şükela:  tümü | bugün
 • bütün şubelerini dijital dönüşüm sürecine sokmayı hedefleyen garanti bankası'nın radikal kararı. dönem itibarıyla 70 şubesini dijitalleştiren banka 2018'de 950 şubesinin tamamını dijitalleştirmeyi hedefliyormuş.

  kaynak link: http://www.sozcu.com.tr/…neleri-kaldiriyor-2043758/

  tıklamaya üşenenler için copy paste:

  "garanti bankası türkiye’deki 950 şubesini de dijitalleştiriyor. şubelerde vezne sistemi ortadan kalkıyor. müşterinin işlemleri banka çalışanının önündeki ipad’den yapılacak. garanti bankası genel müdürü fuat erbil yeni sistemin ayrıntılarını anlattı. dijital şubelerde ayakta vezne işlemi yapılmayacak. veznelerden sadece para çekme veya yatırma gibi değil kredi çekme gibi bireysel müşteri hizmetleri de verilebilecek. 70 şube şu an dijitalleşti. önümüzdeki sene 950 garanti şubesinin tamamının dijitalleşmesi hedefleniyor.

  garanti'nin yeni hizmet modelini tanıtmak amacıyla düzenlenen basın buluşmasında konuşan genel müdür fuat erbil, yeni hizmet modeliyle ilgili bilgiler verdi. erbil, “yeni hizmet modeli ile ulaşmak istediğimiz sonuçları şöyle özetleyebilirim. bu modelde “tek noktada hizmet” yaklaşımıyla donanımlı, birçok alanda hizmet verebilen çalışanlarımızla, müşterimize verdiğimiz hizmetin kalitesini ve hızını artırıyoruz. bunlarla beraber, mobiliteyi artırıyoruz; sadece şubede değil her yerde hizmet verebiliyoruz.

  ayrıca, tüm iş süreçlerimizi ve operasyonumuzu sadeleştiriyoruz, dijitalleştiriyoruz. temel stratejimizin önemli bir bileşeni olan çalışanlarımız da, sahip olduğu yetkinlikler ve artan donanımlarıyla projenin önemli bir parçası ve tamamlayıcısı. garanti olarak bizi çok heyecanlandıran yeni hizmet modelimizin tüm müşterilerimiz, garantililer ve sektörümüz için değer yaratmasını diliyorum.” diye konuştu.

  garanti bankası'nın teknoloji ve operasyondan sorumlu genel müdür yardımcısı hüsnü erel ise “yeni hizmet modeliyle ilgili detayları aktaran hüsnü erel, “yeni hizmet modeliyle birlikte, ‘müşteri neredeyse orada hizmet' prensibiyle müşterimize gerek şubede, gerek dijital kanallarda veya proaktif olarak gerçekleştireceğimiz ziyaretlerle, tek noktadan hızlı ve kaliteli bir şekilde hizmet vereceğiz. 5,6 milyon kullanıcın aktif olarak kullandığı dijital kanallarımızı artık şubelerimizdeki müşterilerimize de daha iyi anlatmak, kolaylıklarını göstermek için dijital yönlendirme sorumlularımız bulunuyor. ayrıca, çalışanlarımızın müşterilerimize her yerde hizmet verebilmeleri için tablet bankacılığında önemli geliştirmeler yaptık. bu sayede müşterilerimiz artık işlemlerinin sonunda sayfalarca doküman imzalamak yerine, şubede bulunan tabletler üzerinden veya kendi cep telefonlarından internet bankacılığı ortamına giriş yaparak onay sürecini hızlı ve kolayca tamamlayabilecek. proje kapsamında şubelerimizde banko düzeni kalkarken, her müşterimizin tek noktadan oturarak hizmet alacağı bir yapı oluşturduk. dijitalleşmenin getirdiği hız ve kolaylıkların şubelerimizde de en üst seviyede yaşanacağı yeni hizmet modelinin hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

  garanti bankası genel müdürü fuat erbil abd vize kriziyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “konunun iyi niyet kapsamında çözülmesi hususunda karar alındı. kararların biraz sert olduğunu söylemek gerekiyor. kalıcı negatif etkisi olacağını düşünmüyorum piyasalar üzerinde. umudumuz bir an önce durumun çözülmesi yönünde. dün tarafların tepkisi sertti. bugün daha yumuşak açıklamalar gördük” diye konuştu. türkiye’nin son 2-3 yıldır sürekli zor sınavlardan geçtiğini ifade eden erbil, “6-8 ay önceki durumumuzla şimdiki durumumuz arasında dağlar kadar fark var iyileşme anlamında. şoklara dayanıklıyız. 12 milyar dolar döviz dolar likiditemiz var” diye konuştu.

  üçüncü çeyrekte türkiye’nin yüzde 8.2 büyümesini beklediklerini anlatan erbil, kredi garanti fonu ile ekonomide beklenen canlanmanın gerçekleştiğini söyledi. erbil, “benim gördüğüm kgf kapsamında kullandırılan krediler doğru yerlere gidiyor. geri ödemeler başladı. kullanım limitlerinin geri dönüşleri konusunda soru işaretleri vardı” diye konuştu.

  erbil yüzde 2’lik artırılan kurumlar vergisinin garanti bankası’nın kârından 150 milyon tl civarında bir fark yaratacağını belirtirken, “kurumlar vergisinin artması sürpriz oldu. basiretli tüccar olarak vergimizi her zaman ödüyoruz ve ödemeye hazırız. devlet böyle karar vermiş ise biz de gerekeni yapacağız” dedi.

  doğuş holding’in garanti bankası’ndan çıkışının ardından ferit şahenk’in bankadaki pozisyonu hakkında da değerlendirmelerde bulunan erbil, “ferit bey’in ayrıldığını düşünmüyorum. kendisi bizim onursal başkanımız olarak devam ediyor. kopması gibi bir şey yok. toplantılarımıza geliyor. ayhan şahenk’ten beri garanti’yi garanti yapan değerlere devam ediyoruz” ifadesini kullandı."
 • umarım personel sayısında kesinti-tasarruf sağlamak için yapılmamış olan eylemdir.
 • direk olarak operasyon giderlerinin azaltılması amacıyla girişilen yeniliklerdir. umut edin tabi ama artık gişede takılan ablalar muhtemelen işsiz kalacak, biraz şanslıysa satış odaklı pozisyonlarda sömürülmeye devam edecek.

  gel gelelim yeniliğin getireceği devrime. arkadaşlar, x kuşağının yavaş yavaş ortamı terkediyor olmasına binaen, bankacılık kanadında muazzam bir değişim zaten bekleniyordu. bu değişimin öncüsünün de birçok konuda olduğu gibi garanti bankası olacağı da finans çevrelerince beklenen bir hareketti.

  bankacılık bu tarihten itibaren öyle bir değişecek ki şu günlerde gördüğünüz yöntemler çok değil 5 sene sonra büyük oranda değişecek.

  bir adım ötesini de vereyim size;

  ortada şube falan kalmayacak. operasyonel işler tamamen mobil yani dijital olacak, satış bölümlerinde de işlerin çoğu dijital yürüyecek, bankalar insan kaynağını kar getirecek yağlı müşterinin ayağına gitmek için kullanacak.

  söylemesi acı verici ama; gelecekte bankacılık sektörü, işten çıkarma ve personel anlamında sağlam bir küçülme dönemine girecek.
 • valla bu ülkede kayıtdışılık faturasız işlemler gizli para transferleri olduğu sürece bir yukarıda yazan kişinin söyledikleri boş geliyor bana.
  misal hiç nakit kullanmayıp sadece mobilden işlem yapılacak öyle mi? günlük para çekimi 1500 2000 tl adam veriyor 30000 tl nakit. nasıl verecek. şakamısınız yoksa yaşadığınız ülkenin gerçeklerinden mi bi habersiniz.
 • hala kendinden karbon kağıtlı dekonta imza atma,bir kopyasını vezne görevlisive verme onun taratılma suretiyle para çekilirken bahsedilen döneme geçiş biraz trajikomik olmuş.
 • nüfus kağıdını sıramatik makinesine sokup sıra almaya çalışan amca ve teyzeler olduğu sürece başarılamayacak olay.

  size birşey söyleyeyim, belki inanmazsınız ama bu gözler bankamatikten para çekmesini bilmeyen imamlar, öğretmenler gördü.

  maaş yattığı gün sabah banka kapısında kuyruğa girip, bankanın açılmasını bekleyip, gişeden maaş çeken bir sürü imam, öğretmen varken veznenin kaldırılması bana çok ütopik geliyor.

  imza atmasını bilmeyen, annesinin kızlık soyadını bilmeyen bir sürü adam- kadın var la bu ülkede.

  bu adamlar-kadınlar dijital ortamda işlem yapacak öyle mi?
 • büyük bi devrim denemesi.

  ama zor be oğlum. ülke 15 yılda ileriye değil geriye gitti. insanlar cehaletten haz alır hale geldi.

  günümüz ülkesinde hala atmde işlem yapamayan muazzam büyük bi kesim var. ben inanamıyorum buna. 20-30 yaşlarında insanalr dahi atm kullanamıyor. ya aptal makinesi gibi bir şey bu alet. o kadar basit.

  sen bu kitleyi tablete yönlendireceksin. tüm personel müşteri ilişkilerine evrilcek. masada hizmet verilcek. olmaz o iş ya.

  1 işlem şuan 2 dakika sürüyorsa 10 dakikaya çıkar.

  bilmiyorum ama çok cüretkar geldi bana.