• link lütfeeen
  • her yeni bölüm ile çukur vs game of thrones çekişmesinde makas çukur lehine daralıyor. 4. bölüm ile tekerler içinde yuvarlanma sahnesini arar olduk.
  • missandei nasıl yakalandı ya böyle saçmalık olur mu? kayıkla kaçmayacak mıydı? herkesten önce onun kaçabilmiş olması lazım. veya nasıl sadece o yakalanmış olabilir? iyice cozuttular.
  • --- 8x4 the last of the starks spoiler ---

gençler dizi geçen hafta bitmemiş miydi yahu? insanlığı yok etmeye gelen tanrısal tehtidi ortadan kaldıran iyi adamlar kazanmadı mı? o tanrısal tehditten daha da tehlikeli bir güç mü varmış? alkolik teyze ve onun korsan erkek arkadaşı mı dediniz?

6. sezonun son sahnesini hatırlıyorsunuzdur. hani, dany, meereen'den westeros'a donanmasıyla beraber yola çıkmıştı. oradan beri 13 bölüm izledik ama bir an için aradaki bütün bölümler yokmuş gibi düşünün ve 8x4 yayınlamış olsun. son 13 bölümde olan olayların şu an geldiğimiz noktaya herhangi bir etkisi oldu mu?

dany'nin westeros'a ilk indiği anda yapması gereken şey olan king's landing istilasına nihayet geldik ve night king ve kuzeyden gelen ölülerin istilasının bütün işlevi, dany'nin ordusunun cersei'ninki ile benzer bir güç seviyesine indirmek oldu. tabi bu arada dizi, cersei'ye damdan düşer gibi bir donanma ve 20bin kişilik bir ordu getirdi. yani son 13 bölümde yapılan tek şey op olan daenerys targaryen'i nerfleyip, alkolik teyzeyi de bufflamaktan ibaretmiş.

op demişken hemen değinmek istiyorum. daha 15 dakika önce insanlığı yok etmeye gelen white walker lordu night king'i tek başına katletmiş, yüzü değişebilen ve faceless men tarikatı üyesiyken gördüğümüz 30 saniyelik rocky 4 antreman sahnesi sayesinde yenilmez bir savaşçıya dönüştüğünü öğrendiğimiz arya stark gibi bir karakter var elimizde. peki bu karakterin, tek başına king's landing'e gidip cersei ve euron'un fişlerini çekmesinin önünde nasıl bir engel var? arya, başkente gidip qyburn'ü öldürse, onun yüzünü alıp cersei'i ve cersei'nin yüzüyle de euron'u kesse ve hayat bayram olsa ya. neden uğraşıyoruz abi kuşatmayla, donanmayla? şimdi ortada böyle bir saçmalık varken, bu saatten sonra dizinin tatminkar bir senaryo yazması mümkün mü? arya'yı, her sorunu çözme kapasitesi olan bir süper kahraman yaparsanız, bu noktadan sonra orduyla, kılıçla sorun çözmeye çalışmanın bir anlamı olur mu? bu dizinin senaryo yazarlığı öylesine boktan ki, son 3 bölümü tamamen anlamsız hale getirecek bir son yazmayı başardı adamlar.

arya'nın yeteneklerinin görmezden gelinmesinin üstüne bir de bölümün yarısında, king's landing'i yakarak mı alalım, yoksa kuşatarak mı tartışması var. güya, bu şehirde yaşayan insanların iyiliğini isteyen tyrion, şehrin yakılmasına karşı ama bunu alternatif olarak bu insanların aç bırakılmasını öneriyor. arkadaşım, eğer masum insanların ölmesini istemiyorsanız, elinizdeki yüz değiştirebilen süper kahramanı yollayın işte, sadece 2 kişiyi öldürmek suretiyle savaşı daha başlamadan bitirsin. hadi onu yapmıyorsunuz, ejderhayla tepeden red keep'e inip cersei'nin bulunduğu kuleyi yakmak mı daha çok masum insanın ölümüne neden olur, yoksa bu şehri kuşatıp aylarca halkı aç bırakmak mı? "aç kalırsa halk ayaklanır" diyorsunuz da, halk demokratik protesto yaptı diye cersei iktidarı bırakacak mı sanıyorsunuz? şehirde şu an 20bin zırhlı asker ve euron'un donanması var. olası bir halk ayaklanmasının sonuç alabilmesi için kaç kişinin ölmesi gerekecek farkında mısınız?

biz diziyiz abi bize mantıklı sorularla gelme artık. senaryoyu mürekkep bir dolu bir kovaya götümüzü daldırıp sonra a4'e oturmak suretiyle yazıyoruz. dany çok güçlü olmuştu; ondan bir ejderhayı geçen seneki mükkkemmel ötesi "cersei'yi ikna etmek için wight yakalama" planı sayesinde harcamıştık. bu sezon, öyle komplike planlar yapma gereği de duymuyoruz. ikinci bir ejderhayı öldürmemiz gerekti bunu da karayip korsanı'nın dahiyane fikri ballista ile ok atarak hallettik.

westeros'ta 300 senedir ejderhaya ballista atmayı akıl edebilen bir tek euron var öyle mi? aegon targaryen, westeros'u 3 ejderha ile aldığında, 7 krallığın tamamının eli armut topluyordu zaten. 300 yıllık targaryen tarihinde, buna benzer bir şekilde öldürülmüş tek bir ejderha var. o da, dorne ile yapılan savaşta ölen, aegon'un kardeşi rhaenys targaryen'in ejderhası maraxes ki, o olayda ballista, ejderhanın tek zayıf yeri olan gözüne isabet ediyor. eğer ejderhalar, bu kadar kolay öldürülebilseydi, targaryenler 300 yıl bu topraklara hükmedebilir miydi? 20 tane ballistayı yanyana koyup bir tanesinin ejderhayı vurmasını sağlayabilecek bir akıllı yok muydu? hatırlarsanız, qyburn, cersei'ye yapılan ballistaları ilk gösterdiğinde, orada yapılan atış, balerion'un kafatasının gözüne isabet ediyordu. yani dizi, ejderhanın nasıl öldürülebileceğinin işaretini orada vermişti. gel gör ki, kendi verdikleri işareti bile unuttu adamlar heralde.

illa ki, euron'un ejderha öldürmesi gerekiyorsa, bari attığı ok rhaegal'in gözüne isabet etsin yahu. çok şanslı bir atış olur ama en azından hikayenin tarihçesi ve dizinin işlenişiyle tutarlı olur. şimdi, ballistaların ejderhaları bu kadar rahat öldürdüğünü işledik, bir sonraki bölümde drogon'un king's landing'in amına koyduğu sahneleri göreceğiz ve şehrin etrafına dizilen yüzlerce ballista'dan tek bir tanesi bile drogon'u vuramayacak. çünkü plot bunu gerektiriyor. eğer bu bölümde, rhaegal gözünden vurulsaydı, önümüzdeki bölümde drogon'un vurulamamasının açıklaması da, bu atışın çok zor olması olabilirdi. ancak yapımcılar artık izleyiciyi tamamen aptal yerine koyuyorlar. bak aptal demişken, euron'un 10 tane gemiyi, gökte uçan 2 ejderha ve dany'den nasıl gizlediği meselesine bile girmiyorum. adam kayanın arkasına park etmiş abi bence dany'nin 10 tane gemiyi görmemesi çok mantıklı. bu artık kötü yazarlığın da çok ötesinde, yapımcılar artık kasten izleyiciyle taşak geçmeye başladılar.

bana en çok gelen soruların başında "bran ne ayak abi?" sorusu var. bu diziyi yazan embesiller de keşke bu soruyu 1 kereciğine olsa kendilerine sormuş olsalar. geçen bölüm, bran, "dünyayı yok etmeye gelen dark lord'un hedefindeki tek kişi" idi, bu bölüm "kızıl saçlı güzel kızın beyin özürlü kardeşi" olarak işlendi. henüz bran karakterinin verdiği bir nasihatın, yaptığı bir uyarının bir sikime yaradığını görmüş değiliz. ama dizi her bölüm, bran'a amdan götten aforizmalar yazıyor. arkadaş artık 2 bölüm kaldı dizinin bitmesine bırakın artık şu "çok gizemli matrixoğlan" geyiğini de, söyleyin bakalım nedir bu elemanın işlevi. her şeyi görüyorsa, bu her şeye "kayanın arkasındaki euron" da dahil mi? yoksa, "bütün insanlığın hafızası" olan bu arkadaşımızdan kaçmak için kayanın arkasına saklanmak yeterli mi? bence, bran'ın professor x, arya'nın da mystique olduğu bir ekip şu anki sorunlarımızı çözmekte çok faydalı olabilir. ha bu belki magneto'nun çok hoşuna gitmeyebilir ama sonuça ghost'un wolverine rolüne bürünmesinden iyidir bence. sizce bu yazdığım cümle mi daha saçma yoksa bu dizinin senaryosu mu?

bu kitaplar üzerine yıllardır kafa yorduktan sonra, bu hikayedeki en iyi işlenmiş karakterin jaime lannister olduğuna kanaat getirmiştim. en azından şu ana kadar yazılmış materyal içerisinde, jaime kadar değişime uğrayan ve her yazılan bölümde daha da derinleşen bir karakter var mıdır, bilmiyorum. bu görüşümde haklı olmuş olsam gerek ki, diziyi yazan embesiller, henüz jaime lannister karakterini piç etmeyi başaramadılar. bunun en önemli sebebi, kitap materyali bittiğinden beri jaime'ye çok önemli bir şey yaptırmamış olmaları. ancak, bu bölümde gördük ki, jaime, kitaplarda da gideceğini tahmin ettiğim yöne doğru gidiyor. cersei'yi öldürmeye.

her ne kadar dizi, jaime'nin "için nefret dolu" lafını, brienne'i terk etmesinin bir sebebiymiş gibi göstermeye çalışıp ters köşe yapma derdine düşse de, biz jaime'nin en çok, hırsı ve beyinsizliği yüzünden 3 çocuğunun ölümüne neden olan ve son olarak jaime ve tyrion'un ölüm emrini veren cersei lannister'dan nefret ettiğini biliyoruz. eğer jaime, gerçekten cersei'nin peşinden gidiyorsa, bizim "fanboy service" hastası yapımcılar, büyük ihtimal jaime'nin geçmişinin bir yansımasını işlemek isteyeceklerdir. tywin lannister, robert'ın isyanının sonunda king's landing'i kuşattığında, "bütün şehri yakın" emrini veren aerys "deli kral" targaryen'ı öldüren jaime, o olaydan 20 sene sonra yine benzer bir göreve mi gidiyor dersiniz? cersei, "eğer benim olmayacaksa alevlerin olsun" diyerek başkenti yakmaya çalışacak ve onu durduran yine kingslayer mı olacak? çok şiirsel bir son değil mi? (keyfinizi kaçırmak gibi olmasın ama jaime'nin böyle bir riski alması için hiç bir sebep yok çünkü elimizde süper kahraman arya var. diyorum size bak, dizide bundan sonra olacak her olayı "neden arya'yı kullanmadık?" sorusunu sorarak piç etmeniz mümkün.)

dizi bu bölümde, dany vs sansa vs arya vs jon gerilimini işlemeye devam etti ve jon'un daha iyi bir kral olacağını düşünen karakterlere varys de eklendi. tam 350 bölümdür hiç bir işlevi olmayan varys karakterinin, bir anda daenerys'i öldürme planları yapar gibi işlenmesi tam da bu dizinin yapacağı bir iş. ne yapacak abi varys? ne eski istihbarat ağı kaldı, ne kankası ilyrio mopatis'ten 350 bölümdür haber alan oldu, ne de daha 2 gün önce tanıştığı dany ve jon'dan hangisinin daha iyi hükümdar olacağına sağlıklı karar verebilecek veri var elinde. jon'un daha iyi bir kral olacağına emin misin varys? çünkü, en son baktığımda kendisi ölüydü ve şu anda yürüyen bir undead. kimin, ne amaçla geri getirdiği belli olmayan bir undead'i kral yapmak istediğine emin misin. eh hadi bakalım. sok planını devreye de devir dany'i o zaman. 350 bölümdür mal gibi dolaşmaktan başka hiç bir şey yapmadın, heralde inanılmaz kompleks bir ihanet planı hazırlamışsındır bu süre içerisinde. sok bu planı uygulamaya da biraz eğlenelim. yalnız dikkat et, "çok gizli" planını paylaştığın tyrion'un da seni düdüklemesin.

tyrion demişken, sizinle çok özel bir teoriyi paylaşmak istiyorum. bu teoriyi, son 3 sezonda izlediğimiz tyrion karakteri üzerinde düşünürken geliştirdim. bakın tane tane anlatayım çünkü bayağı bir kompleks bir kurgu var. hatırlıyor musunuz joffrey'nin düğünü sonrası, tyrion ve varys bir gemiyle essos'a kaçıyordu ve tyrion o gemide bir kutunun içine saklanıyordu. işte tyrion, o kutunun içinde öldü ve onun yerini yahudi iş adamı yossi kohen aldı. o günden beri tyrion'un tam bir gerizekalı gibi hareket etmesinin sebebi, kohen'in israil'den westeros'a nasıl geldiğini bile bilmeyen bir embesil olması. bu teori kesin doğru ve kitaplarda da olayların böyle gelişmesini bekliyorum çünkü cersei'den sürekli kazık yiyen tyrion'un inatla cersei'ye laf anlatmaya çalışmasının başka bir açıklaması olamaz. bu bölümde yine kendisini, cersei'nin şefkatli tarafına hitap ederken gördük. "ablacağım gel çocuklarının hatrına yapma delilik" diye dil döktü ve sonuç beklenildiği gibi oldu ve missandei'nin kafası uçtu. tyrion, ikna çabalarına başladığı andan missandei heralde sonunun geldiğini anlamıştır sanırım. tyrion konuşmaya başladığı anda "tyrion allaşkına konuşma ben atlıyorum duvardan aşağı arkadaşlar zahmet etmeyin" diyerek intihar etmesini bekliyordum ama olmadı.

bu arada, cersei 10 dakika önce tyrion'u öldürmesi için bronn'a riverrun'ı teklif etmişti ama götünün dibine kadar gelen tyrion'un ağzına ballista yollamayı nedense akıl edemedi. hazır ballistalar varken, dany, drogon, gray worm hepsi mal gibi dizilmişler kalenin önüne, neden ateş etmiyorsun sayın cersei? o ballistalar, euron'un gemilerinden, dany'nin gemilerine s400 füzesi gibi atılıyordu, şimdi menzilleri 50 metreye mi indi? ne oldu s400 almana karşı çıkan nato mu girdi devreye, kullansana bacım füzeleri.

bu boktan entryi kapatmadan önce son bir detaya parmak basayım. (parmak deyince de aklıma euron greyjoy geliyor nedense). bu bölümdeki savaş konseyinde, varys "yeni dorne prensi bize desteğini açıkladı" diyor. dorne abi!! dorne lan!! dizi dorne diye bir yer olduğunu hatırladı arkadaşlar. bu çok gereksiz bir detay gibi işlendi ama dorne prensinin desteği ne demek biliyor musunuz?

bütün westeros krallıkları, son 3-4 senedir birbirinin boğazını sıkıp, onbinlerce asker kaybederken, zaten alemlerin en güçlü ordularından birisi olan dorne, bu dönemi sıfır kayıpla geçti. şu an ellerinde 40-50bin askerlik bir güç olması gerekiyor ki, geleneksel olarak dorne'un, inanılmaz dirençli, hem düzenli, hem de gerilla taktikleriyle savaşabilen bir orduya sahip olması gerekiyor. aegon ve 3 ejderhasına boyun eğmemiş dorne ordusundan bahsediyoruz. eğer gerçekçi bir savaştan bahsedeceksek, 40-50bin kişilik dorne ordusunun, başka hiç kimsenin yardımı olmadan king's landing'i alabilecek kapasitede olması lazım. yani, "dorne destek verdi" demek, "savaş kazanıldı" anlamına gelmeli. tabi, dizinin böyle bir orduyu sahaya indirme gibi bir niyeti yok, o yüzden "dorne desteğini verdi" lafı bir sonraki bölüm tamamen unutulmuş olacak ya da 300 tane dorne bayraklı ekstra gösterecekler.

bu haftaki incelemenin çok gayri-ciddi olduğunun farkındayım ama artık aktif olarak benimle taşak geçtiğine inandığım bu diziyi oturup ciddi ciddi konuşmanın bir anlamı kaldı mı bilmiyorum. eğer yapımcıların amacı bizimle taşak geçmekse, bizim de aynı şekilde cevap vermekten başka çaremiz yok.
  • --- spoiler ---

--- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---

--- spoiler ---

son bölüm gene senaristlerin askeri taktik ve strateji namına hiçbir halt bilmediklerini göz önüne sermiştir.benim gibi askerlik vs. ile alakası olmayan bir insan bile fark etmiştir.

hangi ordu nereden giderse gitsin önden gözcü izci vs. göndermez mi arkadaş?. elinde uçan ejderha bile var. mal gibi evimi gördüm lahoyy diye koşan ordu mu olur?

ayrıca balista benzeri aletle o uzaklıktan ejderha snipe'lamak ha? vay bana vaylar bana. yaylım ateşi olup denk gelse anlarım. ama baya nası bir göz varsa laps diye nişan alıp hayvanı snipelıyorlar. sizin ben olmayan beyninizi sikeyim.

bir de o nası bir balista lan gemi batırıyor. hepi topu 10 tane gemi gelmiş golden company'den. onda bile cimrilik yapmışlar copy paste yapmaya erinmişler. 10 tane balista ile filo batırılıyor. sanki auto reload var soktuğumun aletlerinde. ki aletin close up'u var gayet tek tek atan bir alet.

ulan adamı zorla ekşi hiçbir haltı beğenmeme timine dahil ediyorsunuz.

sonuç olarak 8 sezonluk efsaneyi iki bölümde siktiniz attınız tebrik ederim.yayında ve yapımda emeği geçen herkesin anasını bellesin white walkerlar. bu ne lan?

--- spoiler ---
    --- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---
    --- spoiler ---

edit:imla
  • o değilde bran, gözümüzün önünde, dizinin 1.
    sezonundan bugüne otura otura büyüdü, şöhret sahibi zengin biri oldu. arya sağa sola savruldu, esir düştü, kör oldu. sansa bolton piçi tarafından işkence gördü, tecavüze uğradı. jon snow öldü öldü dirildi. bi bu amk brani,gözünü kapatıp sağa sola gitmeyi öğrendi. sonra yatış ohh mis. allah herkese bran şansı versin ne diyeyim
  • çok güzel diyalogların olduğu taht savaşına güzel bir hazırlık bölümüydü dizinin ilk 40 dakikası. ardından jonun arya ve sansaya targeryen olduğunu söylemesi çok önemliydi. çünkü sansa çok kritik bir hamle yaparak bunu tyriona söyledi ve böylelikle varyste öğrenmiş oldu. deanerysın çok yakınındaki tyrion ve varys artık tahta jonun geçmesinin daha uygun olduğunu düşünüyor ve deanerysın hata yaptığını açıkça söylüyorlar özelliklede varys. bu açından baktığımızda acaba deanerysı harcayacaklarının hazırlığını mı yapıyorlar bize senaristler diye düşünmedim değil. daha sonrasında da kings landige giden deanerysın ejderhalarından rheegalin ölümüyle diğer bölümün çok kanlı geçeceği ortaya çıktı. yeni geliştirilen arbaletler gördüğümüz gibi ejderhaları kolayca öldürebiliyor. bu tabiki şanlı kraliçem cerseinin elini çok güçlendiriyor. 5. bölümde mükemmel bir savaş izleyeceğiz şüphesiz. tahtta ne kadar desteklesemde cerseinin oturmayacağı neredeyse kesin. deanerysında bu bölümle birlikte kötü kraliçe olacak şeklinde yansıtılmasıyla tahtın bence en kuvvetli adayı şuan da jondur. ama umarım daha beklenmedik bir şekilde bu taht savaşının noktalandığını görürüz
  • 08x04 ile serinin en kötü bölümünü bizlere sunan dizi. sezon çok başarısız.
  • --- spoiler ---

olan yine güzelim ejderhaya oldu ya ben ona yanarım.
    --- spoiler ---
  • arama butonunu kullanamayacak kadar gerizekalı mısınız!!!
    tahta isterse gilly geçsin umrumda değil de şu link arayanlar kadar sinirimi bozan yok şu sözlükte.
hesabın var mı? giriş yap