şükela:  tümü | bugün
 • 4 - 7 subat 2016 tarihleri arasinda gl events tarafindan duzenlenecek olan, uluslararasi ve turkiye'de duzenlenecek en buyuk dijital oyun ve eglence fuari.

  http://www.gamingistanbul.com/
 • uluslararası mecrada gamescom, dreamhack, türkiye'de (her ne kadar tutmasam da) gamex varken nasıl en büyük dijital oyun ve eğlence fuarı ilan edildiğini anlamadığım oluşum.
 • gaming olunca konu standardın artması gerektiğini düşünenlerdenim. gelsin, görelim...

  bu arada bir fuara ıcc yer sağlıyorsa o fuardan bir şey beklemekte haksız değiliz..
 • dolandırıcılıktan başka birşey değildir, dünyanın en ünlü e-spor takımlarını görme şansı yakalanacağı yazılmış açıklamada, şaka mı lan bu? navi oyuncularını mı getireceksin? hangi takımdan bahsediyorsunuz? kimi dolandırıyorsunuz laaaan?
 • 4-7 şubat arasında istanbul kongre merkezinde gerçekleşecek olan fuar. aralarında ubisoft gibi devlerinde olduğu bir çok firma bu etkinlikte en yeni çalışmalarını tanıtacak.

  gitmek için sabırsızlanmakla birlikte, giriş için biletixten bilet alma mantığını anlamış değilim. fuar dediğin bedava olur, gider gezersin. yine de ücreti 10 tl gibi bir cüzi bir miktar olduğundan rahatlıkla gideceğim.
 • ilk kez yetişkin oyunculara hitap eden bir fuar düzenliyoruz diyerek 19:00'da fuarı kapatmak tam türk işi olmuş. yetişkin oyuncu dediğin adamın işi-gücü vardır muhtemelen, plaza insanıdır. plaza insanı dediğin adam 18:00'da işten çıksa o trafikte nasıl yetişsin gelsin gezsin senin fuarını? ha haftasonu gelsin gezsin diyorsan haftasonu da çoluk-çocuğun dolmasından tırsacağı için muhtemelen gene geç saatte gelmeyi düşünecektir. ama cumartesi ve pazarda 20:00'da bitiriyorsun sen etkinliği. kısacası türkiyenin gamescom'u olacağız diye yola çıkıp yolda kalmış fuardır şahsi kanaatimce, geçmiş olsun. garp kafasıyla düşünüp şark kafasıyla iş yapmak...
 • cosplayin ülkemizde geldiği seviyeyi göstermiştir.
 • cosplayler yapanların gelen ziyaretçilerle ilgilenmek yerine kendi aralarında konuştuğu, standları çok dolu olmayan bir etkinlik. ilk defa organize ediliyor zaten galiba, olur böyle hatalar sorunlar falan.
 • indie oyun geliştirip yayınlayan küçük ekipleri fuar alanının en dibine sunta masalara konumlayan, onların yer alması gereken ortadaki bol izleyici olan ve tanıtım yapılabilecek alana onlarca counter-strike global offensive yüklü pc ve liseli oyuncuları yerleştiren organizatörlere sahip olay.

  +18 olmasını gerektiren hiçbir şey göremedik. zaten katılımcıların çoğu da (hem oyuncu, hem cosplayci) o yaş civarlarındaydı. alanda koşturan bol bol ilkokul bebesi (biz de anlam veremedik ne alaka), rengarenk saçlı hatunlar (her yaştan), metalci ve üniversiteli erkekler, milleti kesmeye gelen tipler vardı. etkinliğin asıl amacından bağımsız kişiler çoğunluktaydı.

  çok vakit geçirmedim ancak geliştirici ve kreatif olarak en nitelikli insanları bir arada gördüğüm tek olay, toged b2b konferans programı kapsamında 15:00'da dinlediğim avukat mete tevetoğlu konuşmasıydı -ki oldukça yararlı oldu. diğer konferans ve etkinliklerde de aynı nitelikli katılımcıların yer aldığına eminim.

  yazmasam içimde kalacak. küçük şişe suyu 2 liraya satmak nasıl bir kafadır? organizasyonun talep ettiği alan kirası ne kadardır ki suyu 2 liraya satarak malum lowcost uçuş firması mantığına girilmiş?

  organizasyonun sitesinde verilen linkedin bağlantısı cevher eryürek isimli organizatöre çıkıyor. umarız gelecek senelerde organizasyon daha başarılı olur, geliştiriciler olması gereken yerde olur ve yaş sınırı tam anlamıyla uygulanır. yaş sınırı uygulamasından kastım; alana velisiyle gelen tiplerin çocuk parkında gibi koşturması. kongre merkezi girişindeki arkadaşlar oldukça kibar ve ilgiliydi, aynı başarıdaki arkadaşlardan etkinlik alanında da bulunması gerekli. bir de tanıtım yetersiz kalmış. arkadaşlardan duymasam haberim bile olmayacaktı. internette yeterince aktif olamamışlar sanırım.

  konferanslar ve indie oyunları keşfetmek dışında katılmaya değer bir şey yok. çocuk parkı seviyorsanız yarın son gün. mutlaka gidin.
 • gamexin yanında sönük kaldığını düşünsem de, oldukça eğlendiğim fuardır.
  fazla tenhaydı bence. iddia edilenin aksine, yaşı 16dan küçük çok çocuk vardı, buna rağmen izdiham da olmadı, kargaşa da. tenha olmasında biletli olmasının etkisi ne kadardır bilemiyorum, çünkü hafta içi 10 lira, haftasonu 15 liraydı biletler. gamex'te "hadi artık gören çıksın, dışarıda hiç göremeyenler var, onlar girsin azıcık içeri" diye anons yapıldıktan sonra, gist'e ilgisiz kalınmış izlenimi oluştu bende. zaten haftaiçi doğru düzgün oyuncu da yoktu, içeridekilerin büyük bir kısmı cosplay, geri kalanlar da oyun görevlileriydi. cosplay demişken, inanılmaz olanlar vardı aralarında. karakterin kendisinden daha iyi cosplay gördüm ben.* bir de kafasına beyaz peruk takıp gelenler, takım elbise üzerine maske takıp gelenler vardı, az yaratıcı olun ya.
  biraz da düzenden bahsedeyim; halıları kim kapladıysa, kim yapıştırdıysa, korkunçtu! sakızla yapıştırsanız daha dayanıklı olurdu. o otomatik kaykaylarla kayanlar birkaç defa sakatlanma tehlikesi geçirdi kalkmış, kıvrılmış, katlanmış halılar yüzünden, düşen çok insan oldu, buna rağmen hiç hiç önlem alınmadı. büfeler saçma yerlerdeydi, en uca büfe mi konur?! hadi bir uca koydunuz, öbür uca neden koymuyorsunuz, fuarı baştan başa yürüyorsunuz 1 şişe su için ve su 2 lira. bir de üst kata büfe konmuş. zaten bütün gün ayaktasınız, kıçınız ağlıyor bir yere koy beni diye, ayaklar zaten pert, üst kattaki büfede mükemmel rahat koltuklara atıveriyorsunuz kendinizi. fakat o da ne, hiç bir yer görünmüyor oradan. ne sahne, ne etkinlik alanları, güzel düşünülmemiş yeri büfenin.
  son olarak e-spor turnuvaları ve cosplay yarışmalarının yapıldığı sahneden de bahsedeyim, en dipteydi, önünde bol mikrofonlu aktiviteler vardı, ışık çok iyiydi, ses düzeni korkunçtu. ben sahneden duyamadım yanımda mikrofonla konuşan adamı, önde bursa gamingde mikrofonla ciyak ciyak 10 kişe bağırıp, çok büyük bir kalabalığı eğlendirdiğini sanan abla yüzünden.
  bir de bedük konseri vardı, sabahın 10unda gittiğim fuarda akşam 8de bırak bedük'ü, tarkan gelse yine kalmazdım herhalde. bedük'ü de severim, yanlış anlaşılmasın, ama o kadar geçe, herkesin o kadar yorgun olduğu saate konmazdı o konser. muhtemelen 15 -20 kişi izlemiştir, yazık oldu.
  gelenlerin arasında yeni şeyler denemek isteyen oyuncu da pek yoktu. zaten zula, csgo, phantomers gibi oyunların turnuvaları vardı, kendi oyuncularıyla gelmişlerdi son gün.
  fuarın kazananı hiç kuşkusuz haribo oldu* paket paket yedi istisnasız herkes, çok da iyi oldu, zira içeride yemeğe para verilecek gibi değildi. hiçbir şeyin üzerine kuş kondurmamışlar ama bir fiyat vermişler vay arkadaş! karton bardak neskafeye 5 lira verildiği nerde görülmüş ayol, sosislinin 16 lira oluşundan bahsetmeyeceğim bile... o yüzden tekrar teşekkürler haribo diyerek satırlarıma son veriyorum.
  buna rağmen çok eğlendim, yine olsun yine giderim.