şükela:  tümü | bugün
 • bu başlıkta görmek istediğim benim de dahil olduğum 3-5 kişilik got izlememişler ve got esprilerini anlamayan,bu esprilere gülmeyen topluluk.
 • izlemediğin o kadar belli ki "got esprisi" yapılmaz "got muhabbeti" yapılır. siz dernek kursanıza "game of thrones izlemediğini her platformda dile getirme gereksiniminde bulunanlar derneği" falan.
 • tek başarım got izleyip got büyütmek.
 • bu dizideki oyunculuklar nedense bana cok vasat geliyor, 3-4 defa basladim ama yok arkadas olmuyor.
  ote yandan vikings dizisinin oyunculari da beni inanilmaz etkiliyor (bkz: travis fimmel) in canlandirdigi ragnar lodbrok karakteri son zamanlarda gordugum en muazzam oyunculuklardan biriydi.
 • ayrıca normie denilen gruba dahil olmayan 3-5 kişidir bunlar.
 • bir bölümünün on beş dakika kadarına baktım ve bıraktım. modern dünyanın zihinsel kodları konuşuyor modernizm öncesi dünyada. adam, seni kırk adama siktirirm gibi bir cümle kuruyor güzel prensese. aşırı uçlarda porn içeriklerle haşır neşir olan günümüz insanının fetişleridir bunlar. bir zamanlar herkül'de, yunan tanrıçanın amerikan plaza kadını saç kesimiyle dolaşması gibi... gerçek bir antropolojik alt metne sahip olsaydı açar seyrederim (bu arada film, dizi, maç vs. izlenmez seyredilir). o zaman keyifli olabilirdi. bugün dünyaya egemen olan populer kültür, yerel kültürel ögelere kendi çerçevesi içerisinde ve sınırlı ölçüde yer vermekte. mesela cosmopolitan adlı kadın dergisinin hindistan'da çıkan sayısı popüler kültür çerçeve ve içeriği dahilinde hindistan yerel kültürel ögelere yer vermekte. böylece yerel kültürel ögeleri kendi kodları dahilinde eritmekte, kendi hesabına geçirmekte veya o kültürler üzerinde hegemonyasını kurmakta diyebiliriz. gördüğüm o ki aynı şeyi, herkül, zeyna ve game of thorones gibi dizerle modern öncesi zihiyet kültüre de yapma peşinde. mesela doğayı iyi doğa ve kötü doğa olarak ikiye ayırıp, çalışmayı aç kalmamak için yapılan bir iş olarak gösterip, mecburiyet kılan anlayış burjuva ile ortaya çıkmıştır. yoksa eski yunan köylüsü tarlasını aç kalmamak için ekmez o tabiatın ritmine ayak uydurmak için eker biçer tarlasını ve mahsülün bir miktarını da hemen orada bırakır diğer canlılar faydalansın diye. gel gelelim game of thorones gibi dizilerde zihinsel yapı ve kodlar, geçtiği zamanın orijininden çok uzakta, antropolojik derinlikten yoksun, yukarıda verdiğim örnekteki gibi ayrımları yapmamakta, günümüz insanın bir kopyası gibidir.

  edit.imla.

  edit. 2 konuya dair doğu bat adlı derginin 2001 yılında çıkan popüler kültürle ilgili sayısı tavsiye edilir. isteyene özelden yollarım. ayrıca ilkel kültür zihniyete dair ilgi daha önce girdiğim şu entry'e göz atabilir.

  #76261231

  edit. g.o.t fantastik bir hayal dünyasıdır tabi ki ama olayların yaşandığı zaman ve mekanda var olan kurum ve kuruluşlar, tabiatı model olan, "modern insana" görece, ilk kurum ve törelere daha yakın olan "ilkel insan" dünyasıni tasvir etmektedir. yani yazarın fantezi dünyası, ilkel insan dünyası ile birlikte inşa edilmektedir.
 • tüm sezonlar hazır. beraber izlenecek kişi beklenmektedir.
 • sırf kalabalık arkadaş ortamında 2-3 saat süren teori tartışması için bile çoktan izlenmesi gerekirdi. artık bunun için çok geç, yaklaşık 40 gün sonra final ile soru işaretlerini giderecekler. ya da sonsuza kadar sürecek olan soru işaretleri ile veda edecekler. ama siz yine de sırf izlemek için izleyin, pişman olmayacaksınız.
 • hiç izlemedim, vurmayın. bir gün vakit bulduğumda başlayacağım. *
 • bir noktadan sonrasını izlememiş olarak katıldığım kervan.

  got'la ilgili insanlı bu kadar heyecanlandıran neydi hiçbir zaman anlamadım zaten. evet dizinin ana karakteri sandığımız adam ilk bölümden öldü. ilk defa mı ezber bozan bir şey görüyorsunuz dizi/filmlerde. ben de şaşırdım ama sonrasında ha okey bu da böyle bir diziymiş diyerek ona göre izledim.