şükela:  tümü | bugün soru sor
 • merck firması tarafından üretilen ve fda tarafından onaylanlanmış yeni rahim ağzı kanseri aşısı. gardasil 4 hpv tipine karşı koruyucuyken, gardasil 9 9 hpv tipine karşı koruyucu.

  hpv tip 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 tiplerine karşı koruyucu. aşının 9-26 yaşlar arasında, 0, 2 ve 6. ay olmak üzere 3 doz şeklinde yapılması öneriliyor.

  http://www.merck.com/…/gardasil_9/gardasil_9_pi.pdf
 • türkiye'de ne zaman satılmaya başlanacağı merak konusu olan aşıdır.

  edit: msd türkiye'den alınan bilgiye göre burada 2017 yılı içinde satılmaya başlanacakmış.

  ikinci edit: son edit den bu yana 2 yıldan fazla süre geçmesine rağmen hala ruhsatlandırma süreci tamamlanamamış, yetkiliden alınan bilgiye göre 2015 mayıs ayında bakanlığa başvuru yapılmış ancak sebepsiz şekilde başvuruya cevap verilmiyormuş, yani firma da çaresiz. 3 kere abd'ye gidip her seferinde reçete yazdırıp kasarsanız aşıyı yaptırabilirsiniz. şu an için başka yolu yok gibi görünüyor.
 • yetişkinlerin çoğunun aşılanması mümkün olmadığı için aktif cinsel yaşama başlamamış olan ergenlerde fayda sağlayan aşıdır. yetişkinlere de uygulanabilse kanser sıklığı %10-15 azalır. çok net söylüyorum.

  çoğu kanser türünde bu virüsün varyasyonları karşımıza çıkıyor. halk arasında kanserin mikrobu var denir ya. aslında bilmeden doğru konuşuyorlar. evet bazı kanserlerin mikrobu yok ancak virüsü var. o virüsün adı da hpv. bu virüse karşı korunmak mümkün. ancak ne devlette, ne de sağlık kurumlarında bu bilinç yok. olmadığı için de sırf bu virüse karşı aktif aşılanma kampanyası yürütülmediği için her sene milyonlarca insan bu virüsün neden olduğu kanser türleri sebebi ile ex oluyor.

  cheers.
 • hpv+ genital sigilli kadinlarda da uygulanabilen sadece etkinligi henuz olculemeyen asi. bir zarari yok yani replikasyonu artirmaz mutajen degildir vb
 • hpv’nin l1 major kapsid proteini ile üretilmiş 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 ve 58 suşlarını içeren; ilk cinsel ilişkiden önce yaptırılması tavsiye edilen aşı. son araştırmalara göre cinsel ilişkide bulunmuş biriyseniz ve hpv aşısı olmayı düşünüyorsanız önce sizde hpv olup olmadığına baktırmalısınız. çünkü eğer size hpv bulaşmışsa aşının hastalığın ilerleyişini hızlandırdığı düşünülüyor.
 • türkiye'de hala satılmıyor olması skandaldır.
 • okuduğum kadarıyla abd'de artık sadece gardasil 9 ile aşılama yapılıyor. ne yazık ki türkiye'de hala yok. kızım 13 yaşında oldu, bu sene artık aşılatmam gerekiyor.
  eğer 15 yaştan önce aşılama başlarsa 2 doz yeterli, 15 yaştan sonra 3 doz.
  15 yaştan önce; 2. doz 6-12 ay içinde yapılmalı. eğer 2. doz 5 aydan önce yapılırsa 3. dozun da yapılması öneriliyor.
  15 yaştan sonra; 2. doz ilk dozdan 2 ay sonra, 3. doz ise ilk dozdan 6 ay sonra öneriliyor.
  kız çocuklarında 9 yaştan sonra aşılama başlayabiliyor ama hedef yaş 11-12, erkek çocuklarında da aynı şekilde.
  aşılama öncesi hpv taraması yapılması önerilmiyor.
  9 yaşın altında, 45 yaşın üzerinde aşı güvenliği ile ilgili yeterli çalışma yok, bu nedenle önerilmiyor.
  aşılama programı başlanmışken gebelik oluşursa, kalan dozlar gebelik sonrasına ertelenmeli.