şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: oyun teorisi)
 • bir zamanlar odtü'de, şimdi rahmetli olmuş muhan soysal tarafından verilen ders.

  bu dersle ilgili anlatılan efsanelerden biri de şudur ;

  game theory dersinin sınavı pazartesi sabahı imiş, 4 haylaz öğrenci haftasonu kaçamağı olarak şehirdışına gitmiş, yemiş içmiş eğlenmiş, fakat içkiyi fazla kaçırdıklarından pazartesi sabahı erken kalkamamış ve sınava yetişememişler. bunun üzerine muhan hocaya gidip make-up için yalvarmışlar. hocam yolda lastik patladı gelemedik edemedik diye ağlayıp sızlayınca, hoca telafi sınavı yapmayı kabul etmiş. yarın şu saatte gelin sınav yapıcam demiş. bunlar bir de güzel çalışıp sınava gitmişler. ama bir surprizle karşılaşmışlar. muhan hoca her birini ayrı birer amfiye yerleştirmiş ve tek bir soru sormuş: 'arabanın hangi lastiği patlamıştı?'
 • (bkz: mehmet barlo)
 • (bkz: nash dengesi)
 • saniyorum herkesin prisoner's dilemma ile giris yaptigi teori. konuyla ilgili bilgili olmayan ancak meraki olanlar icin birkac temel ornek.

  https://en.wikipedia.org/wiki/pirate_game
  https://en.wikipedia.org/wiki/rock-paper-scissors
  https://en.wikipedia.org/…f_the_sexes_(game_theory)
  https://en.wikipedia.org/wiki/matching_pennies
 • taş-kağıt-makas oyununu sıklıkla örnek olarak veren ve farklı yöntemlerle inceleyen, ancak bu oyunun nasıl kazanılacağını bana bir türlü öğretemeyen teori.
 • ekonominin bir alanı olmakla birlikte, bir oyunu en az zararla bitirebilmek için gerekli stratejileri içeren bir yaklaşımdır. en bilinen örneği prisoner's dilemma olmakla birlikte battle of sexes'te game theory'nin bilinen örneklerindendir.
 • ekonomiyle yakından ilgili, insanların akıl stratejileri üzerinde duran bir uygulama. bir karar alıcının, kararını alırken diğer karar alıcılarının stratejilerini öngörüp en iyi kararı kendisinin vermesidir. kısaca insanların kendi çıkarlarını koruyabilmesi için diğerlerinin kararlarını öngörmek zorunda olması.
 • ekonomi alanında media markt'ın türkiye'de uyguladığıdır. en ucuz fiyat bende sloganıyla aslında en ucuz fiyata sahip olmamasıdır. yasal olmayan karteli, yasal halde uygulama tekniğidir. eğer diğer firmalar da media marktın reklamlarda sürekli en ucuz fiyat olarak belirtilen fiyatlarını belirlerse, iki taraf için de win-win olacaktır. eğer daha ucuzunu bulursanız aradaki farkı öderim kampanyası da bunun kanıtıdır. yüksek talep yüksek fiyat, istisnai durumlarda yüksek fiyat olmaz, ancak o durumlarda bile bir firmanın kendisi için belirlediği en iyi konum olan düşük fiyat yüksek talebe ulaşırlar. yani kaybeden yalnızca müşterilerdir bu konumda.

  media markt'ın uyguladığı, game theory'nin görünüş biçimlerinden sadece birisidir bu arada.