şükela:  tümü | bugün soru sor
  • öncelikle seçmen profilini iyi analiz etmeniz, kendi profilinize bu çerçevede özellikler eklemeniz gerekiyor ki seçmen sizde kendinden birşeyler bulsun, sizi kendisine yakın hissetsin. bir kere türkiye gibi bir ülkede inançlı olmanız ya da gözükmeniz olmazsa olmazınız. yapmasanız da dilinizden düşürmeyin. inançlı olma noktasında inandırıcı olamadıysanız zaten geçmiş olsun.
    ikinci nokta ise, sizden biriyim imajı vermek. bakın bu çok çok kritik. inançlı biri algısı yaratıldıktan sonra ki en önemli adım budur. bu noktada bukelemun gibi olmanız şart. yöreye özgü kıyafetleri kullanmak, o yöreye, bölgeye ait oyunları oynamak, arada seçmenin arasına karışmak, onlarla yiyip içmek, sohbet etmek bu adımın en büyük argümanlarıdır.
    bu iki adımı başarıyla tamamladıysanız tebrikler, artık seçmendeki ön yargıyı yıktınız. bir sonra ki adıma geçebilirsiniz.

şimdi tabiri caizse (bkz: let's talk some business) evresi başlıyor. seçmene duymak istediği şeyleri fısıldayın, evet evet paradan/refahtan/gelir düzeyini artırmaktan bahsediyorum. burada asacağız, keseceğiz modunda olmanız, o özgüveni seçmene yansıtmanız inanılmaz önemli. dilin kemiği yok o yüzden çok ta açılmadan/saçmalamadan/inandırıcılığınızı yitirmeden bunu yapın. sonra seçilir meçilirseniz far görmüş tavşan gibi kalmayın.

neyse devam edelim. artık parayı da konuştuğumuza göre bakalım başka sömürebileceğimiz ne var; ha evet güç/iktidar. öyle bir hava yaratmalısınız ki, bu adam diğer ülkeleri dize getirir, burdan yürürüz bu adamla, izlenimi oluşmalı.

ve son olarak. gençler, evet gençlerimiz. yarınımızın teminatı olan hani. belki de en çok zorlanacağınız kısım işte burası. burada sıvı halde olmanız, bulunduğunuz kabın şeklini almanız hayati. evet tecrübesiz ama asi, deli gibi sorgulayan bir kesimle muhatapsınız. hepsini nasıl kucaklayabilirimi bulmanız şart. hem milliyetçi, hem solcu, hem birleştirici olmalısınız. vaatleriniz; eğitim, ar-ge, teknoloji ve sanat üzerine olmalı ama en önemli silahınız özgürlük ve adalet. bu iki olgu.

hadi hayırlı seçimler.
  • bedava çay vişneli kek, sınırsız internet,makarna , kömür, bayramda emekliye bin lira.
  • (bkz: takiyye)