şükela:  tümü | bugün
  • ces 2017 öncesi 4 ocak tarihinde duyurulması beklenen garmin'in amiral spor saati.
  • tayvanlı dostlarımızın 4 rakamı uğursuzluğu sebebiyle, fenix 3'den sonra piyasaya sürdüğü yeni akıllı spor saati.

fenix5'de ilk dikkati çeken şey, 5s, 5 ve 5x olarak üç farklı segmette ürün çıkarmış olmaları, bunlar 42mm, 47mm ve 51mm kadran boyuyla farklılıklar gösteriyor. hepsinin ortak özelliği dahili bir bilekten nabız sensörü barındırması. sırayla değinmek gerekirse:

garmin fenix 5s: daha çok bayan sporcular düşünülerek çıkarılmış 42mm kadran boyutuyla dikkat çekiyor, klasik fenix özelliklerini bu küçük kasaya sığdırmış olmaları güzel, 14.5mm kasa kalınlığı küçük boyutlu bir saatte biraz fazla geldi ama bilekte görmek lazım . 67gr da ağırlığı var

garmin fenix 5: 47mm kadran boyutuyla klasik fenix3 serisinden yine küçük olarak yapılmış , 85 gr ağırlığa sahip, 1.2" ekranının çözünürlüğü geliştirilmiş.

garmin fenix 5x : 51mm kadran boyutu, yine düz modelinde olduğu gibi 1.2" ekrana sahip, 97gr ağırlık fazla gözükse de barındırdığı 12gb hafızası ve yüklü gelen topografik haritasıyla bu tarz saatler arasında çığır açıyor. mevcut işlemciyle bu görevi ne kadar hakkıyla yapıyor görüp test etmek lazım

bütün bu ürün gamında 'pahalı' saphire cam özellikli modeller dışında wi-fi özelliğini kaldırmasını anlamak mümkün degil. bunun yanında 2014 ocak ayında duyurulan garmin forerunner 920xt modelinden sonra garmin gps özellikleri bakımından maalesef yerinde sayıyor, son yıllarda gelen yeni modeller eklediği bilekten nabız ölçüm özelliği dışında son kullanıcıya yeni birşey vermiyor maalesef. fenix 3 duyurulduktan ancak 1 sene sonra yazılımsal olarak kararlı bir hale geldiğini düşünürsek fenix 5'e mesafeli bakıyorum, mevcut fiyat politikasıyla da daha uzun sure mesafeli kalacak gibiyim

https://buy.garmin.com/en-us/us/p/552982
  • buradan temin edilebilir.

temin
  • yaklaşık 1 aydır kullandığım ve kullanmaya başladıktan sonra spor hayatıma renk kattığını düşündüğüm güzide saat.
    (+)
    -görünümü çok iyi. bir fitness saati olduğu kadar, quick fit kayışlarıyla her türlü kıyafetle kombinleyebileceğiniz dikkat çekici bir saat.
    -performans ölçümleri oldukça ilgi çekici. vo2 max, lactate threshold, tranining load, recovery hours gibi güzide özelliklere sahip.
    -hrm tri bant ile birlikte aldığım için koşu performansımla ilgili hiç bilmediğin bilgilere eriştim. dikey salınımınız, yatay ilerleme oranınız ya da ayaklarınız yere tamas süresi gibi koşunuzu geliştirebileceğiniz bilgiler veriyor.
    -güneş ışığında ekran son derece parlak ve net. hatta backlight'ı kullandığınız karanlık ortamlardan daha tatmin edici bir çözünürlük veriyor.
    -garmin ıq connect store içeriği oldukça zengin. çok başarılı widget'lar, yüzleri ve uygulamalar var.
    -koşudan kayağa, ağırlık antrenmanından golf'e(ne işimize yarayacaksa), açık denizde yüzmeden, küreğe kadar birçok sporu takip edebiliyor.
    -haftada 3 gün spor yapan ve saati 24 saat takan bana sarjı 10 gün gidiyor. bu konuda oldukça iyi. hatta sırf bu özelliği bile apple watch almaktan beni vazgeçirdi diyebilirim. çünkü sarj sorunu yaşadığım bir elektroniği daha hayatıma sokmak istemedim.
    -belgrad ormanında ve caddebostan sahilde yaptığım birkaç koşuda saatin ölçtüğü mesafeleri google maps'da kendim ölçtüm ve sonuçları karşılaştırdım. gps accuracy'nin %99 olduğunu söyleyebilirim. yabancı forumlarda bu konuda bazı eleştiriler vardı ancak sanırım son update'de bu sorunu çözmüşler.(meraklısına not: software update:6.0 / gps+glonass /every second data)
    -24 saat kalp atışını takip edebildiği için sizin kalp atış değişimlerinizden stress skorunuzu veriyor. buna saat ekranından anlık olarak bakabildiğiniz gibi garmin connetc ile tüm günün puanına da bakabiliyorsunuz.
    -saatin üzerinde olması gereken her sensör var. (gps, glonass,barometric, altimeter, compass, gyroscope, accelerometer, thermometer)
    -ve daha sayamadığım birçok özelliği
    (-)
    -dahili hafızası düşük olduğu ve müzik çalar desteklemediği için offline ya da telefonunuz olmadan müzik dinlemek gibi bir şansınız yok. ancak saatten telefonda çaldığınız müziği değiştirebiliyorsunuz.
    -dokumatik değil.(bu bana göre eksi değil artı ancak yine de genele göre bu - olabileceği için buraya ekledim. )
    -ınterval antrenmanlarda kalp atışınız çok ani yükselip düştüğü için göğüs bandı kullanmadan çok doğru veriler alamaybiliyorsunuz.(bu bilekten nabız ölçen tüm saatlerin sorunu.)

sonuç olarak ihtiyaç bir fitness saatse tüm ihtiyaçları eksiksiz karşılıyor. ancak telefona ikame bir akıllı saat arıyorsanız samsung, iphone gibi markalara yönelmelisiniz.
  • zamana karşı veya tur sayısı gibi hedeflerle spor yapmıyorsanız, sırf gps'i var; gps rotası yükler, navigasyon özelliğini kullanırım diye alacaksanız boşuna alacağınız saattir. saatle bu iş olmuyor. el tipi gps gibisi yok.

sahip olduğu özelliklerin %70'ini ikinci elini 150 liraya bulabileceğiniz samsung fit 2 saatte bulabilirsiniz.

sahip olduğu özelliklerin %80'ini ikinci elini 600 liraya bulabileceğiniz suunto ambit 2 saatte bulabilirsiniz.