şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nam-ı diğer master of mirrors. oynadığım oyunlar boyunca karşılaştığım en iyi "kötü adam" tiplemelerinden biriydi. aslında kötü adam demek pek uygun değildir gaunter o'dimm için. kendisi size bir ayna tutar ve en çok istediğiniz şey neyse size onu gösterir. aynada görmek istediğiniz görürsünüz. bu mutluluk içinse ödemeniz gereken bir bedel vardır. bedeli ödemek tamamen kişinin tercihidi, gaunter o'dimm sadece seçenek sunan kimsedir.

  ayrıca crossroads'ta kendisiyle buluşmadan önce bir grup çocuk kendisi hakkında tüyleri diken diken eder bir şarkı söyler. sözleri şu şekildedir:

  his smile fresh as spring as towards him he draws you
  his tongue sharp and silvery, as he implores you
  your wishes he grants as he swears to adore you
  gold, silver, jewels he lays riches before you
  dues need be repaid and he will come for you
  all to reclaim no smile to console you
  he'll snare you in bonds eyes glowin' afire |
  to gore and torment you 'til the stars expire
 • ağır orospu çocuğudur kendisi.olgeird gibi bi adamın hayatını kurtarmayı seçecek kadar kendisinden nefret ettirmiştir.amına koduğumdur.
 • -- spoiler --

  kendisini yendiğinizde acaip bir öfke patlaması yaşayan karakter. witcher 3'ün en sevdiğim yanlarından biri de yüz mimiklerini çok güzel vermesi. mesela yennefer'ın önünde dayak yediğinizde geralt'ın suratındaki "sıçtık" ifadesi yen'in suratındaki hayalkırıklığı mükemmel okunuyor. hah işte bu abiyi yendiğimizdeki o görüntüsü en süperiydi. deliye döndü it herif.
  "i want to live like there's no tomarrow" dileyen olgierd'in kalbini taşa dönüştürmüştür mesela. kendisinden bir şey dilerken dikkatli olmak gerekir. ufak kelime oyunlarıyla insanların hayatını mahveden bir arkadaş.
  -- spoiler --
 • yukarıdaki entry'lerde bahsedildiği üzere, gaunter o'dimm tüm oyun dünyasındaki en mükemmel kötü (!) karakterlerden biri. ona kötü demek ne kadar doğru bilmiyorum, zira master of mirrors ile de ortaklık yapabilirdiniz. onun gözünde olgierd kötüyken, olgierd'in gözünde o kötü. kararı vermek tamamen geralt'a, yani size kalmış.

  --- spoiler ---

  ayrıca eğer gaunter o'dimm'in yanında yer alırsanız son görevde, gaunter o'dimm ile aranızda şöyle bir konuşma geçiyor. last convo
  gayet hoş bir detay olmuş. ciri'yi kurtaramayanlar keşke önce expansion'u oynasaydım diyebilir *

  --- spoiler ---

  gerçekten harika işlenmiş bir karakter. bir bölümü oynarken ilk defa "neden şimdi oynuyorum ki? keşke sonra oynasaydım." diye kendime kızdım, o kadar güzel yani.

  bu expansion'un asıl soundtrack'i o kadar fevkalade ki, başka oyunları oynarken bile dinlemeye devam ediyorum;
  a gifted man brings gifts galore

  son olarak;
  [g]aunter
  [o]'
  [d]imm
 • kendisi witcher dünyasının şeytanıdır.*
  gerçek kimliğini/formunu öğrenip hayatta kalabilen yoktur.*

  kendisini çok fazla merak eder ve araştırırsanız bir gece ansızın ziyaretinize gelebilir.
  (bkz: fazla hikmetine şey yapmamak lazım)
 • oyun evrenindeki diğer yaratılmışların aksine düpedüz monoteistik bir arkaplanla sunulan, yani gerçek dünyada çoğunluğun inandığı tanrı ve evren tasvirine göre karakterize edilmiş varlık. eredin gibi basit beşerî/elfî bir yaratık değil, büyük ihtimalle evrenlerdeki dengeyi sağlayan bir memur.

  witcher için uydurulmuş diğer yaratıkların o'dimm'in yanında ne kadar tırışka ve sanal kaldıklarını, zamanı manipüle ettiği sahnede kendisini tarif ederken ki tevazudan doğan tanrısal şeytanilikte sezebilirsiniz.

  ciri, o'dimm'den daha gelişmiş bir varlıktır. ancak tümüyle gücünü kavrayabilmesi için büyük ihtimalle geralt'ın ve tüm hikayenin geçtiği evreninin ömrünü tamamlaması gerekecek. yani ciri için içinde yaşadığı evren bir kreş, antrenman sahası. o kadar büyük bir resimden bahsediyoruz ki. büyük ihtimalle bunun ana hikayesini kurgulayabilmek için iç içe evrenler, çoklu evrenler, paralel evrenler vs. teori kasmak gerek.
 • kötülüğün ahlaksızlıkla bileşkesinden vücut bulmuş gavat gibi kurgu karakter.

  the witcher 3 wild hunt ana hikayesinin birinde bu herifin eline düşmüş bir adam vardı. o adama öyle bir eziyet ediyordu ki benim diyen nazi işkencecisi bu o'dimm'in yanında dut pekmezi yapan fadime teyzeye dönüşür. hatırladığım kadarıyla hikayenin kabası şöyleydi:

  --- spoiler ---

  namert o'dimm, zavallı adamcağızı laf oyunlarıyla bir çember içinde kalmaya ikna etmiş ve o çember içinde kaldığı sürece ona dokunmayacağını söylemiş.

  söylemiş de, adam o çemberde kaldığı aylar içinde kör olmuş ve bir süre sonra rüyalarında çok güzel ve akıllı ideal bir genç kız görmeye başlamış.

  adamcağız kızı o kadar çok sevmiş ki neredeyse gerçek kızı kadar ona bağlanmış. hatta bu sözde kızına öyle derin bir sevgi besliyormuş ki ondan ayrı kalmamak için sürekli uyumaya çalışıyormuş.

  günün birinde kızın yüzü solmaya başlamış. ve haftalar içinde yavaş yavaş acılar içinde ölmüş. bu ölüme giden süreci adam yavaş yavaş yaşamış elbette. her şey adamcağızın rüyalarından ibaretmiş ama yaşananlar o kadar gerçekçiymiş ki adam sözde kızının ölümüyle büyük acılar içinde kıvranmaya başlamış. hatta ölmeyi ister hale gelmiş.
  --- spoiler ---

  tabi bu hikaye benim böyle anlattığım gibi ruhsuz, edebi abartıdan yoksun değil. bu oyunu* en azından bir sefer oynamanız lazım. öyle ince hikayeler ve duygusal bağlantı kurabileceğiniz karakterler var ki şaşar kalırsınız. ben şaştım.
 • --- spoiler ---

  gökten aşağı basamaktan iner gibi inebilen şahış.kendisinin zamanı durdurma gibi bir yeteneği de mevcuttur

  --- spoiler ---

  (bkz: the witcher 3 wild hunt hearts of stone)
 • the witcher evrenindeki en korkunç şey. şey diyorum çünkü kendisi diğer yaratıklardan çok farklı bir yerde duruyor. conjunction of spheres olayından, zamandan, büyülerden ve en önemlisi de ölümden muaf olarak daimi bir şekilde varlığını sürdürüyor. üçüncü oyunun başında bizi karşılayıp, hearts of stone'daki ana karakter olana ve sonrasında da blood and wine ile geralt'a veda ettiğimiz zamana kadar her yerde izlerini görüyoruz. kimi zaman fiziksel varlığıyla (müzayedede bir kenardan geralt'ı izlemesi gibi), kimi zamansa başkalarının da hayatlarındaki izleriyle (blood and wine'daki kaşık toplayan kadın), ama bir şekilde bir yerlerde hep var. oyunda türü için cin (djinn) denilse de kendisinin eşi benzeri başka hiçbir cinle karşılaşmıyoruz ki zaten, meşhur zamanla oynama sahnesinde, eğer adını sorarsanız, kendisi de açıkça ve çok ciddi bir şekilde, bunu duyan kimsenin hayatta kalmadığını söylüyor. oyun boyunca asla kesin olarak açıklanmasa da sanırım kimliğiyle ilgili en önemli bilgileri, zamanında kendisini araştırdığı için musallat olduğu profesörden öğreniyoruz. gaunter o'dimm, yalanlar, hile ve kandırmayla insanların tüm umutlarını, sevdiklerini, sahip olduklarını ve nihayetinde de hayatlarını ellerinden alan, şeytanın ta kendisi.