şükela:  tümü | bugün
 • kız istemeye gelen damat adayına kahve yerine tuz, karabiber abartıp kırmızı biber koyulması. kahveden eser kalmıyor orda da. neymiş seven adam ona katlanır tümünü içermiş.
  ya insan sevdiği adama kıyabilir mi , benim aklım fikrim almıyor. bir de bu durumdan eğleniyor insanlar.
  (bkz: allah akıl fikir versin)
 • (bkz: banyodan çıkınca anne babanın elini öpmek)

  sünnetten midir desem... pek karşılamıyor aslında, çünkü peygamberimiz banyodan çıkanı alnından öpermiş.

  "aferin oğluma/kızıma benim" şeklinde banyo alışkanlığını pekiştirme amacı güder basit manada. ancak, derininde bu adet aile içi bağlılığın, şefkatin temsilidir bir nevi. ilk duyulduğunda saçma gibi gelse de, 80'li ve 90'lı yıllara bakınca hakikaten böyle değerleri pekistirdiyse -ki bu dönemlerin çocukları bunu pek âlâ bilir- çok güzel bir adetmiş denilebilir.

  kalmadı mirim artık böyle adetler.
 • karşılaşınca tokalaşıp öpüşmek
 • zaten gereksiz bir aktivite olan kız isteme adetinin aylara yayılarak sakız gibi uzatılmasıdır. sadece bizim oralarda mı böyle bilmiyorum ama ortada görücü usulü bir evlilik söz konusu olmasa bile askerlik yapar gibi aylarca kız istersiniz. bu sancılı süreçte kafayı sıyırıp kaçan çiftler oldukça fazla.
 • babaya kızı evlenirken yatak odası takımı aldırılmasıdır. böyle terbiyesizce bir şey olamaz ya*

  - al oğlum. bu kızım, bu da yatak odası.
  + babaaaammm.
 • dışarıda karşılaştığın bir insana "nereye gidiyorsun" diye sormak. bana en saçma gelen selamlaşma adeti gibi geliyor. yav adamın işi var selam de aleyküm selam de geç ne uzun uzun sorguya çekiyorsun.

  adam belki tefeciden geliyor. böbreğini satmış, sana ne.
 • cenaze zamanı yemek, pide vs dağıtımı. aile acısını bir kenara bırakıp birde bu işlerle uğraşıyor ve taziyeye gelen insanlardan bazıları 1 pide daha fazla almak için yarışıyor. taziyeye gelen gelsin ve gitsin, yemek, pide dağıtımı adeti nedir böyle adet mi olur... karşıyım böyle islerde yemek adetine çok yapılacaksa hayrına ver o yemek parasını olsun bitsin. yok 7'si,yok 40'ı, yok 55'i biter mi kutsal sayılar bitmez. yeterki yemek yemek ,yedirmek olsun...

  edit:biliyorum çoğu yerde bu yemek işiyle aile uğraşmıyor. akraba ve komşu ilgileniyor. benim için kimin ilgilendiginin bir önemi yok. yemek hengamesi var mi var. ben cenaze sahibi olarak, derdi evde ki kızına torununa pide götürmek olan birini duymak zorunda mıyım. yaşadım bu durumu o an en insancıl olan ben bile insanligimdan çıkıyordum. zaten acilisiniz çıkıyorsunuz...
 • ülke batarken başkanlık getirmeye çalışmak.
 • (bkz: gelinin beline kırmızı kurdela bağlamak)

  hem garip hem çirkin.