şükela:  tümü | bugün
 • scott miller onderliginde 80'lerde mucadele vermi$ olan rock grubu. dagilmi$tir.
 • (bkz: oyun teorisi)
 • bir zamanlar odtü'de, şimdi rahmetli olmuş muhan soysal tarafından verilen ders.

  bu dersle ilgili anlatılan efsanelerden biri de şudur ;

  game theory dersinin sınavı pazartesi sabahı imiş, 4 haylaz öğrenci haftasonu kaçamağı olarak şehirdışına gitmiş, yemiş içmiş eğlenmiş, fakat içkiyi fazla kaçırdıklarından pazartesi sabahı erken kalkamamış ve sınava yetişememişler. bunun üzerine muhan hocaya gidip make-up için yalvarmışlar. hocam yolda lastik patladı gelemedik edemedik diye ağlayıp sızlayınca, hoca telafi sınavı yapmayı kabul etmiş. yarın şu saatte gelin sınav yapıcam demiş. bunlar bir de güzel çalışıp sınava gitmişler. ama bir surprizle karşılaşmışlar. muhan hoca her birini ayrı birer amfiye yerleştirmiş ve tek bir soru sormuş: 'arabanın hangi lastiği patlamıştı?'
 • (bkz: mehmet barlo)
 • öğrendikçe hayatı daha iyi anlamaya yarayan güzel bir teori. biz bir avuç game theory uzmanı hücre topluluğuyuz.

  game theory'i incelersek, oyuncuların çıkarlarını maksimize etme amacı var. çok basit bir mantıkla örneğin dünyada kadın ve erkeğin davranışlarını bile anlayabiliriz.

  ev işi yapmak: -1
  çalışmak: -2
  para kazanmak: 3

  olsun

  kadın ev işi yapıp aynı zamanda çalışırsa : -2-1=-3 buna çalışıp getirdiği parayı ekleyelim: -3 + 3 =0

  erkek genelde ev işi yapmaz, sadece çalışır: getirdiği para 3, ama çalışıp harcadığı emek: 3-2=1

  çok basit oldu, sayılar değişebilir. ama değişmeyen şu, her iki cins de çalışsa ev işi yapmak para karşılığı olmayan bir emek, o yüzden yapan dezavantajlı.

  bunu önlemek için erkeğin kalan o 1'i kadınla paylaşması lazım.

  (ev işi yapmamak için çok geçerli bir bahane *)

  böyle durumlarda kadın en iyi durumda sadece çalışmayı tercih eder. daha iyi durumda ikisini de yapmamayı, en kötü durumda sadece ev işi yapmayı tercih eder.

  neyse..

  bir örnek ama bu yapılmış gerçek bir deney:

  bir kafeste iki domuz var biri iri diğeri küçük. kafesin bir ucunda bir düğme var, düğmeye basınca kafesin diğer ucundaki yemek kafese geliyor.

  düğmeye basıp yemeğe koşması lazım domuzların. küçük domuz düğmeye basarsa, yemeğe koşana kadar büyük domuzdan ona arta kalanı yiyor, ama yemeğin miktarı küçük domuza yetmiyor.

  eğer büyük domuz düğmeye basarsa, yemeğe koşana kadar küçük domuzdan ona kalanı yiyor. ama küçük domuz o kadar yemek yiyemediği için kalan yemek ona yetiyor. bilim adamları bir öngörü yapmış, öngörüye göre küçük domuzun düğmeye basmaya gitmemesi, hep büyük domuzun gitmesi lazım bu koşullarda.

  deney yapılıyor. büyük domuzun düğmeye basma sayısı 105
  küçük domuzun düğmeye basma sayısı: 5

  bilim adamlarının öngörüsü haklı çıkıyor.

  biz canlılar aslında sezgisel olarak oyun teorisi biliyoruz. insanlar olarak azıcık sezgilerimizi dinlememiz lazım.
 • (bkz: nash dengesi)
 • saniyorum herkesin prisoner's dilemma ile giris yaptigi teori. konuyla ilgili bilgili olmayan ancak meraki olanlar icin birkac temel ornek.

  https://en.wikipedia.org/wiki/pirate_game
  https://en.wikipedia.org/wiki/rock-paper-scissors
  https://en.wikipedia.org/…f_the_sexes_(game_theory)
  https://en.wikipedia.org/wiki/matching_pennies
 • taş-kağıt-makas oyununu sıklıkla örnek olarak veren ve farklı yöntemlerle inceleyen, ancak bu oyunun nasıl kazanılacağını bana bir türlü öğretemeyen teori.
 • şu entry'deki (bkz: #70153572) oyunda kullanılmış animasyonlar, gidişatı çok açık bir şekilde belli ediyor. 3. den sonra bıraktım.