şükela:  tümü | bugün
 • pentagon, abd savunma bakanlığı, nasa (amerikan havacılık ve uzay dairesi), abd ordusu, abd donanması… dünyanın belki de en iyi korunan yerleri. ama , emperyalizmin temel direği bu kurumlar bir dönem -ve belkide hala- tek bir insanla uğraşmak için canlarını dişine takmışlardı: gary mckinnon. londra’da yaşayan bir ingiliz vatandaşı. 44 yaşında, işsiz bir bilgisayar sistem yöneticisi. abd’nin isteği üzerine 2002'de tutuklanmış ve serbest bırakılmıştı. 2005 haziran’da tekrar ingiltere'de tutuklandı ve koşullu olarak serbest bırakıldı. abd, ingiltere’den gary mckinnon’u istiyor, kendi mahkemelerinde yargılamak için.

  peki gary mckinnon ne yaptı da bu kadar “önemli” yerlerin hedefi haline geldi? 2001 ve 2002'de abd’de bulunan 97 bilgisayar sistemine girdi. fakat bunlar sıradan bilgisayarlar değildi. biri pentagon’a ait olmak üzere, nasa’ya, abd ordusu, hava kuvvetleri ve donanmasına, abd savunma bakanlığı’na ait bilgisayar sistemleriydi hepsi de. bu nedenle, internet üzerinde “solo” diye bilinen gary mckinnon’a pentagon hacker da deniliyor. onun yaptığı, herhangi bir devlet ya da ordusuna dönük o güne kadar yapılmış en büyük ve kapsamlı saldırı. abd, canevinden vurulmuştu ve bunun bedelini ağır ödetmek istiyor, gary’i kendi mahkemelerinde yargılama peşinde, ingiltere’de -bildiğim- en son açılan davada 70 yıllık hücre hapsi isteniyordu.

  gary mckinnon, ele geçirdiği abd ordusuna ait bir bilgisayara şöyle bir not bırakmış: “abd’nin yabancılar politikası bugünlerde devlet destekli terörizmle aynıdır. ben solo, size zarar vermeye, hem de en üst seviyede devam edeceğim”. saldırılardan birinde washington’da, orduya ait yaklaşık 2000 bilgisayar 24 saat boyunca internete çıkamamıştı. gary mckinnon’un herhangi bir devlet, örgüt ya da grupla ilişkisi bulunamamış. yani tek başına kendi halinde bir adam. ne insanüstü bir takım güçleri var, ne de çok güçlü araç ve silahları… tek sahip olduğu teknik bilgisi. kendisine daha karlı hedefler seçebilirdi, mesela bankalar ya da büyük online ticaret siteleri, oldukça büyük miktarda para elde edebilirdi. girdiği bu bilgisayar sistemlerinden elde ettiği bilgileri satarak da bunu yapabilirdi.

  fakat hedefi bu değildi. öyle ya da böyle abd’ye zarar vermek istemiş ve bunu başarmıştı. tüm bu işlerde ona yardımcı olan ise kırdığı bilgisayar sistemlerinin kullanıcılarıydı. kullanılan kötü işletim sistemi (yani ms windows) ve zayıf parolalar sayesinde gary’nin işi oldukça kolaylaştırılmıştı.

  tek bir insanın, dünyanın en iyi korunan kurumlarına karşı giriştiği tek kişilik savaşın hikayesi... gary mckinnon davasının sonucu ne oldu bilmiyorum fakat bildiğim ona verilen desteğin oldukça fazla olduğu...
 • gelmis gecmis en büyük hacker diyorlar. adindan da anlasilacagi gibi iskoc bu eleman. 2000-2001 yillarinda, "uzaylilar dünyaya geldi, amerikan ordusu bununla ilgili tüm bilgileri gizli tutuyor" düsüncesiyle, ordunun ve nasa'nin sistemlerine saldirilar baslatti. 97 adet bilgisayari hackledi, 1 milyon euro kadar zarara yol acti. uzayli muzayli bulamadi. su an iskocya'da tutuklu ve abd'ye teslim edilmeyi bekliyor.
 • su siralar ingiltere basbakan yardimcisi nick clegg'in basini agritan hacker. secim oncesi kampanyasinda gary'nin serbest birakilmasi gerektigini savunan clegg, secim bitip hukumete kurulduktan sonra bu konuda yan cizmesi, gary mckinnon'un destekcilerini oldukca kizdirmis.

  secimden once soz verip, hukumeti kurduktan sonra yan cizmek ? hmmm, biz turklerin oldukca yabanci oldugu bir konu. nasil bir seydir acaba, tahayyul bile edemiyorum.
 • solo nickiyle takılan hacker.
  hacklediği sistemlerde yalnız olmadığını farkettiğini de belirtmiştir. yani o makinalar aynı anda dünya'nın başka yerlerindeki şahıslar tarafından da hacklenmiştir. bunlardan birisi 18 yaşındaki israilli bir çocuktur ve tutuklanmıştır.
 • girdiği yerlerde "dünya dışında görevli personel", "filodan filoya gemi transferleri" gibi bilgileri de gördüğünü ve bütün bunların solar warden isimli gizli bir uzay programı kapsamında olduğunu da iddia etmiştir kendisi.
  kendisine bu gemiler donanmaya ait olamaz mı diye sorulduğunda, "olmadığını biliyorum" demiştir.

  hatta daha da detaya inip, abd'nin ele geçirdiği dünya dışı uzay araçlarına reverse engineering uyguladığını ve bu sayede özellikle abd ordusunun anti-gravity, füzyon roketleri ve daha geniş bilinen bir çok teknolojiye sahip olduğunu söylemektedir.
 • pink floyd grubu efsane gitaristi david gilmour gary mckinnon için "chicago/we can change the world" isimli single`ı piyasaya sürmüştür
 • nasanın bilgisayarlarına sızdığında sadece kendisinin mi bunu yaptığı sorusuna "hayır diğer ülkelerden de bağlantılar vardı. türkiye, hollanda, almanya, dünyanın her yerinden bağlantılar vardı" yanıtını vermiştir. nasada sızdığı bilgisayarda görüntülediği ilk fotoğrafta insan yapımı olmadığını düşündüğü antensiz, bağlantı noktaları bulunmayan bir cisim gördüğünü ifade etmiştir. röportajın kalan kısmı için:

  http://projectcamelot.org/…rview_transcript_en.html

  hacker olması yanında hassas bir durumu da bulunmaktadır (bkz: asperger sendromu)
 • benedict cumberbatch'a çok benzettiğim hacker
 • detaylı hayatı aşağıda olan şahıs:

  gary mckinnon, 2002 yılında bütün zamanların en büyük askeri bilgi hırsızlığını gerçekleştiren ve anonymous hacker grubunun dünya’nın en tehlikeli bilgisayar korsanı olarak nitelendirdiği “solo” lakaplı iskoç bilgisayar korsanı.

  abd askeri kuvvetlerine, pentagon’a ve nasa’ya ait 97 bilgisayarı 13 aylık bir dönem içerisinde hackleyen iskoç asıllı bilgisayar korsanıdır. hacklediği devlet sistemlerinden ufo’lara dair bilgiler, devletin maaliyetsiz enerji kaynaklarını saklamasına dair bilgiler ve yine devlet tarafından saklanan toplum için yararlı olabilecek başka teknolojik gelişmelere ait bilgilere erişmiştir. peki bir dönem bütün dünya’nın konuştuğu gary mckinnon kimdir?

  gary mckinnon, 10 şubat 1966 yılında iskoçya’nın glasgow şehrinde doğdu. daha 14 yaşında iken ailesinin gary mckinnon’a atari 400 adlı oyun konsolunu alması üzerine gary, yazılımcılık hayatına başlamış oldu. onun yaşındakiler bilgisayarda veya oyun konsollarında oyun oynarken gary, program yazmaya ve grafik çalışmaları yapmaya başladı.

  1983’de yayınlanan ve ülkemizde de bilgisayarlara meraklı pek çok kişi tarafından bilinen war games filmini izleyen gary mckinnon, filmden çok etkilendi ve diğer bir tutkusu olan ufo’lar hakkında bilgi toplamaya başladı.

  gary mckinnon hayatı ve eylemleri

  2002 yılına gelindiğinde artık mckinnon tam bir yazılım dahisi haline geldi. 2002 yılında kız arkadaşının halasının evinin bodrum katında 13 ay boyunca abd askeri kuvvetlerine, pentagon’a ve nasa‘ya ait toplamda tam 97 bilgisayara sızdı. gary mckinnon sızma işleminde nasa’da çalışan bir sistem yöneticisi tarafından geliştirilen perl programlama dilinde kendisinin yazdığı bir scripti kullandığını daha sonra katıldığı bir televizyon programında açıkladı. bundan bir süre sonra ise gary mckinnon dünyaca ünlü hacker grubu anonymous tarafından dünya’nın en tehlikeli siyah şapkalı hackerı ilan edildi.

  abd’li yetkililerin açıklamalarına göre gary mckinnon girdiği bilgisayarlardan sadece bilgi çalmakla kalmadı. bilgisayarların işletim sistemlerine ait birçok bilgiyi silen gary mckinnon, abd ordusuna ait 2000’den fazla bilgisayara erişimi 24 saat boyunca kapalı kalmasına neden oldu. askeri web sitelerinide hackleyen gary mckinnon askeri sitelere bir de mesaj bıraktı. “güvenliğiniz taktan!”

  gary mckinnon’ın çaldığı bilgiler arasında “free energy suppression” yani türkçesiyle “maaliyetsiz enerji kaynaklarının saklanmasına ait bilgileri sızdırdı. free energy suppression o dönemlerde ortaya atılmış bir komplo teorisiydi. teoriye göre abd hükümeti tarafından maaliyetsiz enerji kaynakları ve aynı zamanda

  çevreyi kirletmeyen enerji kaynakları keşfedilmiş ancak bu enerji kaynakları devlet tarafından saklanmıştır. gary mckinnon’a göre abd hükümeti tarafından saklanan diğer teknolojik gelişmeler “sürekli hareket makinaları, soğuk füzyon jeneratörleri, simit tabanlı jeneratörler ve tersine mühendislikte kullanılabilecek dünya dışı teknolojiler.
  abd’de gerçekleşen 11 eylül saldırısının ardından gary mckinnon, abd “donanmasının silah istasyonuna” ait silah kayıtlarına sildi. bunun ardından abd’nin atlantikte yer alan filo’suna uzun bir süre askeri yardım yapılamadı. hacklediği bilgisayarlardan birine de aşağıdaki notu bıraktı.

  “abd’nin bu günlerdeki dış politikası terörizmi destekliyor… geçen sene 11 eylül’de büyük bir güvenlik açığının oluşması bir tesadüf değildi. ben “solo”. faaliyetlerime devam edeceğim…”

  gary mckinnon abd’nin texas eyaletinde bir adet uzay aracının var olduğuna inanıyordu. gary mckinnon 2012 yılında yakalanmadan önce son yaptığı işte bu uzay gemisini araştırmak oldu. 2012 yılında yine kız arkadaşının halasının evinin bodrumunda gary mckinnon yakayı ele verdi.
  gary mckinnon’ın abd’ye bağlı birçok sisteme izinsiz giriş yaptığı veri çaldığı dünya basınında geniş yer buldu. bbc televizyonunda yayınlanan click programındaki röportajında gary mckinnon, perl programlama dilinde yazdığı bir script sayesinde abd’nin askeri sistemlerine giriş yapabildiğini açıkladı.

  katıldığı click programında güvenilir kaynaklara dayanarak ufo’ların var olduğunu, anti-yerçekimi teknolojisinin gerçek olduğunu ve maaliyetsiz ve çevreye zarar vermeyen enerji kaynaklarının herkesten saklandığından bahsetti. ayrıca dünya’ya ait olmayan bir uzay aracının yetkililerin elinde olduğundan bahsetti. 2007 yılında ise bbc radyo kanalında “the mckinnon extradition” adında gary mckinnon’ın yakalanma ve iade sürecini konu alan 45 dakikalık john fletcher tarafından sunulan bir radyo yayını gerçekleşti.

  ayrıca ağustos 2009’da pink floyd’un eski üyelerinden david gilmour tarafından gary mckinnon’ın dünya’yı değiştirme vaadine atfen “chicago – change the world” (chicago – dünya’yı değiştir) adlı parçayı internette yayınladı.

  gary mckinnon sadece merak ettiklerinin, bilmek istediklerinin peşinden koşuyordu. bütün dahi insanlarda olduğu gibi onda da iflah olmaz bir merak, araştırma-öğrenme hırsı vardı ve bu hırsın gary mckinnon’a neler yaptırdığına da hep beraber şahit olmuş olduk. umarım herkes gary mckinnon’ın hayat hikayesinden kendine biraz pay çıkarmıştır..

  kaynak http://www.pubtekno.com/gary-mckinnon-kimdir/
 • çok ilginç bir adamdır. sırf meraktan kalkıştığı iş *, amerikan ordusunun siber güvenlik zaafının büyüklüğünü güzel ortaya koymuştur. aspie mi deha mı belli değildir.