1. turkiye'de gusto dergisi genel yayin yonetmeni mehmet yalcin tarafindan ortaya atilan bir kavram, erkek turu.

"25-30 yas ustu, iyi egitim almis, yabanci dil bilen, yemek yemekten keyif aldiklari kadar yemek yapmaya da merakli olan, bol seyahat eden ve seyahatleri sirasinda gittikleri yerin yemeklerini mutlaka tadan, yemek kurslarina ve yazilarina merakli, yemek kanallarini seyreden erkek" olarak taninlanmis kendisi tarafindan.

http://www.milliyet.com.tr/… erkek gastroseksuel mi
  2. tarzımın stilimin başkaları tarafından genellenmesine sinir olmadığım bir kavramdır. r7 bakıyor şimdi gitmem lazım optm cnm byes.

cont'd
    efendim evvelce açıklamaya fırsat bulamadığım bu kavram şudur ki.. yemek yemekten zevk almak kadar yapmaktan da zevk almak, yedirmekten daha büyük keyif almaktır. yani santralin sen gastroseksüelmişsin de evde aç oturuyormuşsun. oturabiliim, zira ben yaptığım yemeği paylaşmaktan onu yemekten daha büyük keyif alıyorum, ondandır.

ayrıca ben yani bi kadına olan sevgimi onun için bişeyler yaparak göstermeye çalışan bir kişiymişim de bu gösteriş şekli onun için bişeyler hazırlamakmış. misal bir tatlı hazırlarım yerken güler, mutlu olurum. yemek yaparım acıktım dediğinde yer sevinir mutlu olurum. erkenden uyanırım tüm içgüdülerime karşı koyarak ona dokunmadan yataktan çıkar ona bir kahvaltı masası hazırlarım, uyandığında sevinir, mutlu olurum.

yani nedir. yemek benim için bir ihtiyaç değil, bir keyiftir. hayatta yapılması gereken geçiştirilecek bir iş değil, haytın içinde ona renk katan bir kavramdır. ben dediğim, benim gibi insanların da tabi. ve yani esas önemli kısım, bu yemek yalnız olmamalıdır. bir arkadaş, bir sevgili, baba veya ne bileyim kuzen. birileri eşlik etti mi, ve yediği şeyden keyif aldı mı, işte esas keyif o zaman başlar benim için.

olay baştan şaşırtmanın keyfidir, sonra hayran etmenin keyfidir bir taraftan da.. ulan kantinde oturan çay içen santralinin elinden bunlar da gelir miymiş ile başlayan, sonrasında aman allahım gene çağır beni yemeğe diye devam eden sözler silsilesinin verdiği tarif edilmez bir haz da vardır.

baba olmak isteyen biri farklı sebeplerden şu anda baba olamıyorsa, bu içindeki mutlu etme içgüdüsünü de bastırmak zorunda değildir. veya birisini mutlu etmek istemesi için o kişiye aşık olması gerekmemektedir. ve mutlu etmeyi de kendi stilinde yapıyordur, kime nedir..

yemek güzeldir, yemek yapmak güzeldir, ama en güzel kısım paylaşmaktır.
  3. milliyet'in bir ekinde vakti zamanında şöyle tanımlanmıştır:
    "yemek kurslarına giden, mutfak araç gereci için alışverişe çıkan, tv'de yemek programı izleyen ve markette saatlarce zaman geçiren erkek."
  4. erkeğin mutfağa merak salmış olanıdır.
    fırının sahibi artık odur.maço erkeğin tahtını sarsan bir erkek modelidir.yemeyi ve yedirmeyi sever.

gastroseksüel hakkında bilgi verin