şükela:  tümü | bugün
 • nvidia'nin deep learning ile gelistirdigi sikko cizimleri manzara fotograflarina donusturmeye yarayan bir acayip uygulama.

  https://www.youtube.com/watch?v=p5u4ngvgawg
 • barış özcan durur mu? hemen hakkında video çekmiş.

  https://www.youtube.com/watch?v=1immenhfdce
 • yapay zeka ile yaptığınız "paint" tarzı çizimleri mükemmel manzara fotoğraflarına çeviren yazılım.

  her şeyi çizdikten sonra bile "dur biraz şu yerlere kar ekleyeyim" dediğinizde bile otomatikmen gökyüzünü ve arka plandaki nesneleri de kar yağışına uyumlu yapıyor. henüz sadece manzara fotoğrafları yapılabiliyor ama ilerleyen günlerde birçok özellik eklenecekmiş.

  hayal gücü müthiş veya mükemmel eserler çıkarabilecek insanları düşünün ama resim çizme yeteneği olmayan. şimdi bu insanlar bu uygulama sayesinde mükemmel eserler ortaya koyabilir. bu açıdan baktığımda gerçekten heyecan verici bir uygulama.
 • teknolojinin gitmekte olduğu yön ile ilgili fikir verebilecek bir nvidia projesi. kısaca 5 yaşındaki bir çocuğun dahi çizebileceği kadar basit resimleri kendi algoritmasıyla photorealistic bir hale getiriyor.

  fakat beni en çok şaşırtan kısım şu ki; bu algoritma, deep learning bazlı olduğundan dolayı bir kayayı örneğin yaratırken onu database'indeki fotoğraflardan kopyala yapıştır yapmıyor. database'inde bulunan ortalama 1 milyon fotoğraftan "öğrendikleriyle" yenilerini yaratıyor.

  yani mesela, bu şu anlama geliyor ki sizin örneğin bu uygulamada çizdiğiniz bir ağaç mesela, photorealistic bir yansıma olarak dünyada karşılığı olmayan bir ağaç aslında. o ağaç hiç varolmadı. o ağacı siz, daha doğrusu algoritma sizin komutunuzla yeni baştan, sıfırdan yarattı.

  bunun ne kadar mükemmel bir şey olduğunu görebiliyor musunuz?
 • nvidia nin yeni bombasi

  ai bazli calisan sistemlerin, nasil gumbur gumbur geliyor olup, bundan 10 sene sonra, yaratici sektorde dahi, pek cok profesyonelin isini elinden alacagina cok sahane bir ornek.

  https://blogs.nvidia.com/…ndscapes-nvidia-research/
  https://techcrunch.com/…stic-landscapes-in-seconds/
 • modern bob ross . belki şurada bir ağaç vardır diye bi karalama yapıyorsunuz ve size gölgeli, detaylı, derinlikli bir ağaç çiziveriyor. bunun ile bütün bir tuvalde resim yapıyorsunuz.
  bunu binlerce fotoğraflık veritabanındaki görüntülerden sizin yaptığınız karalamaya uygun bir görüntü çıkararak yapıyor. çok karmaşık görünen ama aslında kolay bir çalışma olduğu kanaatindeyim, detaylı incelemek lazım tabi ama teoride bu fikrin uygulanması basittir.
  lakin kolay olduğunu söylemem yanlış anlaşılmasın, kolay demek herkes yapabilir anlamında değil, bu üretim muhteşem bir hayal gücü ve sabır gerektirir.
  hedefi mimarlar ve çevre tasarımcılarıymış ama çok eğlenceli bir uygulama olduğu halinden belli. dağıtıma açarlar mı bilinmez ama yapan arkadaşların elleri öpülesidir, saygılardır, izlemede kalıyoruzdur.
 • demo'su yayinlanmis.
  sol tarafta yazan agac, bulut, kaya gibi tag'ler ile cizilen ilk okul terk resimleri fotografa donusturuyor.

  https://nvlabs.github.io/spade/demo.html
  ornek: https://eksiup.com/images/32/75/mz32483nsybp.png

  (bkz: sözlükçülerin gaugan çizimleri)

  -detaylar-
  blog post: https://www.nvidia.com/…round/?ncid=so-twi-nz-92489
  kullanim sekli (anlatim): https://www.youtube.com/watch?v=lgljcc9hozk
  https://twitter.com/…gyu/status/1139216908564099073