şükela:  tümü | bugün
  • gün itibariyle ces'te duyurulmuş, garmin fenix 2'nin gelişmiş navigasyon ve garmin forerunner 920xt'nin multisport özelliklerini çok şık bir kasada birleştiren spor saati.
    http://www.dcrainmaker.com/…n-fenix3-firstlook.html
  • duzenli ve surekli yazilim guncellemeleri sayesinde dogum problemlerinden arinmis -belki su anda piyasadaki en kapsamli ve marifetli- spor saati.
  • bir dolu değişik fitbit, microsoft band, nike+ fuelband, pebble filan kullandıktan sonra bana "nihayet" dedirten fitness saatidir bu.

daha önce kullandığım aletlerin hepsi başkalarına hediye edildi.

gelelim bu alete...

henüz 3-4 gündür kullanıyorum. geçenlerde washington dc civarında iş gezisindeydim. toplantılarımın erken bittiği bir gün bu alet aklıma geldi. hemen baktım, yakınlardaki bir rei mağazasında stokta görünce gidip aldım. rei hakkında daha sonra ayrıca yazacağım.

benim aldığım safir camlı, çelik modeli aynen şu...

bu alet aynı zamanda kaliteli plastik kayış ile de geliyor. o da şu görünüme sahip...

ben aynı zamanda kahverengi deri kayış da aldım. o da çok şık...

yukarıda da yazdığım gibi, bu safir camlı model. 100m su geçirmeme özelliği var. kolda biraz büyük duruyor. taşıyabilmeniz lazım.

bu saat ile birlikte ios ya da android telefonunuza "garmin connect" adındaki uygulamayı yüklüyorsunuz. bu sayede saatin topladığı bütün veriler telefona aktarılıyor... hem de telefona gelen text, arama, vs. gibi şeyler hakkında uyarı mesajları saate iletiliyor.

aletin en sevdiğim özelliği pil ömrü. müthiş sayıda işlevi olmasına rağmen, bu saat neredeyse beş hafta pil ömrüne sahip. evet, yanlış okumadınız. kullanımınıza göre beş haftaya kadar tek şarj ile idare ediyor.

sevdiğim diğer özelliği su geçirmez olması.

bu saatte bulunan diğer özellikler:

- gerçek gps... telefona filan gerek yok.

- çeşit çeşit sensor. çok sayıda çevresel etken ölçebiliyor (yükseklik, basınç, hava durumu, vs.)

- bir sürü değişik saat yüzü. connect uygulaması aracılığı ile saati istediğiniz gibi konfigüre edebiliyorsunuz.

- spor konusunda aşmış... bisiklet, yüzme, golf, triatlon, kürek çekme, yürüyüş, kayak, koşu, tırmanma, ve bunların bazılarının değişik tarzlarını (içeride, dışarıda, vs.) inanılmaz detaylı olarak analiz edebiliyor.

- nabız, vs. var zaten. ister saatin arkasındaki optik nabız ölçeri kullanın, ister (daha ciddiyseniz) göğüs civarına yerleştirilen özel nabız ölçeri kullanın. ben spor sırasında ikincisini kullanıyorum.

- adım, kalori, yükseklik, basınç, hava durumu, pusula, mesafe, vs. hepsi bir tık yakınınızda.

ama bu saatin en güzel tarafı görünümü. cidden kaliteli bir alet. çok da şık. piyasadaki diğer saatler bunun yanında biraz yavan kalıyor.

kötü tarafı ise fiyatı. biraz pahalı. çelik bilezikli modelini bir kaç aksesuar ile beraber alırsanız aşağı yukarı 700 dolara geliyor. sadece saat 600 dolar civarında. bu abd fiyatı.

ama değer... diğerlerindeki "oyuncak" havası yok bunda. ciddi bir saat.

meraklısına şiddetler tavsiye edilir.
  • almayı düşündüğüm ama pili konusunda tereddütte kaldığım saat. ben alırsam en az 10 yıl kullanmak isterim, bu cihazın bataryası değişiyor mu, önümüzdeki 10 yıl değişebilir batarya bulabilir miyim çok merak ediyorum.
  • gri modelini aldigim saat. nabiz olcerlisini almadim cunku pili daha az kapasiteli oluyormus, serit seklinde olani da kullanmam biliyorum. gozlemlerime gelince:

saatin 4 temel fonksiyonu var:

1-onlarca training cesidi, kosmasindan golfune, kureginden kayagina. bunlar isinizi gormez ise custom olarak da training olusturabiliyorsunuz.
    2-activity tracker: adim sayar, kac kat ciktiniz, kac kalori harcadiniz, uyku duzeniniz. (kac saat derin, kac saat hafif)
    3- widget'lar: bunlar pusula, altometre, barometre, gunes dogusu batisi vs. gibi seyler.
    4- saat. cesitli saat yuzleri

saati aldiktan sonra garmin connect app'ini kuruyorsunuz telefonunuza. telefon ve saat sync oluyor. burada herturlu haftalik, aylik sonuclari gorebiliyorsunuz grafiklerle, haritalarla vs. cok guzel. training, widget ve saat arayuzleri buradan degistirilebiliyor. garmin'in ve 3. kisilerin yaptigi app'ler var. tek elestirim bu olabilir daha profesyonel saat arayuzleri, widgetlar vs. olabilirdi. bir de ekrani daha parlak ve cozunurluklu olabilirmis ama pil omrunden yerdi. fenix 4'de yaparlar belki.

saat gorunus olarak da cok guzel. cok buyuk diyorlar evet ama bileklerim ince olmasina ragmen acayip durmadi. hos bence, gunluk kullanima uygun. gomlek giydiniz diyelim, saat arayuzunu 2 sn'de analog yapiyorsunuz ve siritmiyor. pil omru iyi, 1 haftadir oynuyorum ve hala %50'de. totalde spor yapan herkese tavsiye ederim.
  • hepsiburada.com sitesinde, hepsiburada satıcısında an itibarı ile fiyatı 666,70 tl olan çok fonksiyonlu sporcu akıllı saati. üstelik kargo bedava seçeneği de mevcuttur.