şükela:  tümü | bugün
  • şu boktan günlerde derdimi sikeyim değil mi? evet, en azından kafam dağılır vasıtasıyla game of thrones'u baştan bir izleyeyim dedim. ve ilk teorim;

jon snow konusunda bir ters köşe yaşayabiliriz. şöyle ki, bu dizide saçlar her şey abicim. ned ve arryn; gendry'nin robert'ın oğlu olduğunu ve joffrey'in olmadığını saçtan çözmüştü. buradan yola çıkarak jon snow'un babasının robert olduğunu düşünmekteyim. targaryen olsaydı saçının sarı veya beyaza çalan sarı olması gerekirdi, neyse işte.

saç önemli abi. mesela ilk bölümlerde bran hasta yatağındayken kahpe cersei gelip ilk oğlundan bahsetti catelyn stark'a... ve aynen şöyle söyledi; simsiyah saçlı. o çocuk gerçekten robert'indi. ayrıca aryn robert'in tohumunun güçlü olduğunu söyledi ölmeden önce.

şimdi jon'a bakalım; saçlar simsiyah. bütün stark'ların saçları hafif kestane. bunun simsiyah. ilk bölümleri yeniden izlerseniz bu ihtimalinde olabilitesi yüksek görünüyor.

bunu buraya bırakıyorum, eğer doğru çıkarsa kendimi tebrik edeceğim.

ha bu teorinin en büyük hendikapı, ned neden robert'e çocuğunun olduğunu söylemedi? kim bilir belki de lyanna söylemesini istemedi... tower of joy'da ned'e bunun sözünü verdirmiş olabilir. bunu tower of joy flashbackinde göreceğiz.

edit: şimdi biraz araştırdım da robert+lyanna= jon ihtimali de dillendirilmiş internet camiasında. neyse evet yalnız değilmişim.
  • john snow ve tyrion lannister aslinda targaryen soyundan gelme. en sonunda daenerys targaryen ile bir olup ejderhalara binecekler (3 ejderha sembolu o yuzden) ve duvarin ote yanindaki night walker'lara karsi savasacaklar.
  • - hodor, great other dır. yani akgezenleri tanrısı.
    - meera reed, jon snow un ikizi. bunların anası babası da lyanna starkla, rhaegar targaryen.
    - jon snow azor ahai
    - jon snow white walkers ların tarafında.
    - tyrion, lannister değil targaryen. mad king in tywin lannister ın karısıyla yattığı kitapta yazıyor. tywin lannister, tyrion a ölmeden önce you are not my son diyor.
    - samwell tarly targaryen.
    - daario naharis oros.. pardon harpynin çocuklarının lideri. (sons of the harpy)
    - benjen stark daario naharisin ta kendisi.

okuduklarım bunlar, yenileri aklıma geldikçe editlenecek.
  • jon snow'un ebeveynleri kim? - #60193516
    jon snow'un ebeveynleri part 2 - #60313222
    jon snow'un kılıcı longclaw'un önemi - #60359610
    jon snow'un karakteri nasıl değişecek? - #60152412
    tower of joy'da ne yaşandı? - #60393177
    ned stark'ın lyanna'ya verdiği söz ne? - #60333997
    ned stark ve catelyn'den önce aşık olduğu kişi. - #69928645
    tyrion bir targaryen mi? - #60375546
    waymar royce neden white walkerlar tarafından öldürüldü? - #60453136
    melisandre ne ayak? - #60179827
    faceless men ve arya neyin peşinde? - #60872226
    house martell'in çaktırmadan aldığı intikam - #60491131
    dany, ejderha yumurtalarıyla ateşe yürüdüğünde aslında ne oldu? - #60590631
    dany, nasil oldu da ejderhalari geri getirdi? - #60612702
    dany, gerçekten "iyi adam" mı? #61315739
    azor ahai gerçekten var olabilir mi? - #60651023
    white walkerlar neden geri geliyor? - #69525261
    winterfell'in altında buz ejderhası mı var? - #69597202
    littlefinger'in amaci ne? #69797960
    ghost of high heart'in kehanetleri ne anlama geliyor? #70042513

devamı gelir gibi.
  • piyasada 7.sezon teori videoları çoğalmaya başladı.sezon başlayana kadar yüzlerce video olur.bir örnekte burada. 7.sezon teorileri
  • game of thrones'un en güzel yanı teoriler olmasına rağmen sürprizi kaçmasın diye artık yeni teorileri okumama kararı almıştım. ama kara büyü gibi peşimi bırakmıyor. şöyle ki; geçenlerde kitabı okurken jalabhar xho'ya denk geldim ya bu adam kimdi dizide var mıydı diye düşünüp google'a yazdım ve "jalabhar xho theories"diye öneri verdi. çok istememe rağmen okursam siksinler diyerek kendimi tuttum. sonra jalabhar xho'yu* görsellerde aradım ve karşıma areo hotah çıktı. şansımı sikeyim. yine sürprizi kaçtı :(
  • teori var dediler geldik. uyarımızı da yapalım peşinen.

--- spoiler ---

teori kasmaca

--- spoiler ---

(bkz: lord varys)

şimdi bu adamın çok esrarengiz bir geçmişi var. annesi babası belirsiz. lys kentinde doğduğu, köle olduğu ve bir büyücüye satıldığı biliniyor. cinsel organının kesilip ateşe atılması, ateşin maviye dönmesi ve ateşten fısıltılar gelmesi gibi gizem uyandıran bilgilere de sahibiz. hatta bir önceki sezonda kızıl kraliçelerden birisi bu hikâyeyi varys'e anlatmış ve varys'in korku dolu bakışlarını izlemiştik. ateşten gelen fısıltıların ne olduğu da aklimizin bir köşesinde duruyor.

varys ismine bakıldığında targaryen isimleri (aerys, daenerys, viserys) ile benzerlik taşıdığı da açıkça görülebilir. varys'in (bkz: aerion targaryen)'ın piç oğullarından olabilecek bir torun olma ihtimali de aerion'un lys kentine sürgüne gönderilmesi ve orada bir kaç sene kalması düşünüldüğünde kuvvetlenmektedir. bu aerion kardeşi aegon'a bir keresinde cinsel organını kesmek gibisinden bir şaka da yapmıştır. bu şaka varys'e mi patladı onu bilemeyiz tabii.

gel gelelim varys'in muhtemel akrabaları ile olan muhabbetine. viserys ve daenerys ikilisini ahbabi illyrio aracılığıyla bir şekilde koruyor muydu yoksa başka planlar peşinde miydi o tam bir bilmece. öncelikle neden daenerys'i khal drogo ile evlendirdi? başka bir soru da eğer bir targaryen ise neden daenerys'i öldürtmek istedi?

varys muhtemelen viserys'e ordu sağlamak amacıyla daenerys'i evlendirdi, daha sonra khal drogo ve daenerys'in iyice yakınlaşmasını ve hatta kızın hamile kalmasını bekledi ve sonra ölüm fermanını yazdı. peki neden? bunun sebebi khal drogo'nun daenerys ölünce kafayı kırması ve westeros'a allah ne verdiyse saldırması olabilir ki nihai amaç viserys'in khal ordusu ile westeros'a saldırması. ancak hesapta olmayan viserys'in ölümü, planların değişmesine yol açmış olacak ki daenerys'i öldürmekten vazgeçti çünkü daenerys ailenin son ferdi oluyordu bu durumda. kaldı ki jorah mormont ondan gelen mektubu okuduğunda gidip daenerys'i kurtardı ve mektupta ne yazdığını tam olarak bilmiyoruz. ayrıca ser barristan selmy'nin daenerys'in yanına gideceğini de kendisinin ayarladığı düşünülmekte. ilginç olan barristan selmy'nin daenerys'in hayatını kurtaran bir başka adam olması. son olarak tyrion'a aleyhte şahitlik etmesine karşın onu hapisten kaçırıp daenerys'in yanına götürmek istemesi de bir başka ilginç nokta. kendisi doğrudan götüremiyor belki ama jorah mormont aracılığıyla da olsa khaleesi'nin yanına ulaştırıyor tyrion'ı. varys'in kendisinin lannister düşmanı olduğunu biliyoruz. en cafcaflısı da şu ki varys şu an baktığımızda bizatihi daenerys'in yanında danışman.

bilemiyorum altan.
  • -buz ejderi uyanacak mı
    -jon kuzeyde dany güneyde
    varys ve tyrion targaryenmiş.
    jaime cersei nin boğazını kesecek.
    azor ahai jon/dany/theon greyjoy/jaime imiş
    olayları sam’in gözünden görüyoruz
    night king bran imiş.

hangisi çıkacak bi kenara kaydedin en iddialı olanları yazdım teoriler içinde. gerçi jaime olayı kesinleşmeye başladı gibi ama geçenlerde ana başlıkta bir arkadaş .. lik lsun diye cersei jaime yi katletti yazmıştı harbiden öyle bir şey olsa ondan sonra sevinen cersei o gazla jon ve dany yi de öldürse ve derken arya gelip cersei yi öldürüp size kraliçe mi lazımdı ben ne güne duruyorum o zaman derse nasıl olur :)

şimdi jon ve daenerys şeklinde klasik sondan başka sonlar bekleyen büyük bir çoğunluk olduğunu göz önüne alırsak eğer cersei nin herkesi yenmesi de diğer bir klasik son olarak değerlendirilebilir. herkesin birlik olup ak gezenlerle savaşması da keza. ya da harabe oldu westeros kim başta olsa ne fark eder gibi bir son da artık klasik sonlar arasında nitelendirilebilir. ben de bu minvalde birçok kişiyi tatmin edebilecek değişik bir son önermiş bulundum.
  • hayalimdeki son: jon snow akgezenlere yenilerek güneye ;ejderhakayasına doğru çekilecek. ejderhakayası önünde daenerys cersei ye karşı savunma yaparken tüm ordular akgezenleri görüp onlarla savaşmaya karar verecekler. bu savaşta jon snow targaryen ve azor ahai olduğunu öğrendikten sonra kendini feda edecek. o savaşta ejderlerden ikisi ölecek. daha sonra cersei ve euron ikilisi sinsice daenerys in üzerine yürüyecekler. euron un ejder borusu ve cersei nin mancınıklarıyla kalan ejder de ölecek. daenerys esir düşerek king s landing e getirilip meydanda öldürülecek. daha sonra pişkin pişkin tahta oturan cersei sansa'nın zorla baelish ile evlendirileceğini ve kuzeyin koruyucusu olacaklarını açıklar ve hain bran'ın idamını emreder. akşam büyük taht oyunlarının sonu şerefine ziyafet hazırlanır. o ziyafette jaime kılığında gelen arya cersei yi ve euron u katleder. daha sonra da lannister ların yedi krallık ı yönetmek için hükmü nasıl elde ettiklerini, o yetkinin en son baratheon larda olduğunu, zaten targaryen kanından da kimse kalmadığı için gendry nin meşru varis olduğunu ilan eder. konseyde gendry nin piç olarak böyle bir hakka sahip olamayacağı söylenir. ancak kimse uygun bir aday öne sürmediği için konsey ertesi güne ertelenir. o gece arya konseyde gendry aleyhine konuşan 3 kişiyi katleder. ertesi gün konsey korkuyla gendry nin yasal varis olduğunu ilan eder ve gendry aryaya evlenme teklif eder. kuzeyde isyan eden baelish i büyülü güçleriyle bran öldürür. ve kuzeyin koruyucusu olur. tyrion lannister ulkesinin basina geçerken unsullied lar highgarden a dothrakiler de dorne a yerleşir. tazı ölen baelish in yerine vadiye lord yapılır ve sansa ile evlenir. sam baş üstat olurken demir adalar brienne tarth ile evlenen tormund a verilir. lyanna mormont ise surun ilk kadın başkomutanı yapılır. sir jorah mormont daenerys in anılarını hatırlayarak yaşamak istediği için talep ettiği şekilde ejderhakayasinin başına geçirilir. tyrion ayni zamanda kral eli olur. ee ne demislerdi noone protect anyone yani. arya herkesi koruyabilir. çünkü o kraliçe olacak. hiç olmak istemediği halde. evet başta zor olacak hem onun icin hem gendry için ama yanlarında tyrion gibi bir danışman olacak ve herkes önümde diz çöksün gibi kezbanliklar yapmadan güzel güzel yönetecekler
    xxxx

gerçi 8.sezon bile sızmışken böyle güzel hayaller kurmak anlamlı mı bilmiyorum