bir ara buna değiniriz). yahu, dizinin akıllı karakterlerinden olan sam bile zombi istilasını unuttu, ailesinin intikamı için jon'u gaza getirmekle meşgul.

  bütün bu olayların geçtiğimiz sezonda bir anlamı olurdu da, 5 bölüm kalmışken ortaya suni gerilimler atmanın hiç bir anlamı yok. dizinin ne vakti kaldı, ne de olası bir jon-dany gerilimini işleyebilecek yetenekte senaristleri var. iki sevgilinin arasının kırgın olduğu ancak jon/dany ikilisinden birisinin savaş sırasında diğeri için kendini feda ettiği ve ölmeden önce "sen asıl kralsın/kraliçesin" diyerek r'hllor'un rahmetine kavuştuğu tembel bir sona gidecekler. umuyorum ben yanılmış olurum.

  "ejderhaya binmeyi bilmiyorum"
  "ben bilip de mi sürüyorum conom, atla bakim"

  yazacağınız diyaloğu sikeyim.
 • ilk bölümle ve ikinci bölümün fragmanıyla ilgili dikkatimi çeken bir şey var. biraz zorlama da olsa ucu bir yere dokunabilir.

  --- spoiler ---

  8.sezonun ilk bölümünü izledikten sonra fark ettim ki bölüm boyunca sansa ve arya yan yana gözükmediler. ee ne var bunda diyebilirsiniz ama bana biraz garip gözüktü bu durum. aynı sahnede bulunmasalar da hikaye geçişleri hep arya'dan sansa'ya sansa'dan da arya'ya şeklinde oldu. arya'nın ejderhayı görmesi ardından sansa'nın görmesi, arya'nın gendry ile konuşması ardından sansa'nın jon'la konuşması. sanki bir birini takip eden bir sekans var gibiydi. bunun dışında arya ve jon konuşurken arya'nın sansa için söyledikleri kimsenin garibine gitmedi mi?

  çok zorlama bir ihtimal olsa da aklıma gelen bir senaryo var. arya'nın yüz değiştirebildiği malum. yüzlerini sadece ölen kişilerden mi alıyor tam bilmiyorum. fakat yaşayanlardan da alabiliyorsa sansa'nın yüzünü de mi aldı acaba diye düşünmüyor değilim.

  peki neden böyle bir şey yapsın ki? arya winterfell de ablası ile kendisini oynarken, sansa'yı littlefinger veyahut başka bir dost yüzüyle cersei'ye göndermiş olabilirler.
  bu planı sansa kurmuş olabilir. arya'nın tanıdığım en zeki kadın lafı buna gönderme olabilir.

  neden gidenin arya değilde sansa olduğunu düşünüyorum çünkü arya'nın jon'la olan sahnesi sansa'nın oynayamayacağı kadar duygusaldı. sansa'nın yaptığı görümceliği arya'da oynamış olabilir pek tabi. tyrion ile olan konuşması da pek detay içermiyordu. sansa arya'ya anlatmış olabilir.

  2.bölüm fragmanında da yan yana bir sahnelerine denk gelmedim. uçuk bi teori olsa da burada kenarda dursun. çıkarsa ben demiştim derim. aklınıza yatmayan yer varsa mesajlara açığım.
  --- spoiler ---

  edit:3. bölüm fragmanı ile teori cortladı.
 • yazmayayım yazmayayım diyorum sonra yine kendimi teori kasarken buluyorum. resmen bağımlılık bu dizi ya, abv.

  --- spoiler ---

  nedir bu bran'in ensestlerden çektiği ya. bu sefer dragon olarak izledi de kimse bir yere fırlatamadı allahtan, güzel gelişme. kingslayer gibi bunun da adı incestwatcher'a çıkacak resmen. adam ensest buldu mu affetmiyor lol.

  jaime'yi azor ahai yapmazsanız kendimi hırpalarım şu saatten sonra sevgili senaristler. karnındaki bebeye mebeye bakmadan harş diye geçirecek cersei'ye o kılıcı. o kadar. night king'i tamamen yok edip büyüyü ortadan kaldıracaksanız bu ölüm kingslayer'ın elinden olmalı. ayrıca ben tüm güç ve özelliklerin tek insanda toplanması ihtimalini düşük buluyorum. yani yeniden dirildi aman alevli kılıç lele lolo azor ahai kehanetiyse önümüzde kapı gibi beric dondarrion var zaten çok uzağa gitmeye gerek yok da, kalanlara bir işlev lazım.

  night king'i çok özlediyseniz kendisinin son haline şuradan bakabilirsiniz. ben bundan sonra night king fanıyım. <3<3<3<3

  night king brandon stark* mıydı onunla ve bran the builder'la bizim şimdiki bran arasında nasıl bir bağ çıkacak merakla bekliyorum. the prince who was promised'ın dani ile jon'un çocuğu olması ve night's king'e kurban verilmesi***, böylece barışın sağlanması ve başa jon'un* geçmesi ihtimali bana aşırı mantıklı geliyor bu arada ya. cruster'ın blackfyre ya da three eyed raven*'ın oğlu* olması ve sadece kendi çocuklarını dölleyip kanını karıştırmaması, çocukları night king'e kurban vermesi gibi teoriler de mevcut.** bu durum da cruster'ın ensest'lerini bir miktar justify ediyor gibi.

  dani'nin çocuğu olmayacak kehaneti doğruysa da jon artık kendini kurban eder zaten kral olmak istemöyorom üstömüyorom diyip duruyor. olma amk olma sen. bu mallıkla iki günde üstünden geçerler senin zaten.

  ya bak şimdi aklıma düştü bu da, ya night king de gönlünün kıraliçesini arıyorsa, ya dani'yi kraliçesi yapmak istiyorsa lololol stark-targaryen eşleşmesi yine tutuyor. ;)))))

  bu arada mad king'i delirtenin hala bran değil three eyed raven olduğunu düşünüyorum, bu saatten sonra buna dizide yer vermezler ama bran de benzer bir şey yapacak mı acaba yoksa o mevzu hodor'la mı sınırlı kalacak bu da merak konusu.

  aydınlanmalı edit: biraz düşündüm de, bu jon'un dragon'a binişini böyle geçiştirip herkesi uyuz ettiler de, ya ileriki bölümlerde dani ile jon ters düşerse ve dani dragonlardan biriyle jon'u yakmaya çalışıp yakamaz, göt olup herifin targaryen kanı taşıdığını çakozlarsa? twist'i böyle yaparlarsa saygı duyarım ben şahsen. sonra artık jon haldır huldur dani'nin üstüne koşup kılıcı saplar mı, azor ahai olır mı, ıssız westeros kalır mı hep birlikte göreceğiz. (dipnot: ben hala her bokun jon çıkmasını istemiyorum içten içten, ama senaristler popülist piçler, öp bni şpşl şy sahnesi falan gösterdiklerine göre bunlardan her bok beklenir.)

  --- spoiler ---

  bakalım, ilk bölümden bir şey çıkmayacağı belliydi de son 3 bölümde elde tırnak kalmayacak gibi duruyor. üf açıklanması gereken çok şey var. sıkıldım yazmıştım ama geri gelince heveslendim ne yalan söyleyeyim. bu saatten sonra sksen toplayamazlar diye lost'a başlamamış biri olarak game of thrones'un finalinde de ee bu muydu mk diyeceksem harcadığım 8 sene x 3 ayın hesabını hbo'dan soracağım dizi olur.

  bu arada birileri yazmış, hakikaten velet oyalayan sikindirik harry potter kitaplarını*** film yapan, bu diziyi dizi olarak bırakan insanlar utansın biraz ya. filler'sız temiz anlatım izleyebilecekken 8 sezondur kahır üstüne kahır çekiyoruz.
 • son sezon 6 bölüm değil de sanki 5 bölüm olarak kurgulanmış gibi geldi bana. ilk bölümü çok ara verdik bi hatırlatma yapalım, herkesleri yerli yerine yerleştirelim demek için harcamışlar sanki.
  son sezona 7. sezonun 3,4 ve 7. bölümlerini seyrederek başlayınca bu 8x1 pek ‘oha’ etkisi yaratmıyor haliyle.

  ——— spoiler———

  jon ve arya’nın salya sümük kavuşacağı belliydi. sonuçta winterfell göt içi kadar yer.
  jamie zaten yola çıkmıştı. kimsenin a hoş geldin diyesi yoktu.
  theon ablasını kurtarmak için gitmişti. o kızcağızın da bir şekilde hikayeye dahil olması gerekiyordu.
  sam zaten jon’a haberi vermek için bekliyordu. kankası olduğu için görev ona verilmişti.
  ejderlerden birinin whitewalker’ların eline geçtiğini biz biliyorduk. danny öğrenince amaaaan neyse canım demeyecekti herhalde

  ——- spoiler——-
  gibi...

  benim izlediğim versiyonda bir sonraki bölümün özeti ve yapımcıların yorumları da vardı.
  ve olaylar gelişir veya hah başlıyor gibi bir hava hissettim.
  bekleyip görmek lazım.

  her ne kadar ilk bölümü beğenmesek de bu ortamda hayvan gibi kafa dağıtan bir yapım kendisi.
 • bok sevdalılarını tuvalet sahnesi olmaması sebebiyle rahatsız eden dizi.

  sahi, akgezenler buz mu sıçıyor?