şükela:  tümü | bugün
 • anurag kashyap'ın yönettiği macera/cinayet tarzlarında olan bir hint filmi. 320 dakikalık ` : yuhuzunluğu ile de dikkati çeken 2012 yapımı film,imdb top 250` listesine girmeyi de başardı.

  http://www.imdb.com/title/tt1954470/
 • yönetmen anurag kashyap imzalı 2012 yılı yapımı bollywood filmi. konusu kabaca şu şekilde:

  ülkede gücü elinde bulunduran ramadhir singh geçmişte sardar khan'ın babasını öldürmüştür. saçlarını kazıtarak babasının öcünü alacağı güne kadar uzatmayacağını söyleyen sardar gün geçtikçe güçlenmeye başlar. onu yaşatan tek bir güç vardır; o da intikam...

  --- spoiler ---

  sayın başkan, hangi mevkiye gelirseniz gelin tanrı olamazsınız
  --- spoiler ---
 • elbet bir gün inanılmaz boş bi zamanımda oturup izleyeceğim film. aynı zamanda ekşi sözlük elit team'in 320 dakika kasamadığını da gösteriyor. 8 entry ne la!
 • imdb top 250'yi bitirmeye çalışanlar için bölüm sonu canavarı. gün gün takip ediyorum, şu anda 250. sırada, listeye bir giriyor bir çıkıyor. ben de sona bıraktım bunu, hem bollywood filmi, hem de beş buçuk saat vallahi çekilmez, işallah listeden komple çıkar da izlemek zorunda kalmam.

  şimdiye kadar bu kadar az entry girilmiş olması enterasan hakikaten. sözlükten baya bi izleyen olmuştur diye düşünmüştüm.

  edit: hintliler imdb'de oylara abandi sanirim, hint filmlerinin puanlari yukseldi. bu film de 60'lara kadar geldi, dizi gibi bolup bolup izleyecegiz artik ne yapalim.
 • üzerinde uğraşılmış, çok para dökülmüş vb. ama olmamış filmdir. adeta film değil film taslağıdır. bütünlüksüz, derinliksizdir. imdb top 250 listesinde bulunma sebebi hint milliyetçiliği ile ilgili olabilir.
 • film 320 dakikadır diye kim sallamışsa halt etmiş. film 5 saat 20 dakika'dır. kill bill 1 ve 2 arasında yine belli başlı farklılıklar vardı, bu resmen bir filmin ilk ve ikinci yarısıdır. zaten imdb'de de tek film olarak geçmekte.

  hikaye olarak, zaman zaman "the godfather" a, zaman zaman "cidade de deus" a bağlamakta. bazı konular gerçekten çok uzun tutulmuş ve konular bazı yerlerde kendini tekrarlıyor. örneğin 1 saat süren bir konu, 15 dakikada geçilebilirdi ve kimse de kalkıp neden bu kadar çabuk geçildi bu konu demezdi fakat 5 saatlik film yapıp da bu denli güzel iş çıkartmak sinema tarihinde çok kişiye nasip olmadı. doğal olarak bu kadar uzun film yapıp sürekli aynı karakterlere yoğunlaşmak beklenemezdi ve farklı farklı karakterlerle 5:30 saat gidiyor gitmesine de hepsi haydut bu adamların, yani senaryo akıyor akmasına da filme dahil olan yeni karakterle eski karakter arasında isim dışında pek fark olmuyor.

  bu hintlilerin en büyük dezavantajı oyuncu seçimi. adamlar resmen sıçıp sıvıyorlar oyuncu seçiminde. 3 idiot'ta, lise öğrencisi olarak oynayan adam aamir khan'dı ve bu adam 50 yaşında. 50 yaşındaki adama sırf ünlü diye 18 yaşındaki liseli rolü verip bir de onu hiçbir filmde görmediğiniz kadar yücelten hint sineması, bu filmde de de ihtiyarları bol makyaj ve saç boyasıyla genç diye bize yutturmaya çalışıyor. arkadaş o makyajlar tüplü tv'de gözükmüyor ama led tv'de kabak gibi ortaya çıkıyor. bu nedenle oyunculuk konusunda sınıfta kalan bir film. ben performanstan önce, o oyuncu o rol için ne kadar uygun ona bakarım. senaryoda da belli başlı eksiklikler ve gereksiz uzunluklar var. fakat dediğimiz gibi, bu kadar uzun bir film yapıp da bu kadar başarılı bir yapım ortaya çıkınca filmdeki bazı kusurlar örtülmeli. bu film de herkesin izlemesi gereken bir film fakat öyle tek seferde izlemek için kasmanıza gerek yok. ben 3 seferde izledim ve film bittiğinde, ilk 30 dakikayı yeniden izledim sıcağı sıcağına ve hikaye ile ilgili aklımdaki birkaç ufak soruya da böylelikle cevap buldum.
 • --- spoiler ---

  azmettim ve 6 saatimi verip izledim!

  sacred games bitirdikten sonra izledim. konular hemen hemen aynı. başroldeki abimiz de aynı. hatta bence çekildikleri mahalle bile aynı :)

  ramadhir singh kişisinin ebesinin örekesi kadar (yaklaşık 4 kuşak) yaşaması saçmalığını görmezden geliyorum. zaten herkes ana karakter diye ebesinin örekesi kadar süre yaşadı maşallah.

  ramadhir singh'in oğlu şerefsizlikte sınır tanımadı yemin ediyorum! ayrıca bence definite haklı. her şeye rağmen faizal'a arka çıktı, korudu, onun için hapse girdi. faizal ne yaptı parayı bulunca çocuğu unuttu! ihanet edersen, ihanet bulursun. tamam başından beri faizal'ı indirmekti derdi ama faizal'ın ihaneti onu haklı çıkartmaya yetti.

  şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki, sacred gamesçok daha başarılı bence.

  --- spoiler ---
 • çukur dizisinin bazı sahneleri ve müzik eşliğinde aksiyon kamera sahnelerinin ilhamı nı bu filmden aldığını düşünüyorum. çok benzer yanları var.

  --- spoiler ---

  filmi sardar khan 'ın ölümünden önce ve ölümünden sonra ikiye ayırırsak ilk yarısı ikinci yarısına göre daha başarılı. ikinci kısımda film sadece aksiyon ve koşuşturmacaya dönüyor.

  film bir çok sahnesinde the godfather 'dan esinlenmiş. tecavüz ettiği kızla zorla evlendirilen adamın sahnesinde başlık parası için telefon konuşmaları ve geçiş sekansları godfather 'da göreceğiniz türden. işemek için yol kenarında duran adamın kaçırılması, meyve alan adamın takip edilip öldürülmesi, benzinlikte aracın içinde kurşuna dizilmesi.

  --- spoiler ---
 • filmin ikinci kısmından, baba serisinden aldığım zevki aldım. çok uzun olması, alakasız müzikleri, beyninden vurulan serdarhan’ın ölürken 25 dakika şov yapması ve dublaj faciasını saymazsak gayet güzel film. hatta efsane olacakken, bu saydığım saçmalıklar nedeniyle gazoz olmuş. ancak nawazuddin’in 5-6 kadar filmini izleyen biri olarak hiçbirinden pişman olmadım.