• bir de alakasiz olarak guide to available mathematical software olarak bilinen ve nist catisi altinda bulunan guzel bir sitedir.

http://gams.nist.gov/
  • (ks: general algebraic modeling system). kodlama bilgisine sahip olmayan kullanıcıların yazdıklarını c programlama diline çeviren bir arayüzdür.
  • iskoç argosundaki karşılığı bir erkeğe oral seks yapmaktır (bkz: blowjob)
  • modelleme ve optimizasyon problemlerinin çözümü için kullanılan yüksek seviye bir programlama dilidir. ilk olarak optimizasyon uzmanları dr. anthony br ooke and dr. alexander meeraus tarafından dünya bankası için geliştirilmiştir. the computer science technical section of the operations research society of america tarafından 1987 yılında ödül almasının ardından dünyaca tanınmaya başlamıştır. programın en temel özelliği güçlü olmasının yanı sıra kullanım kolaylığı ve esnekliğidir. cplex, ,lingo ,dicopt gibi çözücü algoritmaları bünyesinde bulundurarak bu çözücüler üzerinden linneer, nonlineer, karışık tamsayı problemleri çözebilmekte ve çözüm yöntemini kolaylıkla değiştirebilmektedir.
  • genel denge (bkz: general equilibrium) modellemelerinde oldukca sik kullanılan programlama dili.
  • aldığım bir son sınıf dersinin ödevlerini yapmak için mütemadiyen kullanmak zorunda bırakıldığım bir programlama dili.
    aynı zamanda sınıfta şöyle bir diyaloğun da geçmesine sebep olmuştur;

hoca: size önümüzdeki ders quiz yapmayı düşünüyorum, modelleme*` :yöneylem araştırması` * sorusu mu istersiniz yoksa gams ile alakalı bişeyler mi sorayım?
    bayan öğrenci: aaa ben gams'i çok seviyorum hocam!
    arka sıradaki öğrenci: (kendini tutamayarak) o sakın stockholm sendromu olmasın?

kısaca eğer karmaşık bir problemle uğraşıyorsanız, canınızdan bezmenize neden olabilecek bir dildir. yine de diğer alternatiflerinize göre muhtemelen daha kolaydır.
    (bkz: c plus plus)
  • ömür törpüsüdür
  • suyu şiddetli içmek.
  • nimete şükretmemek.
  • bir şeyi hakir görmek, birisine iftira etmek.
hesabın var mı? giriş yap