şükela:  tümü | bugün
 • her türlü bilimsellikten uzak kehanetini hiç sansürleme gereği duymadan olduğu gibi dile getiren karanlık, yalnız ve pek sevilmeyen kişidir.
 • saat: 6:20
  gamsız kahin uyandı. uzun uzun esnedi. ‘ne biçim sabah bu, karanlık, üstelik tepede dolunay’ dedi. sonra tekrar yattı, yatar yatmaz geri kalktı. mutfağa gitti, tahta masanın üzerinde duran kutudan biraz kuru et çıkardı. derin bir nefes aldı, ateşin sönmek üzere olan közlerine üfledi. ateş derin uykusunda sıçradı ve etrafı alevler sardı. gamsız kahin, isten mavi rengi neredeyse kaybolmuş demliği ateşin üzerindeki demir çengele astı ve sandalyesine oturdu, kuru eti kemirmeye başladı.
 • gamsız kahin, evden çıktı. güneş tepelerin ardından yeni yeni çıkıyordu. hava serindi. içine bir titreme girdi. elleriyle kollarını ovuşturdu, yürümeye devam etti. ormanın girişine geldiğinde durdu, kuru bir kütüğün üzerine oturdu. hemen yanındaki kütüğün üzerinde mavi bir salyangoz belirdi. salyangoz gözlerini dikmiş gamsız kahin’e bakıyordu.

  zaten gönülsüzce çıkmış güneş aniden kayboldu. gamsız kahin, gökyüzüne baktı, 'bahar ayında havanın bu kasvetine bakılırsa sürecek bu iş demek ki daha' dedi.
  hangi 'işmiş o' dedi ve antenlerini dikti mavi salyangoz.

  ‘söyle bana adını’ dedi gamsız kahin salyangoza. ‘asıl sen sen kimsin?’ dedi antenlerini biraz daha uzatarak salyangoz. ‘antenlerini bu kadar uzatmasan iyi olur bu günlerde her an bir virüsle tokuşa bilirsin’ dedi gamsız kahin ve ona adını söyledi. pıt diye kayboldu salyangozun anteni. gamsız kahin gülümsedi.
  salyangoz ‘madem kahinsin ne olacak bu virüsle olan durumumuz, tedirginim son günlerde’dedi.

  gamsız ani hareketlerle doğruldu, oturduğu kütüğün üzerine çıktı. salyangoz irkildi.

  'şöyle der gamsız kahin; eninde sonunda bitecek bu virüs. günler, aylar sürecek bitmesi. ama tüm gezegenin empati gücü gelişecek. en uçta yaşayanlarla en ortada yaşayanlar, yerde sürünenlerle gökte uçanlar anlayacaklar birbirlerini sonunda.' kısa bir sessizlik oldu, gamsız kahin aniden hatırlamış gibi 'yer kabuğu sen biraz beklemelisin yalnız hareketlenmek için, bilirsin bu işler sırayla' dedi. sakince tekrar yerine oturdu, uzaklara daldı. mavi salyangoz antenleriyle minik bir yaprağı sarmaya başladı.
  ve rüzgar şiddetini artırdı.