• gençler, her şeyiniz iyi, hoş bunu baştan diyelim.. tadımlar yapıyosunuz, çağırıyosunuz gelip yiyoruz, şefler tatlı, ortam kolektif.. birinin evinde yetiştirdiği mayayla ekmek yapılıyor, fıccın'ın sahibi hanım döktürüyor falan...

ama hacılar size iki sorum var, sizi kim finanse ediyor? nihai amacınız ne? bu işin sonunda kitap mı çıkacak? yarışmalara mı katılacaksınız? söyleyin, bi yerlerde yazın ki bilelim, ona göre katkıda bulunalım. köftehor gibi yiyip içip kaçmayalım.
  • anadolu mutfağını yeniden kimliklendirirken turşu kapaklarını "unpickling" diye açıyorlar. yeni kimlik ingilizce olacak herhalde!
  • geçtiğimiz hafta sonu bu topluluğun düzenlemiş olduğu festivale katılma gafletinde(!) bulunduk.

bu kadar rezil bu kadar amaçsız bir festival ben daha hayatımda görmedim. o kadar bilet parası alıp içerde her şeyin ama her şeyin*parayla satılması hangi festival mantığına sığar ben akıl sır erdiremiyorum.

bir tane aşçı vardı önlüğünde kerevitolog yazıyodu ona da baya güldüm :)

seneye tekrar bir festival düzenlerlerse ve siz de buraya okursanız size demek istediğim tek bir şey var:

gitmeyin ve çevrenizde kim gitmeye çalışıyorsa ona mani olun.

edit: düzenlenen festivalin kendileriyle bir alakası olmadığına ilişkin instagramdan açıklama yapmışlar.

tık

doğru olanı böyle bir etkinlik yapılacağı açıklandığında açıklama yapmalarıydı. etkinlik geçtikten sonra yapılmış açıklamanın bizler için hiçbir faydası yok.
  • beyoğlu salt'ın 1. katında konuşlanmış bir hazinedir, yesam ve gastronomika'yı takip edin derim zira ikisi de elimizin altında olup da merak etmediğimiz ya da ''gelsin suşiler gitsin risottalar'' çağında ihmal ettiğimiz caaağğnım türk mutfağına taze kandır. misal bugün kımızda marine edilmiş kuzu eti ve iç pilav tattırdılar bize, öncesinde de adü veteriner fakültesi'nden dr. gökçe yıldırım'dan bir güzel sunum vardı ki aman allaaaahhh
    kendilerini şöyle tarif etmişler:
    "gastronomika: anadolu mutfağını yeniden kimliklendirmek" projesi, salt beyoğlu ev sahipliğinde 20 aralık 2013'ten bu yana şefleri, tasarımcıları, tarihçileri ve anadolu mutfağını kapsamlı bir şekilde yeniden düşünmek isteyen katılımcıları bir araya getiriyor. herkese açık ve ücretsiz olarak düzenlenen etkinliklerden cheftalk, anadolu mutfağı üzerine çalışmalar yürüten şeflerin tecrübe paylaşımlarını; designtalk, anadolu mutfağının görsel ve işitsel kimliklerini yeniden inşa etmeyi amaçlayan tasarımcılarla yapılan buluşmaları; historytalk ise anadolu mutfağının geçmişiyle ilgili tarih konuşmalarını içeriyor.
    gastronomika
    gastronomika facebook
hesabın var mı? giriş yap