şükela:  tümü | bugün soru sor
 • paul gauguin'in ailesini bırakıp tahiti'ye yerleştiği zamanı konu alan, nisbeten vasat sayılabilecek bir film "gauguin - voyage de tahiti" .

  imdb: gauguin - voyage de tahiti (2017) / edouard deluc

  (bkz: paul gauguin/@fij)

  bildirdi bir imdb papağanı:

  { 6 ay önce verilmiş @silver apple uktesi bu; notu da şöyle imiş: film (!) }

  hamiş: asıl adı "gauguin - voyage de tahiti" olan ancak ekşi sözlük'ün "tre" ile başlık açma yetkisini bana tanımaması yüzünden -'siz olarak açılan bir başlıktır!
 • filmde asi ruhlu ve ele avuca sığmaz gauguin'in başyapıtlarının konusu olan bakire ile kurduğu birliktelik ve tahiti döneminde resimlerine eşlik eden ahşap yontularını ele alışına da yer verilmiş. gauguin gibi sıradışı bir kişiliğin bir aralık resim yapmayı bırakıp, genç kadını elinde tutabilmek adına para kazanmak için sırtında taş taşıdığı bir süreç de konu ediliyor.

  genelde paris'te karısı ve çocuklarını yüzüstü bırakıp, bir macera uğruna tahiti'ye gittiği kanısı hakimse de, bu filmde özellikle sanatçının tutkularına yanıt vermeyen karısını terketmek zorunda kaldığı ya da karısınca terk edildiği üzerinde duruluyor. gauguin'in yaşamına, dehasına ve son yıllarında yaşadığı acılara odaklanmak adına yeni bakış açıları sunuyor.