şükela:  tümü | bugün
 • kuzey italya'da büyükce bir göl. kiyisindaki desenzano, simeone gibi sahil kasabalari özellikle bahar ve yaz aylarinda alman ve hollandali turistlerle dolup tasar. günübirlik gezilerle milano, verona ve venedik'e rahatlikla gidilebilir. avusturya-macaristan imparatorunun karisi sissi de tatilerinin cogunu burada gecirmistir.
  südtirol' e* yakin oldugundan, italya sinirlari icinde olmasina ragmen hemen herkes almanca bilir.
  orijinal ismi icin*: (bkz: gardasee)
 • turist portresi sahil kafelerinde yazan almanca yazılardan da rahatlıkla seçilebilmektedir. veronadan otobüsle ulaşmak mümkündür. bir diğer yol da peschiera ya kadar giden tren olabilir. esas merak edilesi göl kasabası mussolininin giderayak cumhuriyet kurduğu salo idi (benim için). ama göldeki ulaşım araçları biraz kısıtlıdır.
 • kuzey italya'da verona ve brescia arasında yer alan italya'nın en buyuk golu. guneyinde sirmione, desenzano, peschiera ve lazise kasabaları bulunur. castelnuovo del garda'da garda golu manzarali avrupa'nın en buyuk ucuncu eglence parkı yer alır. sabahtan tek giris ucreti odeyip butun gun istediginiz alete istediginiz kadar binebilirsiniz. golun kuzeyinde ise kayak merkezleri oldugu soylenmektedir.
 • sirmione adlı masal gibi bir kıyı kasabasını barındıran muhteşem manzaralı dünya güzeli yer.bir nevi cennet.
 • mitolojide demeter'in güzelleşmek için girdiği su olarak geçen, şimdilerde ise çevresindeki otel fiyatlarının gayet makul olduğu göl. avrupalı turistler için ideal bir tatil beldesi. çıplaklar için özel bir plajı vardır hatta tekneyle gölde gezinti yaparken yakınından geçtiğiniz otellerin balkonlarından sereserpe çıplak şekilde güneşlenen insanlar görmeniz mümkündür. suyun altında volkanik faaliyet aktif olduğundan bazı yerlerde su fokur fokur kaynamaktadır. bazı kısımları yosunlu olmakla beraber göl genel anlamda temizdir. yine de 4 tarafı denizlerde çevrili bir ülkede bu göl kenarına tatile gelenleri pek de anlayabilmiş değilim. *
 • sakızlı leonardo'ya (leonardo di chio) göre fatih sultan mehmet'in istanbul'un fethi sırasında gemileri karadan geçirme fikrinin, fetihten 4 sene önce ilk olarak gerçekleştiği yerdir.

  leonardo, bu fikri fatih'e hıristiyan bir venedikli'nin verdiğini iddia eder. buna göre, 1439 yılında venediklilerin milano dükalığıyla yaptığı savaş sırasında da venedikliler gemilerini sarp ve dağlık bir arazide iki yüz kırk mil boyunca adige'den garda gölü'ne taşımışlardır. j.r melville jones'un istanbul kuşatması kitabında bundan bahsedilir. venediklilerin hikayesi de a.zorzi, la république du lion, histoire de venise, paris, 1988, s. 144'te okunabilirmiş.

  arz ederim.
 • mitolojik tarihinden farksız olarak bugün de efsanevi olarak turistler tarafından kutsanmış olarak görülen, kıyıya paralel ultra lüks otellerinde ziyaretçilere cennet rahatlığı verilen cennet parçası.
 • 2009 yılında fraglia della vela riva kulübünün geleneksel olarak düzenlediği "optimist meeting" için gittiğimizde karşılaştığım mükemmel ötesi göl.
 • italya'da abartilan diger gollerden bin kat daha guzel bir sahil seridi olan, masalsi kasabalara sahip bir gol. ayrica italya'nin en buyuk goludur kendisi.

  gorulmeye deger yerler guzellik sirasi ile: desenzano, sirmione, salò, limone. italya'da, ozellikle de kuzey kisminda, gidilmesi gereken yerlerin basinda gelir. yazin ayri guzel kisin ayri guzel bir yerdir burasi.

  hatta zamaniniz varsa salò yakinlarindaki bir aralar unlu yazar gabriele d'annunzio'nun evi olan il vittoriale degli italiani'ye de ugrayin. hayatinizda kac kez gole karsi bir tepenin ustunde evin icine insa edilmis koskoca bir savas gemisi gorme sansiniz olur ki (ben tam anlatamadim ama iste google'dan aratin anlarsiniz, ya da en iyisi sansi olan direk gitsin gorsun).

  ayrica tabii ki: (bkz: gardaland)
 • como gölü'nden çok daha fazla zevk alarak vakit geçirebileceğiniz, banklarında oturarak keyifle dondurmanızı yiyebileceğiniz bir sahil şeridine sahip göldür. tren istasyonundan rahatça yürüyerek sahile inilir tam sahil başlangıcında da güzel dondurmacılar bulunabilir. bir de sirmione'ye kesinlikle geçin dostlar pişman olmayacaksınız.