şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 4 - 7 subat 2016 tarihleri arasinda gl events tarafindan duzenlenecek olan, uluslararasi ve turkiye'de duzenlenecek en buyuk dijital oyun ve eglence fuari.

  http://www.gamingistanbul.com/
 • uluslararası mecrada gamescom, dreamhack, türkiye'de (her ne kadar tutmasam da) gamex varken nasıl en büyük dijital oyun ve eğlence fuarı ilan edildiğini anlamadığım oluşum.
 • gaming olunca konu standardın artması gerektiğini düşünenlerdenim. gelsin, görelim...

  bu arada bir fuara ıcc yer sağlıyorsa o fuardan bir şey beklemekte haksız değiliz..
 • dolandırıcılıktan başka birşey değildir, dünyanın en ünlü e-spor takımlarını görme şansı yakalanacağı yazılmış açıklamada, şaka mı lan bu? navi oyuncularını mı getireceksin? hangi takımdan bahsediyorsunuz? kimi dolandırıyorsunuz laaaan?
 • 4-7 şubat arasında istanbul kongre merkezinde gerçekleşecek olan fuar. aralarında ubisoft gibi devlerinde olduğu bir çok firma bu etkinlikte en yeni çalışmalarını tanıtacak.

  gitmek için sabırsızlanmakla birlikte, giriş için biletixten bilet alma mantığını anlamış değilim. fuar dediğin bedava olur, gider gezersin. yine de ücreti 10 tl gibi bir cüzi bir miktar olduğundan rahatlıkla gideceğim.
 • ilk kez yetişkin oyunculara hitap eden bir fuar düzenliyoruz diyerek 19:00'da fuarı kapatmak tam türk işi olmuş. yetişkin oyuncu dediğin adamın işi-gücü vardır muhtemelen, plaza insanıdır. plaza insanı dediğin adam 18:00'da işten çıksa o trafikte nasıl yetişsin gelsin gezsin senin fuarını? ha haftasonu gelsin gezsin diyorsan haftasonu da çoluk-çocuğun dolmasından tırsacağı için muhtemelen gene geç saatte gelmeyi düşünecektir. ama cumartesi ve pazarda 20:00'da bitiriyorsun sen etkinliği. kısacası türkiyenin gamescom'u olacağız diye yola çıkıp yolda kalmış fuardır şahsi kanaatimce, geçmiş olsun. garp kafasıyla düşünüp şark kafasıyla iş yapmak...
 • cosplayin ülkemizde geldiği seviyeyi göstermiştir.
 • cosplayler yapanların gelen ziyaretçilerle ilgilenmek yerine kendi aralarında konuştuğu, standları çok dolu olmayan bir etkinlik. ilk defa organize ediliyor zaten galiba, olur böyle hatalar sorunlar falan.
 • indie oyun geliştirip yayınlayan küçük ekipleri fuar alanının en dibine sunta masalara konumlayan, onların yer alması gereken ortadaki bol izleyici olan ve tanıtım yapılabilecek alana onlarca counter-strike global offensive yüklü pc ve liseli oyuncuları yerleştiren organizatörlere sahip olay.

  +18 olmasını gerektiren hiçbir şey göremedik. zaten katılımcıların çoğu da (hem oyuncu, hem cosplayci) o yaş civarlarındaydı. alanda koşturan bol bol ilkokul bebesi (biz de anlam veremedik ne alaka), rengarenk saçlı hatunlar (her yaştan), metalci ve üniversiteli erkekler, milleti kesmeye gelen tipler vardı. etkinliğin asıl amacından bağımsız kişiler çoğunluktaydı.

  çok vakit geçirmedim ancak geliştirici ve kreatif olarak en nitelikli insanları bir arada gördüğüm tek olay, toged b2b konferans programı kapsamında 15:00'da dinlediğim avukat mete tevetoğlu konuşmasıydı -ki oldukça yararlı oldu. diğer konferans ve etkinliklerde de aynı nitelikli katılımcıların yer aldığına eminim.

  yazmasam içimde kalacak. küçük şişe suyu 2 liraya satmak nasıl bir kafadır? organizasyonun talep ettiği alan kirası ne kadardır ki suyu 2 liraya satarak malum lowcost uçuş firması mantığına girilmiş?

  organizasyonun sitesinde verilen linkedin bağlantısı cevher eryürek isimli organizatöre çıkıyor. umarız gelecek senelerde organizasyon daha başarılı olur, geliştiriciler olması gereken yerde olur ve yaş sınırı tam anlamıyla uygulanır. yaş sınırı uygulamasından kastım; alana velisiyle gelen tiplerin çocuk parkında gibi koşturması. kongre merkezi girişindeki arkadaşlar oldukça kibar ve ilgiliydi, aynı başarıdaki arkadaşlardan etkinlik alanında da bulunması gerekli. bir de tanıtım yetersiz kalmış. arkadaşlardan duymasam haberim bile olmayacaktı. internette yeterince aktif olamamışlar sanırım.

  konferanslar ve indie oyunları keşfetmek dışında katılmaya değer bir şey yok. çocuk parkı seviyorsanız yarın son gün. mutlaka gidin.
 • yine bir oyun fuarı heyecanlıyla gittiğim ama yine mükemmel ötesi hayal kırıklığı yaşadığım ortam... her fuara gidişimde bu sefer olacak dediğim ama her seferinde bu ne yaa dediğim ortam..
  kısaca şöyle ifade edeyim...
  fuarın 3 gün yapılacak olması beni umutlandıran bir şeydi... ama gittim gördüm ki tek gün yapılanlardan zerre farkı yok...
  hakkını yemeyeyim tek farkı var o da cosplay olayı... evet yurt dışı fuarlarda gördüğümüz cosplay olayı bu fuarda olmuş, çeşit olarak baya çoktu ama fuarı taşımaya yetmez...
  fuar hakkında kısa düşüncem ise şu:
  tek kelimeyle internet cafe mantığı hakim..yine çoğu yerde bilgisayarlar konmuş, millet lol oynuyor counter oynuyor adını bilmediğim bu oyunlara benzer oyunlar oynuyorlar..
  bizim fuar mantığında ilk olarak şundan kurtulmamız lazım...şu bilgisayarları ortaya koyup millete oyun oynatmaktan vazgeçin...ben evde de nba 2k16 oynuyorum zaten hele football manager 2016 koymak nedir allah aşkına...15 tl verip insanların bunları görmesini ve beğenmesini beklemek tam bir saçmalık...

  yeni en ufak bir şey yoktu...pazar günü kapanış günü olmasından mı nedir ama benim için büyük fiyaskoydu ve ilk defa verdiğim paraya acıdım...

  bir saat turladım o da bir şeyler vardır diye aynı yerlere 3 kere turladım ama sonuç sıfır, sıfır, sıfır...

  beğenmedim hatta çok kötüydü diyebilirim...