şükela:  tümü | bugün
 • 50'lerin beat era'sının başı çeken şairlerinden. hatta zen kaçıkları'nda, okuyan bilir, tüm batı amerika'da* beat yazarlarını etkileyen "japyh" rolündedir. her ne kadar kendi dilinden anlatan ray smith de olsa asıl kahraman japhy'dir.

  bir baba beat,
  heey allah!,
  rönesansı başlatmış amerika'da
  heey allah!
 • (bkz: ekoloji)
 • kizilderili dilleriyle hasir nesir 1930 dogumlu beat ozani...zen kaciklari nin japhy ryder i...
 • 1930-.

  son derece ilginç bir sentezdir snyder amerikan şiirinde.
  kerouac ve ginsberg denli beatnik sayılan bir şair olup, ruhsal gelişim için bedensel gelişimin de şart olduğunu düşünür.. kamyon şoförlüğü de, üniversite hocalığı da yapabilemesinin ardında hem böyle bir düşünce hem de mütevazılığı baş tacı eden budizm başta olmak üzere doğu dinlerine ve mistisizme olan ilgisinin payı vardır. aşağıdaki şiir de ilhamın içine nasıl doğduğunu anlattığı ezoterik bir örnek:

  how poetry comes to me

  it comes blundering over the
  boulders at night, it stays
  frightened outside the
  range of my campfire
  i go to meet it at the
  edge of the light
 • gary snyder (1930 - …): amerikalı şair, yazar, ekolojist, zen ustası, cevval dağ yürüyüşçüsü, kızılderili antropologu, gezgin, çevirmen, denizci, yangın gözcüsü, tomrukçu, pound-jeffers-rexroth’un mirasçısı arı duru bir ses. gary snyder 1950’lerde san fransisko rönesansı şairlerinden biriydi, beat kuşağı şairlerinin yakın arkadaşı ve kerouac’un zen kaçıkları’nın ana kahramanlarından biri olsa da kendini hiçbir zaman bir “beatnik” olarak görmedi. reed college’te antropoloji ve berkeley üniversitesi’nde doğu dilleri çalıştıktan sonra japonya’ya giderek uzun süre bir zen manastırında kaldı. japonya’dan pasifik adaları’na, hindistan’a, avustralya’ya, kızıl deniz’e dek pek çok yer gezdikten sonra kaliforniya’da sierra nevada dağlarına yerleşerek orada yuvası kitkitdizze’yi kurdu ve “ne entelektüel çevrelerde ne de politik çevrelerde yeterince temsil edilmediğini” düşündüğü yabanın sözcüsü olarak derin ekoloji hareketi içerisinde önemli bir yer edindi. şiirleriyle pulitzer de dâhil olmak üzere pek çok ödül kazandı ve 20. yüzyıl amerikan şiirinin en önemli temsilcileri arasında yer aldı. halen kitkitdizze’de yaşamaya ve yazmaya devam ediyor.
 • kitapları sub press tarafından dilimize çevrilen yazar.