şükela:  tümü | bugün
  • başlık 50 karaktere takıldı, başlık şöyle olacaktı:

"garanti bankası'nın hesap işletim ücreti için müşterisine karşı dava açması"

tanım: garanti bankası'nın hesap işletim ücretinin iadesi konusunda müşterisine karşı dava açarak bir de haksız yere bu davanın masrafını müşteriye ödetmeye yeltenmesi.

konu da kısaca şu: eşimin hesabından her yıl kesilen hesap işletim ücretinin iadesi için birçok kişinin yaptığı gibi kaymakamlığa* dilekçe vermiştik. kaymakamlık bizi tüketici mahkemesine yönlendirmişti. mahkemeye başvurarak hesap hareketlerini delil olarak sunduk. aylarca konu uzun zaman süründü durdu. en sonunda temmuz ayında tüketici mahkemesi karara vardı ve haksız yere alınan hesap işletim ücretinin iadesine karar verdi.

ancak;

bugün eve gelen bir mahkeme kağıdı ile şaşkına uğradık. garanti bankası haksız yere aldığı işletim ücretini iade etmemek için karşı dava açmıştı. üstelik mahkeme kağıdında garanti bankası'nın açmış olduğu bu davayı kazandığı takdirde ise yargılama giderleri ve avukatlık ücretinin karşı tarafa (yani bize) ödetileceği yazıyordu.

garanti bankası'nın eve göndermiş olduğu karşı dava dilekçesini aşağıdaki linklerle paylaşıyorum:

http://i.imgur.com/oqzk2g4.jpg
    http://i.imgur.com/wouymkv.jpg
    http://i.imgur.com/unjrk4s.jpg
    http://i.imgur.com/rmuux3i.jpg
    http://i.imgur.com/jpau7ix.jpg

böylesi bir konuyla ilk defa karşılaşıyorum. biz haksız yere alınan paranın iadesi ile uğraşırken bankanın da bizi dava masrafına sokmasına tahammül edemiyorum. ortada zaten bir haksızlık var.

ne yapılması lazım, nasıl bir yol izlemek gerek, bilmediğim için mesaj kutum her zaman yeşillenmeye açıktır.

edit: yardım mesajlarını esirgemeyen yazar arkadaşlara çok teşekkür ederim.

edit 2: gelişmeleri yazmam konusunda çokça talep alıyorum. tabi ki paylaşacağım. şimdilik mahkemeyi bekliyoruz.

gecikmiş bir not: verdiği bilgilerden ötürü aegis the genuine'e çok çok teşekkürler.

mahkeme sonucu bizim aleyhimize olmuştur. mahkeme masrafı da üzerimize yıkıldı. detaylı bilgi için lütfen (bkz: #38302775)
  • garanti bankasına karşı duyulan antipatiyi arttıran hareketlerden sadece biri.
  • hiç şaşırmadığım bir banka işleri daha. geçen günde ben teb bankasından çok sık kullanmadığım para kartıma ankara'da ki eniştem anneannem'in maaşını gönderdi bana. 2 gün önce bankamatik'ten çektim birde ne göreyim: "günlük çekebileceğiniz miktar 1.000 tl" diyor. tamam burası normal ama bakiye yetersizliğinden 30 tl kestiler. yani 970 tl alabildim. daha sonra bankaya gittim bugün böyle böyle 30 tl'yi niye kestiniz dedim? "beyefendi sizin para kartınız 3 ayda 1 hesaba para girer veyahut çıkarsa 30 tl alıyor sizden" dedi. valla çok üstelemedim de açıkcası. hee dedim. e zaten ben bu kartı çok sık kullanmıyorum taa şubat 2013'te kullandım birde işte 2 gün önce dedim. saçma bir iş değil mi resmen soygun gibi birşey dedim. bir sefer hadi olmadı yılda 2 kez alırsınız ama bu her para giriş - çıkışında 3 ayda 1 30 tl kart ücreti almanız. neyse dedim çıktım. yarın ilk işim teb para kartıyla vedalaşmak olacak.
  • tüketici hakem heyeti'nin kapı gibi hesap işletim ücreti iadesi kararına rağmen karşı dava açıp bir de kazanmış bankadır. hakimin karar gerekçesi; hesap işletim ücretine hakem heyeti karar veremez gibi tipik türk matbuat mevzuat garabetlerinden birisidir. ben de hakkımı asliye mahkemelerinde arayıp 130 lira mı ne onu çatır çatır alacağım, göze göz dişe diş garanti.
  • oncelikle,

(bkz: better call saul)

bilmiyorum turk adalet sisteminde dava istemlerinin usule gore onanmasi gibi bir prosedur var midir, ama saf mantik ile yaklasildiginda, oldugu haliyle, yanlis kisiye/kuruma karsi acilmis bir dava gibi gorunmektedir. davali taraf olsa olsa bir onceki davanin kararina varan tuketici mahkemesi olabilir; zira ilk davadaki davaci tarafin tuketici mahkemesinin karari uzerinde nasil bir etkisi olabilir ki bu davanin hedefi olsun?

yurtdisinda adi vexatious litigation* olan, herhangi legal tabani olmayan, tamamen bezdirme, korkutma amacli davalara karsi, karsi dava acilmasi siklikla gerceklesen bir durum. hatta taciz* one surulup karsi taraftan yuklu meblalar edinilebiliyor. turk ceza kanununda ne gibi bir eslenigi var bilmiyorum ama arastirilmasi durum uzerine tavsiye olunur.
  • hakime "davanın reddedilmesini talep ediyorum," diyorsunuz. benzer davalar var. internetten biraz araştırın. onları örnek gösteriyorsunuz. hakim davayı reddediyor.

banka "ya tutarsa" çakallığı yapıyor.
  • şaşırtmayan açılım.

yahu hukuku gözünüzde o kadar büyütmeyin, lütfen bak.

banka olmak zaten sevimsizken garanti bankası olmak iyice sevimsiz. garanti bankası başlığında vaktiyle yeterince konuşmuştum. allahtan müşterileri olmam gerekmedi, umarım hiç gerekmez.

yapılanın anlaşılması için bağzı şeyler şeyedeyim:

1. bankanın yaptığı karşı dava açmak değil. tüketici lehine verilen kararın iptalini talep etmişler, bu.

ilk kararı mahkeme değil tüketici hakem heyeti vermiş. thh kararlarına karşı mahkemeye itiraz edilir, adamlar da onu yapmışlar.

2. 135 lira evet, fakat eğer bu davayı kazanırlarsa muhteşem bir emsal karar elde etmiş olacaklar. tüm kredi kartı / banka hesabı sahiplerinden 135'er lira tırtıklasa, uuu beybi. üstelik bu emsal kararı büt-tün bankalar kullanacak. yani garanti, bir anlamda "tetikçilik" yapıyor gibi.

3. olan biteni sadece biz "ekşici piçler" bileceğiz, belki birkaç kişi daha. tüm müşterilerden alınacak 130 küsür liraların ve bunun getirisinin dışında, bizim edeceğimiz 1-2 küfür ne ki? koskoca gezi olayı yaşandı bitti, boykot moykot bir ton laf oldu, ne oldu? hiç. büyük müşterilerin bunlarla zaten ilgilenmeyeceği gerçeğine hiç girmeyelim.

4. sundukları emsal kararları incelemedim fakat olaya gerçekten uygunsa, o zaman davayı kazanma ihtimalleri de yüksek olur. yerel mahkemeler yargıtay'ın dediğinin dışında pek karar vermez, hele işin ucunda banka varsa.

banka olmak böyle bir şey. hukuk da böyle bir şey. bunda şaşırılacak bir şey yok, hayatımız böyle geçiyor.

keep calm and bankaya gitme. maaşın yatsın, kiranı öde, o kadar. (şair burada "benim zaten param yok, banka varmış neyime" demek istiyor.)