• gariban edebiyatı çoğu vasıfsız adam için ekmek kapısı olan ülkemizde popüler olma sebebi sanırsam hedefe ulaşmak için en verimli ve zahmetsiz olmasıdır. eziklik psikolojisi ile kendinden daha kültürlü, bilgili, deneyimli vs. yani sosyal anlamda daha güçlü biri ile karşıldığında hemen onu kibirli biri olarak etiketleme bu gibi toplumlarda bir adettir.

genellikle iş hayatında mavi yakalı personelin beyaz yakalı personele takındığı durumdur. daha küçüklükten başlar bu durum. yaz tatillerinde çalışan çocuklara, tatil yapan çocukları bir aşağılama silahı olarak gariban edebiyatı yapmak öğretilmiştir. bilmiyorum bir intikam alma yolu görülüyor herhalde. sadece çocuklukta değil tabi. daha geçen bedelli askerlik konusunda bu edebiyatın yoğun dalgasını hissettik. askerlik yapmış olanların bedelli yapacak olanlara öfkesi bu yüzdendir. askerlik yapmayı bir vatani görev olarak değil tamamen "ben yaptım sen de yap" psikolojisiyle bu edebiyatı aslında uygulamış oluyorlar.

ahlak, görgü, saygının yerini bu gibi içi boş değerler kişiyi daha olgunlaştırdığı inancı daha güçlü. birinin dedikodusunu yapma, kul hakkı yeme, hırsızlık gibi hem dinen hem de ahlaken çirkin olan davranışlar artık toplumun nezdinde daha tolerans gösterilebilir hale gelmiş.
hesabın var mı? giriş yap