• asırlarca taşlaştırılmış olarak kalan gargoyles ırkı, büyünün bozulması sonucu, süs olarak yerleştirildikleri yerlerden kopar cana gelirler. kanatlı, karanlık; zihinlerdeki zebani şekline benzer bu yaratıklar, intikam almak üzre şartlanırlar.

bi ara atv çizgi film versiyonunu yayınlamaya kalkmış, çok kaliteli animasyonlara ve backgroundlara sahip bu çizgi filmi de 3 gün falan yayınladıktan sonra nedense tekrar göstermemişlerdi... belki de pahalıydı yada tıfıllar korktu, şikayet geldi falan.
  • emule ile indirilebilir bu harika çizgi dizi.

giriş kısmını şöyle özetleyebiliriz:

--- spoiler ---
    yıl 994, iskoçya. gargoyle adı verilen ve geceleri canlanan taştan heykeller insanlarla anlaşma yapmışlardır; onların kalesini korurlar ve karşılık olarak da insanlar gündüzleri gargoylelara zarar gelmemesini sağlayacaktır. ne var ki kalede güvendikleri yegane insan tarafından ihanete uğrarlar ve 6 tanesi dışında tüm heykeller düşmanlar tarafından parçalanır. sağ kalanlar da intikam almak için harekete geçer. onlar intikam alıp ortalığı savaş alanına çevirirken, kaledeki büyücü de bu kargaşada prensesin gargoylelar yüzünden öldüğünü düşünmektedir ve bu yüzden biri dışında* hepsini taşa çeviren bir büyü yapar. yanlış anlaşılma durumu kısa sürede ortaya çıkar ancak durumu tersine çevirecek büyünün olduğu sayfa yırtık olduğundan büyücü bir şey yapamaz. goliath "anca beraber kanca beraber" diyerekten kendisine de büyü yaptırır ve gargoylelar sonsuz uykularına başlarlar.

en azından onlar öyle sanmaktadır.

büyücünün büyüsü ancak gargoyleların yaşadığı kale bulutların üstüne yükseldiği zaman bozulacaktır. aradan tam 1000 yıl geçer ve bu efsaneyi duyan ultra-zengin bir işadamı, üşenmeyip kaleyi söktürür ve new york'ta bulunan ve bulutları da delip geçen gökdeleninin üstünde tekrar inşa ettirir.

büyü bozulur, gargoylelar hiç bilmedikleri bir dünyada tekrar canlanırlar;

ve olaylar gelişir...
    --- spoiler ---
  • bu cizgi dizi sayesindedir ki binalarin tepesine yapilmis gotik heykellerin hep canlanirlarsa nasil olabileceklerini dusunmusumdur ama hicbiri goliath kadar karizmatik gelemedi gozume, belki gun olur devran doner de yine izleme sansina sahip oluruz.
  • disneyden cikan en harika is. muzikler, plot,butun karakterler filan asmistir. hele acilis sekansina doyum olmaz.
    hayatimin bayagi buyuk bi kismini gargoylelerin basi olan goliatha asik oldugum icin sapik olup olmadigima karar veremeyerek gecirmeme sebep olan cizgi filim/dizi.
  • gargoyle lar atv nin yayınladığı en iyi çizgi film. süper. ama neden kesti anlamadım. ben seviyodum. tuhaf yaratıklar falan var akşam olunca canlanıyo sabah taş oluyo. taş olayım güzeldi..
  • hastası olduğumuz bir çizgi filmdi.
    944 yılında gün ışığında taşa döndükleri için savunmasız kalan gargoyle'lar düşman balyozlarıyla parçalanırlar, sağ kalmayı başaranlar da sonsuza dek taşa dönüştürülür.. 1944 yılında kahramanlarımızın surlarında uyudukları kaleyi alan işadamı heykelleri new york'taki gökdeleninin çatısına götürür ve bulutların üzerindeki yeni yerlerinde iskoçyalı gardiyanların büyüsü bozulur ve yirminci yüzyıla uyanırlar..
    goliath, hudson, brooklyn, lexington, broadway, bronx ve elisa'yı hatırlıyorum çizgi filmden. özellikle goliath, grup lideri olarak etkileyici bir tiplemeydi.
    aynı fikri paylaşan başkaları da olacak ki dizinin üçüncü sezonunun ismi "gargoyles: the goliath chronicles" olmuş..
    bir yerlerden bulup baştan sona izlemeyi çok istediğim eski dizilerdendir.
  • lisede öğlenci olduğumdan sabahları atvde ki gösterimini hiç kaçırmadığım, o zamanın gizemli, mistik, karizmatik ve dahi duygusal çizgi dizi efsanesi.ankete katılacak olsam en iyi dizi listemde kesin yer alırdı o kaddar etkilenmiştim zamanında. ah be abi şöyle güzel bi uyarlaması yapılsa da ayıla bayıla izlesem...
  • one thousand years ago, superstition and the sword ruled.
    it was a time of darkness. it was a world of fear.
    it was the age of gargoyles.
    stone by day, warriors by night,
    we were betrayed by the humans we had sworn to protect,
    frozen in stone by a magic spell for a thousand years.
    now, here in manhattan, the spell is broken, and we live again!
    we are defenders of the night!
    we are gargoyles!
  • http://www.youtube.com/user/nayrusavatar adresinden bütün bölümlerine ulaşılabilecek çizgi dizi.
  • lise yıllarımda çok sevdiğim bir çizgi film dizisiydi, aniden yayından kaldırılınca garip bir şekilde hüzün yapmıştım kendime, internet denilen teknoloji harikasının sayesinde tüm bölümlerini bulup seyretme imkanına kavuştum. üzerinden o kadar süre geçmesine rağmen daha ilk bölümde uzun süredir görmediğim bir dostumu görmüş gibi sevinip, iki gün evden çıkmama neden olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap