şükela:  tümü | bugün
 • yoozoo games'in tarayıcı tabanlı* gerçek zamanlı strateji* oyunu. adamlar parayı döküp game of thrones'un lisans haklarını almışlar.

  oyundaki amaç eddard stark'ın ölümüyle oluşan lider boşluğunu doldurup demir taht'a oturmak.

  https://got.gtarcade.com/tr
 • klasik pay to win oyunlarından biridir ne yazık ki.. ha oyun güzel, oynanıyor ama nereye kadar.. parayı basan biri sizin 1 senede ulaşabileceğiniz bir kaynağa 5 dakikada bile ulaşabilir..

  hadi onu geç, "gerçek zamanlı" denen oyunlarda zamanın para ile alınması kadar rezalet bir şey de yok.. gel gör ki hemen hemen bütün oyunlarda var bu.. yani, siz bir araştırma için sike sike 48 saat beklerken, karşınızdaki adam 1 saniye bekleyebiliyor.. haliyle de bu gibi durumlar olduğu sürece milyar dökmeden herhangi biri ile didişebilmeniz mümkün değil..

  yapabileceğiniz tek şey; binlerce dolar dökmüş bir manyağın sizi fark etmemesi için dua etmek..
 • sözlükteki reklamına iki hafta önce merak edip tıkladığımdan beri mütemadiyen bu oyunu oynuyorum. lordum level 20 oldu. üstelik email olarak spam gelmesin diye bill gates'e ait bir email'i verdiğimden şifreyi unutsam giriş bile yapamayacağım. elimin altında allah gibi oyunlar varken bu salak oyunu oynamamı kesinlikle açıklayamıyorum. prensip olarak para harcamadığımdan da aşırı yavaş ilerliyorum. elite dangerous'a gideyim combat bond toplayayım? frostpunk'ı bitirmeye çalışayım? yok "etrafta parlayan şekillere rastgele tıklamak daha iyi". vesileyle bu oyunların niye bu kadar tuttuğunu ve bağımlılık yaptığını da idrak ettim:

  - aşırı az giriş bariyeri var. verdiğim email'in doğruluğuna bile bakmadı. mevlana gibi gel de nasıl gelirsen gel diye takılıyorlar. mümkün olsa şifre bile sormazlar. doğrulama olsa muhtemelen hayatta uğraşmayacaktım.
  - minimum eforla maksimum bir şey başarmış hissi veriyorlar.
  - oyunu zorunlu olarak zamana yayıyorlar. haliyle pc oyunlarındaki oturdum 20 saatte bitirdim yapamıyorsun ne kadar istesen de. seni illa ki uzun süreye sürüklüyor.
  - oyun bu tarz kullanıcı sömürme oyunu için aşırı ayrıntılı. bu kadar karmaşıklık içerisinde illa ki kendine yapacak bir şey buluyorsun. sen oyunu tam çözdüğünde en başta öğrendiklerini unutuyorsun muhtemelen. haliyle baby tv karşısındaki bebek gibi oyunda vakit geçiriyorsun.
  - para harcamasan bile seni soğutmayacak kadar ilerlemene izin veriyor. bir noktada "ya herru ya merru" deyip paraya zorlasa hayatta durmazdım. o dengeyi aşırı iyi korumuşlar. bu kadar parametreyle bu akış dengesini tutturmak büyük başarı.
  - oyun özünde çok dandik ama görünüş açısından kesinlikle baştan savma durmuyor. grafik, animasyon ve ses efektleri sürekli sizi ilerlemekten mutlu etmeye odaklanmış. para mı geldi "çıriling!". kumar makinası gibi o sesi duymak istiyorsun.
  - oyun diğer oyunlardaki "karar verme" / "strateji uygulama" gibi seçeneklere sahip değil aslında. bir seçim ilüzyonu yaratıyor. ne yaparsan yap gittiğin yol dümdüz yol. boş boş ışıklı yerlere tıklaya tıklaya da oyunda ilerlemek mümkün. haliyle yarattığı mental yorgunluk ve stres de yok. sadece tatmin.

  oyun bildiğin psikolojik operasyon. o yüzden de çok ciddi paralar döndüğünü tahmin ediyorum. zaten ea gibi markalar dururken game of thrones lisansını satın almak da ucuz değil. velhasıl, vesileyle bu dandik oyunun arkasındaki büyük operasyona hayran kaldım. üstünden çıkarılacak çok ders var.
 • oooooooooooo müthiş bir oyuna benziyor bu vaaaaaaaouv.
  her yerde reklamı var huhuuuğğğ
  ulan kesin oynamalıyım bunu müthişşş.

  sizin yapacağınız reklamı sikeyim. yeri geliyor bir videoda üç kere bu reklamı görüyorum, tiktok'dan daha kötüsü olamaz diyordum, çok kısa sürede göt oldum.

  tanım: asla oynamayacağım, aşırı itici reklamları olan web tabanlı oyun.
 • daha önce de değinmiştik ama pay to win işinin iyice bokunu çıkardır.. (bkz: #88839742)

  çok basit bir örnek vermek gerekirse, oyundaki generallerin belli özellikleri var; jon snow, arya stark vs gibi.. hah işte, misal jon snow'u en yüksek seviyeye çıkarmak istiyorsanız, sadece tek bir generalden bahsediyorum yani, toplamda harcamanız gereken para 5500 euro..

  üstüne; oyundaki canavarların, kalelerin vs sürekli gücünü arttırıyorlar. gel gör ki bunu yaparken en kötü ihtimalle oyuna 15 bin euro harcamış olan en tepedeki toplasan 50 kişinin güç değerine göre ayarlamayı yapıyorlar..

  misal, oyunda zaman zaman gerçekleşen etkinliklerden bir şeyler kazanabilmek için harcamanız gerekenler o en tepedeki oyuncuların %2-3 puanına denk gelirken sizin %400'ünüze denk geliyor..

  hangi geri zekalı bu oyunu böyle güncelliyor sürekli bilemiyorum, adamların beyni o kadar çalışmıyor ki; oyundaki farklı ve daha sonra açılmış serverlara göre derecelendirme yapmak yerine oyundaki max puana göre ayarlama yapıyorlar. böylece ne oluyor; sizden 3 ay önce oyuna başlamış üstüne de 40 bin euro harcamış bir ruh hastası, o etkinliğe ulaşırken zorlanabilsin diye geri kalan oyuncuların %99'unun etkinliklere ulaşma şansı sıfırlanıyor..

  bu saatten sonra başlamak isteyen biri varsa, cidden zamanına parasına ve emeğine yazık.. sakın bulaşmayın..
 • parayı bastıranın düdüğü değil, herkesi öttürdüğü oyun.

  yapacağınız oyunun içine sıçayım.
 • şu ana kadar abartmıyorum en az birkaç bin kez reklamını görmüşümdür. bu neymiş diye aratayım dedim. şu genç kardeşimizin incelemesini izledim ve çok güldüm gerçekten. adamlar oyundaki kelimelerin yarısını yanlış yazmışlar bir defa. cities'i citys diye yazmışlar, jon'u john diye yazmışlar. bir de her yerde cringe şekilde "officially licensed browser game" yazmışlar.

  işin daha komik tarafı sonrasında bot hesaplarla commentlere gelmiş bu oyunu yapanlar. devam videosu daha da komik. arada açıp açıp izliyorum.

  (bkz: geode)
 • youtube'da salak reklamlarını görmekten midemin bulandığı aptal dizinin aptal oyunu. sinir krizi geçirtecek bana ya, sabır.
hesabın var mı? giriş yap