şükela:  tümü | bugün soru sor
 • muğla menşeili bir yerel butik bira üreticisi/birası. henüz tatmak nasip olmadı ama amber ale ve blond ale üretiyorlar ki bence 1-0 hatat 2-0 önde başlamak demek bu bence. umarım uzun soluklu olur.

  https://twitter.com/…kara/status/484997003995136000

  https://twitter.com/…uler/status/486740517552914432

  https://tr.foursquare.com/…52f6347d498e18885f9d9338
 • aydın muğla yolu üzerinde blond ale kıvamında üretilen el yapımı biranın adı. kendisi hakkında çok ayrıntılı bir bilgi yok, ilerleyen zaman içerisinde eklenecektir diye ümit ediyorum. üretim tesisi lokasyonu için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.(satış yapılıyor mu onu bile bilmiyorum bakın)

  https://foursquare.com/…er/52f6347d498e18885f9d9338
 • atak alkollü alkolsüz içecekler şirketi tarafından muğla'da üretilen iki bira.

  % 4 alkollü amber ale (kehribar renkli ve karamel tatlı, alman, amerikan ve ingiliz şerbetçiotu harmanıyla üretilmiş, portakallı ve baharatlı tadı ve kokusu olan, klasik british bitter)

  % 5 alkollü blonde ale (% 100 ingiliz ve alman maltlarından koyu altın renkli, yoğun çifte kavrulmuş tadında, taze çiçek, narenciye tad ve kokusunda, klasik ingiliz golden summer ale'nin modern yorumu)

  (bilgiler şişe üzerinden alınmıştır elbette. şişe etiket tasarımı ilginç.)

  ikincisinin alkol oranı daha yüksek olmakla birlikte içimi daha kolay.
 • namini duydum ama icmek nasip olmadi. turkiye'de siselenmis ale bira eksikligini umarim doldururlar. artik ya yolumuz mugla'ya dusecek, ya da onlar istanbul'a acilacaklar.
 • blonde ale versiyonu şukela olan biradır.
 • artık istanbul'da da satılmaya başlanmıştır.
  kadıköy'de rinde gelmiş mesela, orada bulunabilir.
  beşiktaş'ta kuka kafe yakında gelecek diyordu geçenlerde, herhalde oraya da gelmiştir.

  ulan tam da "bugün içmeyeyim bari" diyordum, işe bak.*
 • hem blonde ale hem de amber ale olanı kadıköyde rindde 6 liradan satılmakta bugün itibariyle.
  kısa bir ilk değerlendirme yapayım.
  öncelikle şişeleri beğendim, logosu çok hoş.
  tat olarak ikisi de fena değil. türkiye'de ale kültürü ve deneyiminin neredeyse sıfır olduğunu düşünürsek, beklediğimden iyi diyebilirim. belçika tipinden ziyade ingiliz tarzı aleleri andırıyor. ama içimi mesela bir ipa'e göre daha rahat. alkol oranı olarak görece düşük. ikisinin de aroması hafif, pek köpürmüyorlar, gazlı değiller.
  benim tek hoşuma gitmeyen tarafı, blonde ile amber'ın tat ve renk olarak neredeyse aynı olması. zaten yukarıdakileri ikisi için birden yazdım.
  blonde olanı çok az daha açık renkli ama görsem ikisine de amber derim. bir de blonde olanı biraz daha kokulu ve aromatik, amber daha hafif ve neredeyse kokusuz. blonde'ı daha çok sevdim şahsen.

  efes, tuborg gibi lagerlere alışık olanlar veya duvel gibi çok aromatik, kokulu ve alkolü yüksek bir şey bekleyenler muhtemelen pek sevmeyecektir. ipa sevenlerin beğenebileceğini düşünüyorum.

  her halükarda, türkiyede ithal biralar sayesinde yeni yeni gelişen ale kültürüne bizzat muğladan değişik, hafif bir katkı olmuş. desteklenmeyi hak ediyor. görece ucuz da olduğu için ben arada lagerden sıkıldığımda alacağım. zaten adı ve logosunun şirinliğiyle de "al beni" diyor. sırf şişesini saklamak için bile en az bi kere alınır.
 • beklentilerden fazlasını veren ale bira. umarım çizgisini kötüye değil hep daha iyiye götürür.

  amber ale olanını biraz daha beğendim gibi.
 • merakla beklenen biradır.

  ön yargıyla yorum yapmayalım o yüzden önce denemek isterim daha sonra yorumu düzenleriz.

  https://www.facebook.com/…546112851/?type=1&theater
 • ankara' da bulunamayan merak ve özlemle beklenen guzucuklardır.

  son yıllarda craft beer pazarı ülkemizde* geniş kitlelere ulaşmaya başladı. anadolu bu nimetlerden her zaman ki gibi mahrum kalıyor. umarım en kısa zamanda yeni tatlar tüm sevenlerine ulaşır.