şükela:  tümü | bugün
  • kendisi ilef'te iktisat hocasıdır şeker mi şeker komik mi komik dünya tatlısı bir insan sadece 4 dersine girdim şu ana kadar ve inanılmaz eğlenceli geçiyor dersleri. ekonomiye daha doğrusu kapitalist ekonomiye alternatif bir ekonomiyi nasıl düşünebiliriz bu mümkün mü sorusuna cevap arattırmaya çalışıyor beni ve birçok öğrenciyi umutlandırıyor. kendisinden önce arslan sonattan almıştım bu dersi geçememiştim iyi ki de geçememişim arslan hoca kötü değildi ancak ekonomi sadece 200 yıldır varmış gibi anlatırdı.

hocalığından öte bugün derste öğrencilerine lewis hinenın 1900' ün başlarında fabrikalarda çalışan çocuklar üzerine yaptığı fotoğraf çalışmalarıyla ilgili bir video izletirken http://www.youtube.com/watch?v=c-fef5_bpyk 2.03 te çıkan fotoğraftaki çocuğa bakıp çatlak bir sesle aynı benim oğluma benziyor deyip gözünden bir damla yaş gelmesi insan olmanın dersini verir nitelikte.

kısacası iyi bir hoca harika bir insan. dersi bitiricem az daha dayanın demesine de gerek yok eminim hiçbir öğrencisi iktisat dersinin uzamasına çok karşı çıkmaz ve arkasından konuşmaz diye düşünüyorum.
  • kendisinden iktisat ve türkiye ekonomisi derslerini aldım. inanılmaz bir kadın. iktisadı sayılardan, grafiklerden ve anlaşılmazlıklardan kurtarırken, sınıfa, üretim ilişkilerine, ve bölüşüm sorunlarına değinir. bunu yaparken de tüm tiyatral yeteneklerini kullanır. inanılmazdır onun dersinde olmak. o ders hiç bitsin istemezsiniz.
  • bügünkü radikal gazetesinde ezgi başaran'a verdiği röportajda: ‘kişi başına düşen milli gelir’ kategorisi, burjuva iktisadının icat ettiği en önemli truva atlarından birisidir..." diyerek solcu bir zeminde iktisad eleştirisinin nasıl olabileceğini göstermiştir.

röportajın tamamı: http://www.radikal.com.tr/…iyi_yapamiyorlar-1193756
  • çağrı merkezi çalışanlarının mesleğini emek-sermaye ilişkileri üzerinden gençlik, sınıf ve direniş konularını ele alarak genel sonuçlar çıkardığı kitabı inatçı köstebek ile gündeme gelen araştırmacı. yordam yayınları çıkarmıştır.
  • "işçi sınıfı", "kapitalizm" gibi kelimeler ne kadar çok kullanılırsa o kadar iyi sınıf siyaseti yapılacağını zanneden bir akademisyen.
  • dokuz numara akademisyen. 1 puanını şuradaki tyazısının son cümlesine haset edip kırdım.

yazdığı yazı retorik olarak üstünlük kurma çabasında değil galiba. biraz haset edenler elbet bu sonuca varabilir, ne diyek. ama durum şu, esaslı bir marksist okuma yapıp kısacık bir özet ortaya çıkarmış.

işçi sınıfını daimi bir ezilen olarak görmenin kısa zamandan beri kazanılan bir alışkanlık olduğunu, bu alışkanlığı doksanlar sonrası gelişen kimlik siyaseti sayesinde kazanıldığını hatırlamakta yarar var.

hdp'nin geliştirmekte henüz başarısız olduğu sosyal demokrat çizginin en büyük handikapı da bu bana kalırsa. sınıf indirgemeci yaklaşımın karşısına yine bu hatalı eğilimi koymak kadar manasız bir şey yok.
  • hdp yazısıyla işçi sınıfını ezilen bir kimlik olarak görmedeki/kurmadaki yanlışlığı iyi tespit etmiş ama iyi ifade edememiş akademisyendir. sınıfı kimliğe dönüştürmeyi ve böylece sınıfsal çelişkiyi de yönetsel bir hataya dayandırmayı reddederken teorik bir işçi sınıfı güçlüdür argümanı kısa bir yazıda bile sorunludur. siyah güzeldir gibi bir şey demiş oluyor. ayrıca böyle yaparak mesela cinsiyete dayalı adaletsizlik aksının "ezilen kimlik" olarak kurulmasını da tanımış oluyor. yani "sınıf", sınıf olduğu için kimlik olmaktan azadedir, ve "cinsiyet" ne yaparsa yapsın kimliktir diyemeyiz.

elbette diğer akslar üzerinden gelişen hareketler de "sol"dur. ve elbette burjuva siyasi araçları (akademi, parti, parlamento vs) her zaman bu eksenleri kapatmayı ya da hakimiyet lehine yorumlamayı/kullanmayı deneyecektir. ideolojik mücadeleyi reddedemeyiz, ya da işçiye işçi olduğunu kabul ettirmeye sıkıştıramayız.
  • evrim akın'a inanılmaz benzeyen değerli mi değerli hocamız.
  • birleşik haziran hareketi'nin ankara buluşmasında özgürlük, laiklik ve kamuculuk temalı başarılı bir konuşma yapmıştır.

http://youtu.be/ez5zb9-6oeo
  • halkın, ezilenlerin, işçilerin safında bir aydın.

akademikus değil donanımlı bir entelektüel.

yürekli bir insan.