şükela:  tümü | bugün
 • oyun oynamak ile ilişkili kavramların ve eylemlerin oyun bağlamı dışındaki aktiviteler dahilinde kullanılarak bu aktivitelerin daha efektif ve faydalı geçmesini amaçlayan bir felsefe ve yöntemler bütünü, şu an itibariyle özellikle amerika'da bir tür buzzword. yarın öbür gün çalıştığınız işyerinde dahil olduğunuz işinizle ilgili bir leaderboard görürseniz, yaptığınız işin bir tür progress barı varsa ve daha da korkuncu iş bittikten sonra patronunuzdan "achievement unlocked: çok hızlısın bebeğim" başlıklı bir e-mail alırsanız bilin ki bu trendin bir parçası olmuşsunuz.

  örnek bir uygulama için (bir üniversite dersi): http://www.cs.brown.edu/…csci0510/achievements.html

  ayrıca wikipedia başka bir örnek olarak stack overflow'daki badge sistemini göstermiş. bu da güzel bir örnek.

  ilgili kaynakları çok da bilmiyorum ancak jane mcgonigal'ın reality is broken isimli kitabı geniş ölçeği boyunca bu kavrama da değiniyor ve genel olarak işin felsefesine (fazlaca idealist ve yer yer yazarın kafasının iyiliğinden şüphe ettiren) bir giriş olabilir.
  (ek: kitap oldukça başarısızmış bu arada, belirteyim)

  ek: konuyla ilgili bir-iki blog yazısı:
  http://sinisterdesign.net/?p=1200
  http://www.codinghorror.com/…/the-gamification.html
  http://www.gamasutra.com/…the_word_gamification.php
 • artık hayatımıza iyice girmeye başlamıştır. foursquare, getglue gibi çeşitli sitelerdeki badge sistemi de bu kafanın ürünüdür. insanları o işin bağımlısı yapmaya iter. aynı zamanda ufak indirim vb şeyler dışında da bir bok sunmaz. hey level 6 olmuşum dersin. level 7 olmak için kasarsın. yoksa arkadaşların seni geçer. aynen taso gibi. cips satmanın gamification'ı da taso alıp biriktirmektir.

  bir diğer yandan google'ın yaptığı chrome experiments'lar da bir çeşit gamification'dır. sorunları çözmede çok başarılıdır. hissettirmeden yapılır.
 • sömürüfication usta bu başka da bir şey değil. lazer peşinde dolaşan kedi misali ilkel avcılık ve toplayıcılık içgüdülerimizden faydalanıp yapmak istemediğimiz şeyi yaptırmaya yarıyor. al mesela batman arkham city, hikayenin bütün sürükleyiciliği yokolup gidiyor zehirlenmişim canım burnumda hop on beş dakka dur soru işareti kovala, noktayı kaydır. immersion çay olup gidiyor. aynı bok modern warfaredir diablodur yeni çıkan oyunların alayında var. yok 300 zombi kes yok 1500 headshot at. oyun mu oynuyorum iş başında excel tablosu mu dolduruyorum belli değil. izbe marketing departmanları da iyi bir şeymiş gibi pazarlayıp duruyor. şirketin kanayan yarası halkla ilişkiler departmanı aysun da yiyor bunu. patron twitter servisimiz çok tuttu ama siteyi en çok ziyaret edene rozet verirsek daha çok ziyaretçimiz olur.

  not: bu entryden para kazanan kabakulak koyundur.
 • şu anda coursera'da kevin werbach tarafından dersi verilmekte. ayrıca konuyla dolaylı ilgili on numara bir ted talk için buraya bakmanızı öneririm.
 • android için yazılmış bir mobil bilgi yarışmasıdır. 'çok kolay'dan 'çok zor'a uzanan seviyelerde gruplanan soruları belli bir süre içinde yanıtlama esasına dayanır.

  sorunun ne kadar süre içinde yanıtlandığı, zorluk derecesi, yapılan tahmin sayısı gibi faktörlere bağlı olarak doğru yanıtlanan her soru için puan kazanılır.

  her sorunun yanıtı sayısaldır. kullanıcının her soru için yaptığı tahmine karşılık oyun doğru yanıtın tahminden asşağıda ya da yukarıda olduğunu belirterek kullanıcıyı yönlendirir.

  oyun her bir soruya yanıt vermek için 45 saniye süre verir. (bu süre ayarlardan değiştirilebilir)

  kullanıcı puanını paylaşıp, diğer oyuncular arasındaki sıralamasını görebilir. bu nedenler oyuna giriş için kullanıcı adı ile kayıt olmak gerekir.

  oyunu geliştirmek adına kullanıcı soru havuzuna katkıda bulunabilir. ayrıca görüş ve öneriler için ayarlar menüsünde 'katkıda bulun' adımı kullanılabilir.

  https://play.google.com/…d=com.agenoir.gamification
 • https://www.facebook.com/gamificationapp adresinden facebook sayfasına ulaşılabilecek oyundur.
 • en gözümüzün önünde olanı sözlükteki karmalardır efenim.

  sonuçta puan sistemi de gamification'ın en önemli silahlarından biridir.

  zaten badge'de eklendi, "azimli" diye...

  bir de achievement koyarsak tam olacak. "günün ilk entry'sini girdi", "5 saniyede zaman ötesine gitmek", "sözlükten kız düşürdü" vs vs.
 • konu ile daha yakından ilgilenmek isteyenler için coursera.org penn state üzerinden kursunu da açmıştır.
  koç üniversitesi katkıları ile ders, türkçe altyazılı olarak da takip edilebilir.

  https://www.coursera.org/course/gamification