şükela:  tümü | bugün soru sor
  • amerika'da son yıllarda türemiş olan gangsta rapi yavşaklık karı kız sikmek için yapan trip veletlere hadlerini aşınca verilmiş bir ice cube cevabı..
  • dinlediğim en iyi rap şarkısı.
  • spotify 'dan anlamsızca silinmiş ice cube parçası. parça sound flow ve prodüksiyon olarak gold school era da dahil olmak üzere tüm zamanların üretilmiş en gangsta parçası olabilir.

    şimdi yıllardır ikilemde kalıyoruz. acaba yeni yetmeleri dinleyip aslında bu adamların yaptığı ve ürettiği müziğe haksızlık mı ediyoruz diye. fakat zamanla iki tarzı da farklı yerlere koyup, iki tarzı da o anki ruh halimize göre dinleyip taraf seçmememiz gerektiğini öğrenmemiz gerekiyor. şahsen ben öğrendim. yeri geldiğinde 90'ların gangsteri oluyorum, yeri geldiğinde de 2010 ların zibidisi. yeri geldiğinde travis scott dinleyip hype lanıyorum, yeri geldiğinde tupac dinleyip lirikalitede ve gangsta lıkda boğuluyorum.

    90 lardaki ruh hali, amerikanın durumu, siyahı insanlara siyasilerin ve polisin yaklaşımı günümüze göre oldukça kötüydü. gangster rap in oluşmasının, böyle bir algının ortaya çıkmasının sebebi de bu. şuanda ise atmosfer tamamen farklı. artık ırkçılık neredeyse yok denecek kadar az, polisle 90 lara nazaran daha iyi anlaşıyorlar. e doğal olarak rap müziğin o protest havası ister istemez azalmış durumda, çünkü çok ekstrem derecede protesto edecek durumlar söz konusu değil, tabi ki 90 lara nazaran. günümüzde de lirikal hip hop ı yapan isimler yok değil var, fakat dediğim gibi her şey ruh hali ile ilgili. bazen insan sound ve prodüksiyon arıyor, işte o zaman new school abilerimize başvuruyoruz.