şükela:  tümü | bugün
 • kendimi sagli sollu yakin hissettigim muzisyendir. ozgecmisi soyle:

  "1968'de qamişlo'da dünyaya gelen ganî mîrzo, çocukluk yıllarından sonra halep'e yerleşti. dört yaşındayken başladığı müzik yolculuğuna nurî esqadar ve qedrî dala gibi hocalardan şan, ve ud dersleri alarak devam etti ve halep konservatuarı'nda öğrenim gördü. hindistan, iran ve kürdistan müzikleri üzerine yoğunlaştığı bir dönemde ünlü kürt müzisyen zîryab'ın eserlerine odaklandı ve endülüs medeniyeti'nin müziğini oluşturan kürdî tarzlar üzerine çalışmaya başladı. 1987'de barcelona, cordoba, malaga, valencia, santiago gibi ispanya şehirlerinde konserler verdi ve burada kürt menşeli ispanyol müzikleri üzerine çalıştı. kısa bir süre içerisinde ünü avrupa ülkelerine yayıldı ve paris, brüksel ve berlin gibi şehirlerde konserlerin yanı sıra müzik üzerine dersler de verdi. 1990 dünya kültür forumu'nda kürt müziğinin diğer kültürler üzerindeki etkisi üzerine yaptığı sunumlar ve 54 ayrı makamda bestelediği kürt şair ehmedê xanî'nin şiirleriyle dikkatleri çeken ganî mîrzo, 1994 yılında liceu konservatuarı'nda doğu müzikleri alanında manuel granados ile çalışmaya başladı ve 2000 yılına kadar yüzlerce öğrenci yetiştirdi. 1995 yılında kurduğu gani mirzo trio ile kürt müziğini farklı tarzlarda icra ederek yeni bir tarz oluşturdu ve amanla grubunun yaptığı müzik doğulu bir jazz müziğine dönüştü. kürt enstrümanlarının kullanıldığı flamenkolar ile müzik çevrelerinde kürt jazzı olarak bilinen myrzai adlı stilin yaratıcısı olan gani mirzo, aynı zamanda dünyanın tek mızrapsız ud kompozisyonu yapan müzisyenidir. halen barcelona'daki zîryab doğu müzikleri akademisi'nin başkanlığını yürüten ganî mîrzo'nun ronî, totico ve 1001 noches adlı üç albümü bulunmaktadır."

  henuz tanismamis olanlar toticoyu dinlesin:

  http://www.youtube.com/watch?v=zcgiqrtpzp8
 • roni adlı müziğiyle hayranı olmuştum üstadın.
 • dünya çapında bir sanatçı hakkında sözlükte sadece bir hayırseverin enrtysinin olması, kürtlüğüne bağlanabilir mi diye de düşünmedim değil.
  http://www.youtube.com/…q2gp0-xfy8&feature=youtu.be
 • konu müzik olunca arada düşüncelerimi bir kenara bırakıyorum ve bu flamenkoyu buraya yapıştırıp gidiyorum.
 • yahu arkadaş sen naptın...
  bu nasıl bir müziktir.
  kendisine hayranlığımı bir kat daha artırmıştır.
 • 26 yıldır barcelona'da müzikle uğraşan, kürtler arasında pek bilinmese de önemli bir yere sahip müzisyen. barcelona'dan dönüp, şengal'in xanesorê köyüne yerleşip, burada bir müzik merkezi açmış ve êzîdî çocuklarına müzik eğitimi vermekte. amacının, êzîdî çocuklarına daiş belasını unutturmaya çalışmak ve çocuklara yeni bir yaşam sunmak olduğunu belirtmiş.
  kendi büyük, yüreği büyük müzisyen, takdir edilmesi, desteklenmesi gereken bir sanatçı. şengal'deki çalışmaları devam ediyor.

  instagram hesabı:
  https://instagram.com/…animirzo?igshid=th354fg2hgxp

  twitter:
  gani mirzo (@ganimirzo) adlı kişiye göz at: https://twitter.com/ganimirzo?s=09

  mirzo'nun müziğini dinlemek için:
  https://www.youtube.com/…md9nwyupavhkdxasjruf5lxcvq

  yaptığı açıklama:
  https://www.dengeamerika.com/…ni-mirzo/5040449.html