şükela:  tümü | bugün soru sor
 • toby driver'ın bugün yolladığı (hehe) ve eksik olmasın, içine dinleme linkini eklediği meyl sayesinde şu anda dinlemekte olduğum bir başka kayo dot tuhaflığı !

  az evvel bir goetic evocation bişeylerine (bkz: goetia) denk geldim, "o ha!"yı bastım aynen.. du bağak daha neler çıkacak peşinden.. şimdilik olayın kıyısı bucağı gayet şeytani, gayet tekinsiz gözüküyor, onu söyliiim...

  listeyi de verek el değmişken:

  1- lethe
  2- rite of goetic evocation
  3- mirror water, lightning night
  4- ocellated god
  5- gamma knife
 • iyi veya kötü huylu tümörlerin tedavisinde kullanılan bir radyocerrahi sistemidir. operasyon hastayı narkoz altına sokmadan yapılır. mr benzeri bir makine ile tümör bölgesine odaklanmış hassas bir ışın gönderilerek tümörün etrafı 3 boyutlu olarak çevrelenir ve canlı dokudan ayrılır. şimdilik bu cihaz istanbul'da marmara üniversitesi ve acıbadem kozyatağı hastanesinde, ankara'da ise gazi üniversitesi hastanesinde bulunmaktadır.
 • annemin hayatını kurtaran hadise.
 • adana başkent hastanesinde de yapılabilmektedir.
 • beyin tümörlerinin cerrahi işleme gerek kalmaksızın tedavisi için kullanılan gamma knife, denenmiş ve başarısı bilimsel olarak ispatlanmış bir radyocerrahi tekniği. gamma knife ile 3-4 cm’den küçük olan beyin tümörleri, hassas ve riskli cerrahi işleme gerek kalmaksızın, kansız ve hızlı bir şekilde tedavi edilebiliyor. genel anestezinin uygulanmadığı gamma knife tedavisi, birkaç saat içinde tamamlanıyor ve hastalar aynı gün evine dönebiliyor.

  “radyocerrahi” terimi tıbba isveçli beyin cerrahı lars leksell tarafından kazandırıldı. çok sayıda düşük enerjili (dolayısıyla geçtiği beyin dokusunda bir hasara yol açmayan) ışın demetlerinin kafatası içinde hastalıklı bölgeye yönlendirilmesi ve hastalıklı noktada odaklanıp, sadece bu noktada yüksek enerji sağlayarak dokuda değişiklik yaratılması anlamına geliyor.

  gamma knife cihazı ilk kez 1968 yılında kullanıldı. ilk yıllarda dünyada çok az merkezde kullanılırken tedavide yararlarının kanıtlanmasından sonra yaygınlaştı. günümüzde tüm dünyada 300’e yakın merkezde kullanılıyor. 2012 yılı rakamlarına göre; çeşitli beyin hastalıkları olan 600 binden fazla hasta gamma knife cihazı ile tedavi edilmiş durumda.

  gamma knife ile uygulanan radyocerrahide, stereotaktik çerçeve ile sabit hale getirilen kafatasındaki hastalıklı alan bilgisayarlarla belirleniyor. bu alan 192 adet kobalt kaynağından çıkan gamma ışınları ile ışınlanıyor. her bir kaynaktan çıkan gücü düşük ışınlar, beyindeki sağlıklı dokuya zarar vermiyor.

  gamma knife’ın bir çok avantajı var: gamma knife arteriovenöz malformasyon (avm), beyin tümörleri ve fonksiyonel bozukluklarda kullanılabiliyor.

  ancak tedavi edilecek tümörün çapının 3-4 cm den küçük olması gerekiyor. gamma knife ile hastalara kansız ve bıçaksız tedavi imkanı sunuluyor. ayrıca anestezi ve yoğun bakım gereksinimini ortadan kaldırıyor ve tedavi sadece bir kaç saat sürüyor. hastaların çoğu tedavinin ertesi günü normal günlük yaşantısına dönebiliyorlar.
 • oğlumu avm(damar yumağı) den kurtaran mucize cihaz. daha önce ege üniversitesinde büyük usta yusuf erşahin in yaptığı operasyonla oğlumu bu hastalıktan kurtardık ama sanırım illa ince kılcallar kalıyor 3. sene kontrollerinde tekrarladığını gördüğümüz avm yi bu kez hocamız gammaknifeye teslim etti çok şükür 5 sene oldu çok şükür bi sorun yok yapanın elleri öpülesi büyük icat.
 • ani işitme kaybı tedavisi görürken bizzat tarafımdan kullanılıp test edilen cihaz.

  (bkz: #39044122)