• como gölü'nden çok daha fazla zevk alarak vakit geçirebileceğiniz, banklarında oturarak keyifle dondurmanızı yiyebileceğiniz bir sahil şeridine sahip göldür. tren istasyonundan rahatça yürüyerek sahile inilir tam sahil başlangıcında da güzel dondurmacılar bulunabilir. bir de sirmione'ye kesinlikle geçin dostlar pişman olmayacaksınız.
  • sakızlı leonardo'ya (leonardo di chio) göre fatih sultan mehmet'in istanbul'un fethi sırasında gemileri karadan geçirme fikrinin, fetihten 4 sene önce ilk olarak gerçekleştiği yerdir.

leonardo, bu fikri fatih'e hıristiyan bir venedikli'nin verdiğini iddia eder. buna göre, 1439 yılında venediklilerin milano dükalığıyla yaptığı savaş sırasında da venedikliler gemilerini sarp ve dağlık bir arazide iki yüz kırk mil boyunca adige'den garda gölü'ne taşımışlardır. j.r melville jones'un istanbul kuşatması kitabında bundan bahsedilir. venediklilerin hikayesi de a.zorzi, la république du lion, histoire de venise, paris, 1988, s. 144'te okunabilirmiş.

arz ederim.
  • mitolojide demeter'in güzelleşmek için girdiği su olarak geçen, şimdilerde ise çevresindeki otel fiyatlarının gayet makul olduğu göl. avrupalı turistler için ideal bir tatil beldesi. çıplaklar için özel bir plajı vardır hatta tekneyle gölde gezinti yaparken yakınından geçtiğiniz otellerin balkonlarından sereserpe çıplak şekilde güneşlenen insanlar görmeniz mümkündür. suyun altında volkanik faaliyet aktif olduğundan bazı yerlerde su fokur fokur kaynamaktadır. bazı kısımları yosunlu olmakla beraber göl genel anlamda temizdir. yine de 4 tarafı denizlerde çevrili bir ülkede bu göl kenarına tatile gelenleri pek de anlayabilmiş değilim. *
  • sirmione adlı masal gibi bir kıyı kasabasını barındıran muhteşem manzaralı dünya güzeli yer.bir nevi cennet.
  • ilkokul yıllarımda edmondo de amici'nin çocuk kalbi adlı eserinde tanımıştım bu gölü. ta o zamanlardan gezme tutkusu başladı içimde.
  • italyanın kuzeyinde sirmione adlı kasabaya giderseniz eğer beyaz, yatay kocaman kaygan taşların olduğu kıyılardan yumuşacık göl suyuna girip kuğularla birlikte yüzebilirsiniz.garda gölü ve sirmione gerçekten masalsı bir yer ama uzun bir tatilde gençler biraz sıkılabilir bence
  • sirmione olarak anılan kısmı gezdim. como ile kıyaslamaya kalkıyorum da alakası yok. gidilip 1 hafta falan kalınıp kafa dinlemeli şahane bir tatil yapılabilir burada. tekne turu yapmanızı tavsiye ederim.
  • italya'da abartilan diger gollerden bin kat daha guzel bir sahil seridi olan, masalsi kasabalara sahip bir gol. ayrica italya'nin en buyuk goludur kendisi.

gorulmeye deger yerler guzellik sirasi ile: desenzano, sirmione, salò, limone. italya'da, ozellikle de kuzey kisminda, gidilmesi gereken yerlerin basinda gelir. yazin ayri guzel kisin ayri guzel bir yerdir burasi.

hatta zamaniniz varsa salò yakinlarindaki bir aralar unlu yazar gabriele d'annunzio'nun evi olan il vittoriale degli italiani'ye de ugrayin. hayatinizda kac kez gole karsi bir tepenin ustunde evin icine insa edilmis koskoca bir savas gemisi gorme sansiniz olur ki (ben tam anlatamadim ama iste google'dan aratin anlarsiniz, ya da en iyisi sansi olan direk gitsin gorsun).

ayrica tabii ki: (bkz: gardaland)
  • göl, verona'nın kuzeyinde yer almaktadır. italya'daki göller arasında su sporları için en uygun olduğu söylenir. güneyi, kumsal ve alçak tepelerle; kuzeyi ise dağlar ve sarp kayalıklarla çevrilidir. tüm bu tabiat bir araya gelince göl - özellikle turistler için - albenisini oldukça artırıyor.

yıl boyunca ılıman bir iklime sahip olan, roma dönemi ve ikinci dünya savaşı meraklıları için çalkantılı; lakin önemli anlatılar sunan sirmione kasabası, uzun kumlu plajları ve kartpostallık marinaları ve doğasıyla pitoresk bir görüntüye sahip.
  • bu sene yaz tatilimi kizey kisminda gecirdigim göl. almanlar burasi hakkinda o kadar cok konusuyor ki, mallorca/alanya benzeri bir yer bekliyordum. tabii öyle kisimlari da var (riva del garda) ama genel olarak ben de almanlar gibi hayran kaldim buraya.

öncelikle suyu harika. ben denize girebilmek için belcika de haan'a ya da hollanda zandvoort'a gitmeye hazirken (bu zamanlarda güney cayir cayir yaniyor) bi sekilde ikna oldum garda gölüne. bu sene basi forggensee'ye gitmistim, nerdeyse o kadar güzel suyu. tertemiz. benim kaldigim yerde(brenzone) su kıyısı genelde taşlık, o yüzden sezlong ya da mat gibi bir sey sart. hatta deniz ayakkabisi bile giyilebilir. ama cok sorun degil.

onun disinda, doga inanilmaz. nasil bu kadar turist alip bu kadar korunmus anlamak zor. adanin etrafinda küçük kasabalar, denize girmek icin küçük plajlar. en kalabalik halinde 40-50 kisi vardir, hic oyle dip dibe sezlong semsiye görmedim.

malcesineden gondolla mount baldo'ya ciktim, gondol ates pahasi (25€), bence manzara icin degmez ama yukarda yürüyüş yapacaksaniz deger. ben gondoldan sonra yürüyüs yolunu takip edip cima della pozette'ye ciktim (orta zorlukta bir yürüyüs, kesinlikle yürüyüs ayakkabisi vs hazirlikli gelmek lazim) ve bütün günümü tepede gecirdim, bana kalirsa parasina değdi. ama cikmak ve inmek için uzun sira bekledim. biletinizi kesinlikle önceden internetten satin alin.

sonra bir gün de limone, brasa vadisi, pieve ve montecastello turu yaptim otomobille. özellikle sicak günlerde vadi turu yapmak cok güzel, sansima ne trafik ne kalabalik vardi bolca mola verip gezme sansim oldu. ancak yollar cok dar, fiat 500'le iyi ama suv ile zor olabilir.

haftaici her yer keyifliyken cunartesi pazar bi ansa insan ve otomobil akiniyla karsilasiyorsunuz. saatleriniz trefikte gecebilir.

ama totalde hayran kaldigim bir yer oldu, ben de artik her alman gibi garda gölünün övüldügü meclislerde ortama coşku katabilecegim.

ulasim: münihten buralara tren var (ec85) ama trento'dan vs otobüs ya da baska bi sekilde hedefe ulasmak lazim. eger ınterrail biletiniz varda italyanlar ayakbasti parasi aliyor yolda 10-15€. göl etrafinda toplu tasima var, ama ne kadar sık bilmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap