şükela:  tümü | bugün
 • paris'teki 6 büyük tren garından biri.
 • 1837 kral birinci philipple-lois zamanında açılan, günümüzde avrupa'nın (ve fransa'nın) en işlek ikinci tren garı ünvanını taşıyan gar. paris gibi sadece 100 küsür km kare olan küçücük bir şehirdeki 7 (yazıyla yedi) gardan sadece biri. üstelik buradan avrupa şehirlerine kalkan herhangi bir tren de yok. sadece paris'in batı banliyölerine ve batıdaki şehirlere * kalkan trenlerin başlangıç (ve bitiş) noktası.

  aynı zamanda paris metrosu'nun 3, 12, 13, 14 numaralı hatlarının kesiştiği, 9 numaralı metroya da bağlantısı bulunan, rer e nin ilk istasyonu, rer a ile de bağlantısı bulunan ve pek çok otobüs hattına aktarma yapabileceğiniz şahane bir hub.

  hatırı sayılır bir avm'si de bulunan gare saint-lazare günlük hayatta paris saint-lazare olarak da geçiyor. versailles sarayı'na gitmek için seçeneklerden biri olan "versailles rive droite"a giden banliyö treni de buradan kalkıyor.

  kendisi duygusal anlamda, yolumun en çok düştüğü yer olması bakımından benim gözümde paris'in haydarpaşa'sıdır. trenden inip istasyondan çıkınca masmavi bir deniz karşılamaz belki sizi ama cıvıl cıvıl bir paris hayatı içine çekip alıverir bir anda.

  http://www.pariste.net/…ar-1-gare-saint-lazare.html
 • ayni adi tasiyan ve hatlar arasi aktarma suresi hatri sayilir derecede uzun olan bir metro istasyonu da vardir bu garin yakininda. yalniz baya bi uzun.