şükela:  tümü | bugün
 • çoğu kişide rastlanmayan , hatta söylediğinizde 'olur mu öyle şey canım,korkulur mu hiç ondan??? ' denilen olağan olmayan korkulardır.

  *ramazan davulunun sesi

  *karagöz-hacivat fobisi
 • yer - yön duy*ularının 0 - 6 yaş düzeyinde hapsoluğu 10 kere gittiği yerde 11. kez yolları şaşırma potansiyelinde bir kişi söz konusuysa, "kaybolma fobisi" nden bahsetmek yerinde olacaktır. insan karanlık, gökgürültüsü, yüksek, asansör ve bilimum (ara: fobisi) gibi hadiselere kayıtsız kalıp bilmediği yerde yalnız olmaktan, girmiş bulunduğu sokağı tanıyamamaktan korkabilir. ama olabilir ama gariptir..
 • denizde derin yere gidildiğinde bir canavar tarafından yenileceğini sanmanın örnek olarak gösterilebileceği fobilerdir. hayır, köpek balığı, yengeç, denizanası, balık gibi makul hayvanlardan bahsetmiyorum. hatta ahtapot gibi daha az makul hayvanlardan da bahsetmiyorum. onlarca metre uzunluğunda ki dev mürekkep balıklarından bahsediyorum hani, karayip korsanları 2deki kraken gibi hayvanlardan. ve o hayvanların beni yemek için, tüm fiziksel imkansızlıkları bir yana bırakıp, güzelim okyanuslarından ayrılıp, boylarının yarısı derinliğindeki sıcak sulara geliceklerine yürekten inanıyorum, evet. karadeniz olsun, ege olsun, marmara olsun, akdeniz olsun hiç farketmiycek, bir gün yüzerken aşşağı bakıcam ve o dev dokungaçların bana doğru uzandığını görücem. gözleri de en az bir metre çapında olucak, hain hain parliycak aşşağıdan. evet, ben buna gerçekten inanıyorum. evet, küçükken çok fazla peter benchley okudum.
 • okudugum haberler yüzünden bende de peydah olan fobilerdir. inşaattan kafama adam düşmesi fobisi (bkz:http://www.aksam.com.tr/…/10/01/gundem/gundem6.html ), düdüklü tencere fobisi (bkz: http://www.tumgazeteler.com/?a=3889357), saç kurutma makinasıyla beynimi yakma fobisi, gece uyurken örümcek yutma fobisi gibi sacma sapan yersiz korkular işte.
 • insanın önemli işlerini felce uğratan,bi de mazaret olarak öne sürüldüğünde garip olduklarından mütevellit "haaaddee leenn" tepkisi alınan fobilerdir.örn:telefonla konuşma fobisi
 • akşamları toplantıya katılmak
  konuştuğum insanın sağına oturmak
 • hoşa gitmeyen yazıları okumaktan ve hoşa gitmeyen sesleri duymaktan korkmak.
 • dolap fobisi. şöyle ki dolabım aynalı ve üzerinde dalgalı desenler var, gece karanlıkta o şekiller dönüyor acaip acaip suratlar oluyor töbe yearrabim.
 • fotoğraf çektirme fobisi
  çok gerekmedikçe vesikalık vs haricinde foto çektirmeyen bir insanım
  fotoğrafım çekilirken nasıl ürküyorum, nefesim daralıyor, sinirleniyorum anlatamam