• eğer dizinin üçüncü yada dördüncü sezonunun yayınlandığı zamanlarda biri gelip bana bu dizinin finali böyle olacak dese "bir yürü git." derdim. çünkü o zamanlarda dizi efsane gidiyordu ve kötüleşmesi için hiçbir sebep yoktu.

karakterler inşa ediliyordu, final için ittifaklar kuruluyordu, night king gibi tehlikeler nedeniyle insanlar bir şeyler yapmak zorunda kalıyorlardı. zaten dizi piste çıkmıştı, motor hazırdı, yazarların yapması gereken tek şey son beş yüz metrede direksiyonu sabit tutup dizi tarihinin en efsane işlerinden birini yaparak finish çizgisini geçmekti.

ancak yazarlar dümdüz yol dururken tutup dağa bayıra doğru gitmeye başladılar o yüzden de final çamura battı. bu entry'i yazarken finalde kimin tahta çıktığını yada kimin öldüğünü düşünmedim hiç. sonuçta bu game of thrones her an her şeyi beklemek lazım ama olan olaylar da bir mantık çerçevesine oturuyordu hep. mesela aileler arasında geçen savaşlarda kim daha çok paraya, desteğe ve orduya sahipse o kazanıyordu. dizi bu konuda hiçbir zaman gerçekçilikten uzaklaşıp seyircilerin istediğini vermedi. biz de bu haliyle sevdik zaten. ancak dizi bu sezon kurduğu bütün mantığın içine etti. nasıl mı? işte böyle.

--- spoiler ---

dizinin yanıtsız bıraktığı onlarca sorunun yanında anlatım anlamında şu basit soruya cevabı yok. biz bunları neden izledik?

mesela jaime lannister. bu adamı birinci sezonda yaptığı şerefsizlikler ile tanıdık. sürekli kendisinden nefret ettik ama önce elini kaybetti sonra nasıl kingslayer olduğunu anlattı. en son da içinde bulunduğu hastalıklı ilişkiye rağmen sevilen bir karaktere dönüştü. ancak geldiği noktanın bu anlatılanlar ile hiçbir alakası yok. bu adam madem cersei ile birlikte king's landing'de ölecekti. neden brienne'i ayıdan kurtardı? burada zorlama bir brienne ve jaime ilişkisi olsun demiyorum. bu adam normalde yüzüne bile bakmayacağı biri için kendini feda ediyordu az daha. bu kadar değişim geçirdikten sonra finalde bu yaşadığı değişime uygun olarak ne bileyim kendini falan feda etse halk için çok daha bütünleşik bir hikayesi olmaz mıydı?

diğer bir örnek de bran. daha başta dediğim gibi bu çocuğun kral olması önemli değil. hayatta olan her karakter kral olabilir ama bran aynı zamanda üç gözlü kuzgun. bu çocuk geçmişi görebiliyor ama bütün sezon boyunca insanların yüzüne bakmaktan başka bir şey yapmadı. en azından night king şöyle şöyle oluştu, o yüzden amacı bu, bunu yaparsa bu olur diye karakterin geçmişini anlatsaydı yada nasıl öldüreceklerine dair bir bilgi verseydi. ama bunların hiçbirini yapmadı. o yüzden şimdi ne hodor'un ölmesinin bir anlamı var ne bu çocuğun duvarın kuzeyine gitmesinin. hayatta olsa rickon da kral olabilirmiş pekala.

hele jon'un hikayesine hiç başlamayalım. tamam ters köşe yapmayı seviyorsunuz da madem bu adamın targaryen olması bir şey değiştirmeyecekti neden bütün sezon boyunca bundan bahsettiniz? yada bu adam öldükten sonra neden dirildi? bütün yaşadıklarının ne bileyim, duvarı savunmasından ygritte'e, kendi askerleri tarafından bıçaklanmasından king in the north oluşuna kadar bütün hazırlığınız adama sadece dany'i öldürtmek için miydi? en ufak bir şey yapsaydı da biz de evet lan bu adam geri döndü ölümden ama bak bunu yapmak için dönmüş demek ki diyebilseydik. hodor gibi küçük ama önemli bir detay olması yeterliydi. illaki azor ahai falan olmasına gerek yok. hikayesini bir yere bağla sonra istiyorsan tekrar öldür istiyorsan duvarın ötesine sür senin bileceğin iş. bir yere bağla karakteri de ne yaparsan yap.

daha böyle onlarca örnek verebilirim. mesela yazacak diyalog çevirecek entrika bulamayınca harcanan littlefinger yada lord varys gibi iki tane çok sağlam karakteri vardı bu dizinin. biri daha bir şey söyleyemeden boğazı kesildi, diğeri de tarihin en başarısız entrikasını çevirmeye çalışırken ejderha tarafından yakıldı. şu son sezonda ne bir olenna tyrell ne bir oberyn gibi karakter çıkmadı zaten. hatta üstüne dizideki en berbat karakter olan euron'u izlettiler bol bol.

bir tek sanırım favori karakterim tyrion kendisine uygun davrandı. onun da diyaloglarının kalitesinde düşüş yaşandı ama tüm ordusunun önünde tam zafer kazandığı anda dany'e posta koyabilecek bir tek kendisi vardı. hand of the queen olmayı bırakıp rozetini fırlattığı sahne anlatım olarak şu koca sezon içinde güzel olan tek şey olabilir sanırım.

bir de daha önce dany'i kötü yazdıklarını söylemiştim ama aslında dany liderlik ve karar verme konusunda başarılı bir karakter değildi başından beri. meereen'de bile halkı özgürleştireceğim derken şehrin birbirine girmesine sebep olmuştu. son sezonlarda biraz daha iyi görünüyordu bu konuda ama taktik anlamda yine başarısızdı. çünkü üç tane ejderhası varken, savaştan ve yoksulluktan kırılan halk beni sevmeyecek diye düşünmesi düpedüz saçmalık. ayrıca yanında getirdiği ordunun potansiyelini kullanamayıp kendisine doğru düzgün müttefik edinememesi ve halkı kurtaracağım diyerek bir şehri komple yakması da dany'nin yapacağı şeyler. o yüzden sonunda geldiği nokta sekiz sezon boyunca verdiği yanlış kararlar ile çelişmiyor aslında.

çünkü dizi boyunca görüyoruz ki büyük ailelerden gelen aşağı yukarı herkes tarih, askerlik, liderlik, avcılık, politika, bürokrasi gibi eğitimlerden geçiyorlar. herkes her konuda başarılı değil ama en azından altyapıları var. dany ise kendisini bildi bileli kaçmak zorunda olan bir hayal ile yaşayan korkak bir çocuk olarak büyüyor. hayatta kendisine değer veren ilk insan kendisini "satın almış" olan kocası zaten. düşünün bu karakterin ne kadar zor durumlardan geldiğini. ejderhalar çıkıp kısa zamanda dünyanın görmediği bir orduya kavuşunca şirazesi kayıyor doğal olarak. bu nedenle diğer karakterlerin yaptıkları anlamsız görünebilir ancak dany özelinden bakarsak anlamsız davranmanın zaten kendisinin doğasında yer aldığını görürüz.

şu saçma duruşma falan hakkında bir şey demeyecektim ama gerçekten diyaloglar o kadar kötü ki tywin lannister görse ulan ortalık kimlere kaldı diye kahrolurdu. tyrion, siz westeros'taki en güçlü insanlarsınız diyor ortamda bir tane bile karizmatik karakter yok. normalde bu kral seçimi bile üç sezon sürecek savaş çıkarırdı burada adamların yazı tura atmadıkları kalmış. bir de normal halka gidip bran yeni kralınız dediklerinde "o kim aq?" diye tepki vermedilerse ben de bir şey bilmiyorum.

ancak bu sahnede ve devamında yatıp kalkıp tyrion'a değil direkt olarak peter dinklage'e dua etsinler. adam tek başına bütün bölümü sırtlamış. gerçi sırtladı de ne oldu herkes nefret etti diziden ama olsun. bu da bir şeydir.

--- spoiler ---

şimdi sonuç olarak ne desem bilemiyorum. burada isterdim ki ağzımız açık kalsın, haftalarca ne final yapmışlar be diye konuşalım ama kimseden ses seda çıkmıyor. konuşan insanlar da işte finalle dalga geçiyorlar falan. ben son iki sezonu sevmesem de aslında dizinin bittiğine biraz üzüldüm. çünkü her sene insanlar ile toplanıp ne olacak diye tartışmak çok güzel oluyordu. d&d'ye bir şey diyemeyeceğim ama gerçekten bütün oyuncularından set ekibine kadar mükemmel bir dizi yapmışlar. keşke finali de buna yaraşır bir şekilde olsaydı. neyse sağlık olsun.
  • --- s08e06 ---

bitirişi kurtların isimlerine bağladıkları belli oldu

ghost - jon snow : kuzeyde kaybolup gitti.

nymeria - arya stark : gemi kumandanı savaşçı kadının ismi nymeria. arya da gemiye binip gitti.

lady - sansa stark : kuzeyin lady'si oldu.

summer - bran stark : bahsedilen kış bitti, kral oldu.

--- s08e06 ---
  • en boktan final ünvanını bugün itibariyle dexter’dan almıştır ve kimseye kaptırmayacaktır.

(bkz: dexter)
  • 10 sene sonra tekrar düşün dedi ya. acaba 10 sene sonra devam dizisi gelir mi? çünkü 5 kardeş farklı etkin konumlarda final yaptı.
  • --- spoiler ---

ejderhanın ölmüş annesine dokunuşu, onu alıp gidişi..tahtı yakışı hele! derin anlamlar barındıran sahneydi.. beni en çok etkileyen sahneydi, net!
    --- spoiler ---
  • 6. sezon 5. bölümde arya braavos'tayken, westeros ile ilgili sahnelenen tiyatro oyunu dahi final bölümünden iyi olan dizi.
  • bu güne kadarki en büyük spoilerını ygritte'in vermiş olduğunu final sezonunda idrak ettiğimiz dizidir.

--- spoiler ---

you know nothing jon snow

--- spoiler ---
  • got götüm gibi olmuş çok ıkındılar son sezonda sıçtılar sezon finalinde de sıvadılar
  • ya abi ben bir kere bile game of thrones izlemedim yiiiaaağğ diyip bir sürü linç yemek için geldim arkadaşlar. selamlar
hesabın var mı? giriş yap