şükela:  tümü | bugün
 • 1958, 1962 ve 1966 olmak uzere uc dunya kupasinda oynamis brezilyali bir futbolcudur..
 • almancayi, en azindan futbol terimleri acisindan hala unutmamis sozluk yazari. (bkz: penalti)
 • sevgili, biricik, canim kuzenim :)
 • minik kuş isimli çilgin brezilyali kanat oyuncusu... zamanında avrupa'da üç-dört kişinin yaptığı bindirmeleri tek başına yaparmış... sonra alkol, karı kız, gece hayatı falan yemiş başını... (bkz: tanju)
 • enternasyonal vergi ve audit hukuku konularında başarılı bir eğitimden sonra şarkıcı olmaya karar vermiştir
 • eski sevgilim, duygulu insan, sevilen kisi, sempatik, zaman zaman agresif, sesi gusel, gurur duydugum insan... bu bole gider.
  yeni sevgilileri doldurmadan yazayim dedim:)
 • asıl adı manuel francisco dos santos olan bazıları tarafından dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sağ kanat oyuncusu olarak gösterilen, önündeki savunma oyuncularını inci gibi ipe dizerken sergilediği zerafetle değme baletlere taş çıkartan saka lakaplı unutulmaz isim...
  28 ekim 1933'te pau grande'de doğan efsane isim kadınlara,alkole ve sakalara meftundur. brezilya milli takımı ile 60 maç oynamış olan futbolcu mağlubiyeti sadece bir kez tatmıştır; o da 1966 ingiltere dünya kupası'nda macaristan'a karşı. bu ayrıca kendisinin milli forma altında oynadığı son karşılaşma olmuştur. dile kolay, 52 galibiyet, 7 beraberlik ve son maçtaki mağlubiyet... botafago'nun efsanevi yedi numarası ilk kez 19 temmuz 1953'te botafago formasını sırtına geçirmiş, bu maçta da üç gol atma başarısını göstermiştir. botafago forması ile 581 maçta tam 232 gol atan futbolcu son kez sahaya 1982 yılının noelinde çıkmış ve 25 gün sonra da ölmüştür... 1998 yılında seçilen 20. yüzyılın en iyi takımının sağ kanadını da süslemiştir çarpık saka...
 • eskiler pele'yi pele yapan garrincha'dır derler. creativity'si 21 (bkz: championship manager) olan bir sağ kanat oyuncusudur kendisi.
 • karşıdan bakınca iki bacağı da "kapa parantez" şeklinde parantez olan efsane futbolcu.. futebol isimli kitapta anlatıldığına göre önce dizleri, sonra alkol ve seks futbol hayatını bitirmeden önce milli maç soyunma odasında hoca taktik anlatırken çizgi roman okuyan, sırf zevk için futbol oynayan, bu amatör zihniyeti yüzünden de botafago tarafından resmen dolandırılan, testlerde zeka seviyesinin otobüs şöförlüğüne bile yetmeyeceği sonucuna varılan ama aynı hareketlerle aynı adamlara defalarca kez çalım atabilen umarsız dripling ustası.. cmciler için söyleyelim dribbling'i de 21 adamın..
 • 1962 dünya kupası yarı finalinde oyundan atılmıştır. ancak brezilya federasyonunun itirazı daha doğrusu birazcık ağlayıp sızlanması üzerine finalde oynamıştır. brezilya, onun muhteşem oyunuyla çekoslovakya'yı yenip şampiyon olmuştur. itirazın temelinde zaten pele sakat bir de garrinchasız komayın bizi mantığı yer almıştır.