şükela:  tümü | bugün
  • 2004 yılında 26 bölüm olarak tv'de yayınlanmış manga serisi. siyah bir küre çeşitli sebeplerle ölen insanların arasından seçtiği kişileri bir odada toplar ve onlara çeşitli görevler vermektedir. ancak insanlar daha neler olup bittiğini anlamadan kendilerini bu aksiyonun içinde buluverirler ve zaten tüm zamanlarını hem bunu anlamak hemde görevi tamamlamak ile geçirirler. tür olarak bilim kurgu aksiyondur. dizi kanaatimce çok ama çok yavaş bir şekilde ilerlesede izlemeye değer bir mangadır. hatta o kadar yavaş ilerliyor ki bazen 2 kat hızlandırıp dayanabiliyordum.
  • işte ilginç konulu animelerden biri daha. biraz fazlaca cinsellik ve şiddet içerse de güzel bir anime. çok tırt bir karakterin nasıl bir kahramana dönüştüğünü izlemek gerçekten çok keyifli. ama anime gantzla ilgili bir bilgi vermeden bitiyor. "böyle biter mi" dedirtiyor.
    ancak mangası gerçekten okunmaya değer. animenin bittiği yerden itibaren anime de olandan çok daha fazla olay oluyor ve gantz ın ne olduğu ile ilgili bir sürü şey açıklanıyor. bizim kahraman dediklerimizi çok fena öttürecek karakterler ortaya çıkıyor. ama bazen 2 bazen 3 hafta da bir sayı çıkması çok can sıkıcı. hatta mangaka işi abartıp materyal toplama bahanesiyle mangaya ekim'e kadar ara verdi.
  • gelmiş geçmiş en iyi mangalardan biridir. halen devam etmektedir lakin sonu da yakın gözükmektedir. animesi de çok kalitelidir fakat animenin sonunda mangadan kopup kendi kafalarına göre bir son hazırladıklarından ziyan olmuştur.
    mangası ise aralıklarla da olsa devam etmektedir. ekim ayı itibari ile kaldığı yerden devam ediyor kendisi.

bunların yanı sıra kabul etmek gerek ki kolay anlaşılabilen bir seri değildir. çoğu insan manganın anlatmak istediklerinden çok memeye, göte ve ereksiyona kitlendiğinden verilmek istenin mesajları, hayatla, varoluşla ilgili sorgulamaları anlamamaktadır. bu seri cinsellik ve aşırı şiddet içerir, hayatın gerçeklerini ve gerçek dışılıklarını bir bir insanın yüzüne vurur. insanın nasıl bir mahlukat olabileceğini öyle güzel gösterir ki ağzınız açık kalırsınız.

mutlaka herkesin izlemesi gereken bir anime, okuması gereken bir manga değildir. fakat hayatında bir kez olsun varoluşu, insanı, ahlakı ve vicdanı kendi kafasında sorgulamış insanların okumasında fayda vardır.
  • animesi bazı bolumleri gercekten cok sıkıcı fakat coğu bolumu asırı derecede geren bir yapıya sahip buda'nın asitle insanı ortadan ikiye ayırdıgı sahnede bir cok farklı duyguyu beyin damarlarım vazıtası ile beynime zerkettirip garip bi haleti ruhiyeye suruklemiştir beni *
  • böyle anime yapmıyorlar pek. bence bir bleach, naruto gibi mangayı takip etmeliydi anime. bitmemeliydi.
  • mangasını her ne kadar zamanında ilgiyle okumuş çok sevmiş de olsam, şu anki yavaşlığıyla beni bitirmeyi başarmıştır. hem 2 haftadır bir yeni bölüm geliyor gelen bölüm de genellikle 2-3 konuşmalı geri kalanı sadece çizim ağırlıklı abidik gubidik bir şey oluyor.

şu manganın sonunu görmeye bu kadar yaklaşmışken artık haftada bir çıksa da rahatlasak. ama yine de sırf kurono ve katou için bile okunur. *
  • animeyi nasıl indirdim bilmiyorum bir yerlerden gözüme çarptı ve ilgimi çekti. tamamen tesadüftü ama konusu gerçekten sıradışı idi ya da en azından bana öyle geldi zaten diğer entrylerde gerçekten başarılı bir biçimde konu temel hatları ile anlatıldığından ben bir daha aynı şeyleri tekrarlayıp entry mi okuyanları sıkmayacağım. ve spoiler vereceğim için izlemeyi düşünen elemanların aşagı kısmı okumamasını öneriyorum.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

mangasını okumadım ama animesi harbiden yarıda bitti... belki berserk kadar yarıda değil ama ondan çokta geri kalır bir tarafı yoktu. her zaman olayın sonunu öğrenmek istemişimdir. sizde benimle aynı düşünceye sahipseniz izlemeyin zira ölen katou ve ya kishimoto geri döndü mü ne oldu. bütün bunlar benim bilmek isteyeceğim şeyler aslında açıkcası kishimoto ve katou nun öleceğini de tahmin etmiyordum. o konuda süpriz yaşadım... ikinci aşamada ise cinsellik olayı bazı yaş gruplarınca ve çevrelerce izlenemeycek kadar aşırı olmuş, şiddet olayına değinmiyorum bile gerçekten başarılı o konuda.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

animenin bölüm içinde çalan soundtracklerine ulaşamadım ulaşabilen varsa bana da haber verir umarım *
    sınırlı da olsa animenin soundtrack albümüne ulaşabileceğiniz link;

http://downloads.khinsider.com/…st-kiss-bonnie-pink

sonuç olarak cinsellik ve şiddet olayı sizi rahatsız etmiyorsa bence gantz izlenmesi gereken bir yapım olmuş sonu konusu her ne kadar tartışmaya açık olsa bile bence güzel animeydi. ve buradan +18 yaş üzeri herkese tavsiye edilir...
  • 2011'de filmi vizyona girecektir. başrolleri; death note'un "l"i kenichi matsuyama ve arashi'nin solistlerinden ninomiya kazunari paylaşıyorlar. yönetmen de shinsuke sato'ymuş.
  • berserk den sonra en uzun süre dayanabildiğim manga, konusu çok çekici ve ilginç, mutlaka denenmeli.
  • manga olarak izlemedim ama filmine zor tahammül ettim, hele ki ingilizce dublaj yapmış lavuklar.
    altyazıda yok sessiz film gibi izledim, belkide bu yüzden zor izledim.