• tam anlamıyla bir turnusoldur. bir insanın ne mal olduğunu kısa süre içinde anlamak istiyorsanız bulunduğu ortamda kendinden bir "alt statüde" olan kişilere nasıl davrandığına bakın. davranışları kalibresini ve kalitesini çok kısa bir süre içinde gün yüzüne çıkartacaktır. asla şaşırtmaz.

tanım: makam ve mevkiye tapmayan, insan gibi insandır.

edit : arkadaşlar hayatının çok büyük bir bölümünü garsonluk yaparak geçiren bir kişi olarak girdim bu entryi. dikkat ederseniz "alt statüyü" de tırnak içinde yazdım. her şeyden bağımsız, insana salt insan olduğu için değer verilen bir toplum yapısı sizler gibi benim de en büyük dileğim. fakat siz de takdir edersiniz ki kapitalist toplumun realitesi bu şekilde işlemiyor. ne yazık ki bir avuç "ahlaklı" insanın düşüncesi değil, yığınların düşünsel pratiği hakim tüm toplumsal yapıya.
  • 2 gün önce mcdonald's ta bir şeyler yedim. saat gece 10 gibiydi ve masaları toplayan minimum 55-60 yaşında bir abiydi. ihtiyacı olmasa o saatte orada olmaz değil mi ?

benden önce masada oturanların boşlarını aldı sadece 1 kere teşekkür ettim inanılmaz mutlu oldu.

kalkarken de kendi çöpümü kendim attım, kolay gelsin iyi akşamlar dedim gene inanılmaz mutlu oldu ve bir sürü olumlu dilekte bulundu benim için.

insanları mutlu etmek aslında bu kadar kolay.
  • garsona teşekkür ederim, kasiyere teşekkür edip iyi çalışmalar dilerim, sokakları süpürürken görürsem görevliye kolay gelsin derim. evim 4. katta, asansör çalışmıyor, her geldiklerinde kuryeye, kargoya, sucuya kusura bakmayın, yorduk sizi, teşekkürler derim. ve genelde %40 gülümsemeli geri dönüş alırım.

sorun değil, insanlar mutsuz ve yorgun, anlıyorum. siz de anlayın, nezaketten vazgeçmeyin.
  • benimdir.

bunun için övünmenin de bir mantığı olduğunu düşünmüyorum.

evinde oturup bir boka yaramayan paçavra tiplerin sokağa çıkıp biraz hizmet alınca götünün kalkıp karşısındaki böyle davranmasını da bünyem kaldırmaz tepki gösteririm.
  • bu başlıkta her ne kadar iyi niyetle bir şeyler yazıyor da olsanız, sizler de farkında olmadan garsonların statü olarak düşük hissetmelerine katkıda bulunuyorsunuz.

neden garson?

şu hayatta bir diğerinden daha değersiz bir meslek yoktur. yaşamak, sosyal bir varlık olarak hayatımızı devam ettirmek için hepsine ihtiyacımız var. bunu kabullenen toplumlar var, bu konuları çoktan aşan ülkeler var. darısı başımıza.
  • hizmet sektöründe çalışan insanlar "alt statü" demek. kaş yapalım derken göz çıkarmak dedikleri bu olsa gerek.
  • sabahları yerleri süpüren belediye işçilerinin yanından geçerken “günaydın, kolay gelsin” dediğimde yüzlerinde gördüğüm farkedilme ve mutluluk ifadesini anlatamam. bazen birbirimize anlık mutluluklar yaşatmalıyız, hayat biz alttakiler için yeterince boktan zaten...
  • sadece garsona degil arkadaşlar size hizmet sunan her bireye teşekkür edin.
    böyle böyle daha sakin geçiyor insanların günleri emin olun
  • normal bir şeyi böyle vurgularsanız garsonları düşük statüde siz göstermiş olursunuz.
  • kim olduğuna bakmadan, yapılan en ufak bir şeye teşekkür edebilmenin insan olmanın gereği olduğunu düşünüyorum. insanlar artık çoğu şeyi görev gibi görüyor ya da önemsemiyor ama bazen yapılan en ufak bir teşekkür insanları çok mutlu edebiliyor. ben bir markette kasiyere de teşekkür ediyorum, bir insan bana kapı açıp yol verdiğinde de teşekkür ediyorum, bir arkadaşım ya da sevdiğim insanlar en ufak bir şey yaptığından da teşekkür ediyorum. çünkü kimsenin benim için bir şey yapmasına gerek olmadığını, mecbur olmadığını biliyorum ve hayatımdaki insanları aynı düşünce ekseninde olan insanlar üzerinden seçiyorum.

kaba olmanın, insanları bir şeylere mecbur bırakmanın devrinde iyi olmaya kalmak ve çalışmak bence her şeyden daha değerli. sizin için ufacık bir taşı bile yerinden kaldıran insana teşekkür etmeyi bilmek gerekiyor. kimse kimseden alt statüde değildir, olay sadece minnet duymak ve bunu göstermek için ufacık bir "teşekkür ederim ya da kolay gelsin" cümlesini kurabilmektir.

edit: teşekkür etmek saflık ya da aptallık değildir. sadece kendi karakterini ortaya koymaktır. kimseden bir şey beklediğiniz için değil de bu sizin özelliğiniz olduğu için yaparsınız. insanların "ben şunu yaptım ama bir teşekkür etmedi" demesi yerine kendinizden emin ve mutlu bir şekilde devam etmektir. siz kimsenin statüsüne, yaptığı şeyin büyüklüğüne ya da küçüklüğüne bakmadan teşekkürünüzü edin, gerisi de önemsemeyin.
hesabın var mı? giriş yap