şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ganymede)
 • tanrıları birbirine düşürmüş güzel oğlan. eski yunan şiirinde eşcinselliği sembolize eder.
 • jupiter'in ida daginda surusunu otlatirken gorup, tanrilara icki sunmasi icin, kartal kiligina girip olimpos'a kacirdigi yagiz delikanli.**
 • dunyanin ilk gotvereni ve ibnesi olarak bilinir.
 • homeros'tan dinlemek gerekirse kendisini;

  erikhtonios'tan tros doğdu, troya'lıların kralı.
  kusursuz üç oğlu oldu tros'un da:
  ilos, assarakos,tanrılara denk ganymedes.
  en güzeliydi ganymedes ölümlü insanların,
  tanrılar kaçırdı onu olympos'a
  zeus'a şarap sunan olsun diye,
  dediler güzelliğiyle yaşasın tanrılar arasında.

  velhasıl kelam zeus bu genç kardeşimi kaçırtmıştır ve hebe'yi görevden alarak bu arkadaşı şarap sunmakla vazifelendirmiştir. başka neler yaptığını ben bilmem, kimsenin de günahını alamam.
 • antik yunan'da karşı cinse duyulan ilgi ve bu ilginin aksiyona dökülmüş halini,insanların bu işlemi matah birşeymiş gibi göstermelerinde kullandıkları troya kurucusu tros'un oğlu.
 • jüpiter gezegeninin uydularından birine de isim kaynağı olmuştur.
  (bkz: ganymede)
 • baştanrı zeus sadece kadınların güzelliğine değil güzel olan her şeye hayrandı, hatta delikanlılara bile gönlünü kolayca kaptırıyordu. zeus bir gün ganymedes adında çok güzel bir delikanlıyla karşılaştı. öylesine güzel öylesine çekici bir gençti ki zeus kendini bu delikanlının cazibesine kapılmaktan alıkoyamadı. ve onu sonsuza dek yanında tutmak için beraberinde olympos'a götürmeye karar verdi. bir gün ganymedes ida dağlarının yamaçlarında sürüsünü otlatırken zeus bir kartal şekline girerek olympos'tan aşağıya indi ve ganymedes'i omuzlarından yakaladığı gibi tanrılar dağına götürdü. genç çobanı ambrossia ile besleyip güzel yüzünü ve gençliğini sonsuza kadar muhafaza etmesini sağladı.
 • bu zavalli tüysüz oglan, donemdaslari türlü türlü hastaliklara, türlü türlü organlara isim verirken, ne yazik ki, ama ne yazikki diyorum tarihteki ilk tecavuz, ilk bafillenme olayina maruz kalan insan olarak anilarimiza, mitolojimize yerlesmistir.. hikayesi o kadar aciklidir ki, bugun bir yunan mitolojisi uzmanina gitseniz "ganimedes in hikayesini anlatir misin bana usta, parasi neyse veririz" deseniz alacaginiz cevap "siktir et ya ben sana apolloyu annatayim, pompeyiyi anlatayim" olacaktir..

  ama ben yufka yurekli ben, egitimin onemine her zaman inanmis olan ben size hikayeyi yuregim kan aglasa da anlatacagim..

  ganimed cok güzel bir oglandir.. zeus da dayanamamis ve bunu bafillemistir..
  yazik.. cok yazik...
 • troya'yı kuran tros'un oğlu. ganymedes bir gün ida (kaz) dağında avlanırken zeus ona aşık olmuş ve kartalını göndererek olympos'a getirmiştir. efsanenin bir diğer anlatımında ise bizzat zeus kartal biçimine girip, oğlanı kendi pençeleriyle olympos'a taşımıştır. ölümlülerin en güzeli sayılan ganymedes'in görevi olympos'u mekan tutan tanrılara içki sunmaktır. bu konudaki efsanelerden biri de zeus'un ganymedes'e cinsel bir aşk duyduğu ve onunla birlikte olduğudur.

  yunanistan'da bu ganymedes efsanesinden dolayı erkeklerin bir delikanlıya cinsel eğilimi dinsel nitelikte bir sevap sayılırdı. bu yunan uygarlığında uzun bir süre varlığını korumuştur. yunanistan'da bu eğilimin giderek yaygınlık kazanması üzerine kadınlar ginese/gynekaion denilen bir çeşit harem dairesine kapatılıyordu. sokrates'e atfedilen "sokratvari sevgi" teriminde bu eğilimin izleri bulunur. platon'a atfedilen "platonik aşk" sözü bizim bugün kullandığımız anlamından oldukça farklıdır. platon, özellikle phaidros adlı eserinde öğrencisine duyduğu ilgiyi mazur göstermek için ganymedes efsanesini sürekli hatırlatır.