şükela:  tümü | bugün
 • gelmis gecmis en büyük hacker diyorlar. adindan da anlasilacagi gibi iskoc bu eleman. 2000-2001 yillarinda, "uzaylilar dünyaya geldi, amerikan ordusu bununla ilgili tüm bilgileri gizli tutuyor" düsüncesiyle, ordunun ve nasa'nin sistemlerine saldirilar baslatti. 97 adet bilgisayari hackledi, 1 milyon euro kadar zarara yol acti. uzayli muzayli bulamadi. su an iskocya'da tutuklu ve abd'ye teslim edilmeyi bekliyor.
 • ingiltere'de bir mahkeme tarafindan amerika birlesik devletlerine davasi icin iade edilmesi, gonderilmesi karari alinan kisi.

  ayrintili bilgi icin:
  http://www.networkworld.com/…c=050806securityalert2
 • solo nickiyle takılan hacker.
  hacklediği sistemlerde yalnız olmadığını farkettiğini de belirtmiştir. yani o makinalar aynı anda dünya'nın başka yerlerindeki şahıslar tarafından da hacklenmiştir. bunlardan birisi 18 yaşındaki israilli bir çocuktur ve tutuklanmıştır.
 • pentagon, abd savunma bakanlığı, nasa (amerikan havacılık ve uzay dairesi), abd ordusu, abd donanması… dünyanın belki de en iyi korunan yerleri. ama , emperyalizmin temel direği bu kurumlar bir dönem -ve belkide hala- tek bir insanla uğraşmak için canlarını dişine takmışlardı: gary mckinnon. londra’da yaşayan bir ingiliz vatandaşı. 44 yaşında, işsiz bir bilgisayar sistem yöneticisi. abd’nin isteği üzerine 2002'de tutuklanmış ve serbest bırakılmıştı. 2005 haziran’da tekrar ingiltere'de tutuklandı ve koşullu olarak serbest bırakıldı. abd, ingiltere’den gary mckinnon’u istiyor, kendi mahkemelerinde yargılamak için.

  peki gary mckinnon ne yaptı da bu kadar “önemli” yerlerin hedefi haline geldi? 2001 ve 2002'de abd’de bulunan 97 bilgisayar sistemine girdi. fakat bunlar sıradan bilgisayarlar değildi. biri pentagon’a ait olmak üzere, nasa’ya, abd ordusu, hava kuvvetleri ve donanmasına, abd savunma bakanlığı’na ait bilgisayar sistemleriydi hepsi de. bu nedenle, internet üzerinde “solo” diye bilinen gary mckinnon’a pentagon hacker da deniliyor. onun yaptığı, herhangi bir devlet ya da ordusuna dönük o güne kadar yapılmış en büyük ve kapsamlı saldırı. abd, canevinden vurulmuştu ve bunun bedelini ağır ödetmek istiyor, gary’i kendi mahkemelerinde yargılama peşinde, ingiltere’de -bildiğim- en son açılan davada 70 yıllık hücre hapsi isteniyordu.

  gary mckinnon, ele geçirdiği abd ordusuna ait bir bilgisayara şöyle bir not bırakmış: “abd’nin yabancılar politikası bugünlerde devlet destekli terörizmle aynıdır. ben solo, size zarar vermeye, hem de en üst seviyede devam edeceğim”. saldırılardan birinde washington’da, orduya ait yaklaşık 2000 bilgisayar 24 saat boyunca internete çıkamamıştı. gary mckinnon’un herhangi bir devlet, örgüt ya da grupla ilişkisi bulunamamış. yani tek başına kendi halinde bir adam. ne insanüstü bir takım güçleri var, ne de çok güçlü araç ve silahları… tek sahip olduğu teknik bilgisi. kendisine daha karlı hedefler seçebilirdi, mesela bankalar ya da büyük online ticaret siteleri, oldukça büyük miktarda para elde edebilirdi. girdiği bu bilgisayar sistemlerinden elde ettiği bilgileri satarak da bunu yapabilirdi.

  fakat hedefi bu değildi. öyle ya da böyle abd’ye zarar vermek istemiş ve bunu başarmıştı. tüm bu işlerde ona yardımcı olan ise kırdığı bilgisayar sistemlerinin kullanıcılarıydı. kullanılan kötü işletim sistemi (yani ms windows) ve zayıf parolalar sayesinde gary’nin işi oldukça kolaylaştırılmıştı.

  tek bir insanın, dünyanın en iyi korunan kurumlarına karşı giriştiği tek kişilik savaşın hikayesi... gary mckinnon davasının sonucu ne oldu bilmiyorum fakat bildiğim ona verilen desteğin oldukça fazla olduğu...
 • pink floyd grubu efsane gitaristi david gilmour gary mckinnon için "chicago/we can change the world" isimli single`ı piyasaya sürmüştür
 • su siralar ingiltere basbakan yardimcisi nick clegg'in basini agritan hacker. secim oncesi kampanyasinda gary'nin serbest birakilmasi gerektigini savunan clegg, secim bitip hukumete kurulduktan sonra bu konuda yan cizmesi, gary mckinnon'un destekcilerini oldukca kizdirmis.

  secimden once soz verip, hukumeti kurduktan sonra yan cizmek ? hmmm, biz turklerin oldukca yabanci oldugu bir konu. nasil bir seydir acaba, tahayyul bile edemiyorum.
 • nasanın bilgisayarlarına sızdığında sadece kendisinin mi bunu yaptığı sorusuna "hayır diğer ülkelerden de bağlantılar vardı. türkiye, hollanda, almanya, dünyanın her yerinden bağlantılar vardı" yanıtını vermiştir. nasada sızdığı bilgisayarda görüntülediği ilk fotoğrafta insan yapımı olmadığını düşündüğü antensiz, bağlantı noktaları bulunmayan bir cisim gördüğünü ifade etmiştir. röportajın kalan kısmı için:

  http://projectcamelot.org/…rview_transcript_en.html

  hacker olması yanında hassas bir durumu da bulunmaktadır (bkz: asperger sendromu)