*

şükela:  tümü | bugün
 • şişmanlar için bir tedavi yöntemiymiş bu. midenin %90'ı devre dışı bırakılıp, %10'u çalışır durumda bırakılıyor, mide bir fincan büyüklüğüne getiriliyor, kişi hızla zayıflıyormuş. iyi de, zayıflama tamamlanıp, kişi normal kilosuna kavuşunca ne oluyor, anlamadım. fincan büyüklüğünde mideyle ömür geçer mi yani?

  (bkz: http://www.internethaber.com/…e_view.php?aid=316655)
 • obezite hastalarina sunulan seceneklerden biri. tehlikesiz gibi gorulmesine ragmen, bypass ameliyatindan sonra, ameliyat olanlari buyuk sorunlar bekliyor.

  basarili olmasinin sebeplerinden biri de son zamanlarda uzerinde siklikla durulan mide tarafindan salgilanan ghrelin hormonunun salgilanmasinin engellenmis olmasi.

  gecenlerde bir haber programinda, bu konudan bahsedilirken, spiker bayanin 'obezite hastalarina kesin cozum sunuyor. ustelik hicbir tehlikesi de yok' sozunden sonra, bir an tv'nin icine girmeyi bile dusundum. ah boyle buyuk laflar sarfetmeden once, birkac arastirma yapsaydin ya! neyse ki sonrasinda uzman bir doktor gerekli aciklamayi yapip, spikerin yaptigi hatayi duzeltmesini sagladi.
 • iyileşme döneminin uzun sürdüğüne ve hastaya büyük sıkıntılar çektirdiğine yakından şahit olduğum ameliyattır.. iyi karar vermek gerekir.
 • yavaş yavaş suyu çıkan ve komplike yapma olasılığı çok fazla olan bir operasyon
 • obez ve morbid obez kisilerin kilo vermek adina goze aldiklari medikal ve kalici operasyon
  midenin fiziksel olarak kucultulmesi ve daha sonra direk ince bagirsaga yol verilmesi ile emilim nerdeyse yok ediliyor
  hasta hizli bir sekilde kilo veriyor fakat emilimin nerdeyse yok olmasindan dolayi hayati boyunca agizdan vitamin almasi gerekiyor.
  geri donusu simdilik mumkun olmayan operasyon

  bir anlamda sindirim sistemini hacklemek
 • amerika'da yapılan bir araştırmaya göre gastrik bypass ameliyatı olan evli çiflterin %85'i ortalama olarak ameliyat olduktan 2 yıl sonra boşanmışlar.
  kaynak
 • bu çarşamba günü olacağım ameliyattır kendisi. eğer bir komplikasyon yaşamaz da bu dünyadan göçmezsem geri dönüp edit yazacağıma söz veriyorum.
  edit: ameliyat çok iyi geçti, doktorumun elleri oldukça hafifti, bugün eve çıktım bir problem yok.
 • türkiye'de bu operasyonun maliyetinin sgk tarafından karşılanması için obeziteden başka bir sağlık sorununuz yoksavücut kitle indeksinizin 40 ya da daha üstünde olması gerekmektedir, eğer diyabet, hiper tansiyon gibi başka sağlık sorunlarınız da varsa vkinizin 35 ve üzerinde olması yeterlidir.
 • bu ameliyatı olacak kişilerin ortak özelliği, bu ameliyatla yaşamlarında ne gibi bir değişiklik yaşayacaklarına dair gözlerinin amâ; kulaklarında da mühür olmasıdır.