şükela:  tümü | bugün
  • dikkati çeken bir durumdur. bu uğursuz ihtiyar, ne zaman ihtiyaç oldu ise etrafta yoktu.

1. yüzük kardeşliği'nde yüzüğü frodo'ya emanet ettikten sonra bree'de, sıçrayan midilli hanı'nına gidip orada buluşacaklarını söyler. bu kritik anda frodoyu tek başına bırakıp gider. zavallı frodo binbir zorluk ile oraya gider ancak gandalf orada da yoktur.

aynı filmde balrog ile savaşında yerin dibine doğru düşer. burada kendisinin direkt bir suçu yoktur ama kardeşliği bir şekilde yalnız bırakmıştır.

2. iki kule'de ak gandalf halinde gelip theoden'i kurtarır, buraya kadar eyvallah ama tam savaşın eşiğinde atına atlar gider. 5 gün sonra gelir.

3. kralın dönüşü'nde yine ekibi tek bırakıp minas tirith'e gidiyor. hadi burada iş yapıyor onu es geçelim.

4. hobbit beklenmedik yolculuk filminde ise ekibi ayrık vadiye götürüyor tamam ama yola çıktıklarında yanlarında değil, taş devler ve goblinler ile tek başlarına mücadele ediyorlar neyse son anda yetişiyor. tabi ondan önce thorin ile tartışıp grubu terk ettiğini de unutmamak lazım. cüceler az daha yem oluyordu.

5. smaug'un viranesinde, kuytuorman'a girecekken bok var gibi grubu yine terk ediyor, allah'ın dağında radagast ile görüşüyor. daha sonra dol guldor'a gidip söz verdiği yere yine gelmiyor.

işte gandalf'ın gerçek yüzü.
    bu vesile ile başta başkan saruman olmak üzere tüm istari büyücülerini rahmetle anıyorum.
  • bana "harbiden lan?" dedirten garip patern.

belki de herkesin gözündeki kurtarıcı yarı-tanrı imajını yaratmak için yapıyordur bunu?grubun başının belaya gireceğini irfanıyla öngörüp bir bahaneyle ortadan kayboluyor ardından son dakikada gelip herkesi kurtarıyor.

böylece herkesin bilinçdışında "gandalf giderse boku yedik, gandalf geldi hepimiz kurtulduk" şartlanması oluşuyor, adam herkesi tasmalıyor.

böyle izlemediniz mi lan filmleri hepiniz?

vay anasını.
  • 1. gandalf bree’ye gelememiştir, çünkü saruman kendisini havada çevirip kuleye hapsetmiştir. alıkonulduğu için gelememiştir, filmde bu hem gösterilir, hem de gandalf durumu anlatır.

2. gandalf atına atlar, 5 gün sonra gelir, çünkü yardım aramaya gitmiştir. kralın yeğeni eomer ve adamlarına ulaşır, onlarla birlikte döner ve savaş o sayede kazanılır.

hobbitteki kısınları hatırlamıyorum, ama onların da vardır açıklanan sebepleri, jrrt abimiz öyle boşluk bırakmaz pek.
  • senaryo gereğidir.
  • imladris‘in sayılı motorlarından olan arwen‘le lothlorien adlı piknik alanında cima etmek için kaybolmaktaydı. o bir görünüp bir kaybolma durumlarının, arayınca ulaşılamamasının, ehtiyar haline göre dinç duruşunun başka bir açıklaması olabilir mi?
  • 5 gun kuralini bilmeyenlerlerin actigi sicmik. (bkz: yuzuklerin efendisindeki 5 gun kurali)
  • sarumanın köpeklerine dert olan durumdur.
  • kitabı okursan eğer tüm bu olayların arkasın da ki nedenleri anlarsın. senaryo ya göre eleştirilerileri de p. jackson'a yapınız.
  • çıkartıp masaya vurduğu zamanlar da vardır.
    gandalf vs balrog