şükela:  tümü | bugün
 • kuantum mekaniği hesaplama ve modelleme yapabilen yazılım grubu. 98, 03, 09, wiev 05 gibi sürümleri vardır. sürümler yapıldıkları yıllara göre isim alırlar.

  bu da odtü'nün yazılım hakkındaki tanıtım yazısı:

  "gaussian 09, gaussian elektronik yapı programlarının en sonuncusudur. çok çeşitli şartlar altında bulunan ve geniş bir yelpaze oluşturan moleküler sistemleri modellemek için tasarlanmış olan gaussian, kuantum mekaniğinin temel yasalarından başlayarak hesaplamalar yapar.

  gaussian kimyacılar, fizikçiler ve mühendisler tarafından, kimya ile ilgili yerleşmiş ve yeni gelişmekte olan ilgi alanlarında araştırma yapmak, moleküller üzerinde ve deneysel olarak incelenmesi imkansız veya çok zor olan durağan türleri ve bileşkeleri de içeren (mesela kısa ömürlü ara birimler, geçiş yapıları ve benzerleri gibi) kesin veya potansiyel reaksiyonlar üzerinde çalışmak için kullanılmaktadır.

  gaussian 09; (intel em64t veya intel itanium2 ia64 mimarileri üzerindeki) linux platformlarda veya bunlardan oluşan pc kümelerinde (paralel ortamda) çalıştırılabilmektedir. yazılımı bu şekilde kurmak ve kullanmak isteyen kullanıcılarımız kurulum kaynaklarını

  ftp://ftp.cc.metu.edu.tr/…ckageprograms/gaussian09/ adresinden temin edebilirler.

  gaussian 09 odtu bidb bünyesindeki pc kümesi üzerinde paralel ortamda ve yüksek performanslı donanım imkanları ile kullanılabilir. pc kümesi ulakbim yüksek başarımlı ve grid hesaplama merkezi, tr-grid servisi tarafından yönetilmekte ve yazılımları kullanmak için tr-grid üyesi olmak gerekmektedir. konul ile ilgili bilgi almak için http://www.grid.org.tr/ adresine göz atabilir ve grid kullanıcısı olmak için grid (at) ulakbim.gov.tr adresine elektronik posta gönderebilirsiniz."

  (bkz: gaussian 98)
  (bkz: gaussian 03)
  (bkz: gaussian 09)
 • (bkz: gaussian blur)
 • lanet bir program olmasiyla ünlüdür. teorik hesaplama üzerine calisanlarin begenmedigi bir programdir. begenmeme nedeni ise, programin diger rakiplerine nazaran (turbomole, nwchem vs.) yavas olmasi ve programin lisans kisminda hicbir program ile karsilastirma yapmaniza izin vermemesidir.
 • bir tur "random variable" (rastgele degisken). "normal" diye de bilinir.

  carl friedrich gauss tarafindan ortaya atilmistir. ıstatistik, olasilik, sinyal isleme, telekom gibi bircok bilim alaninin en populer degiskenidir. nedeni ise kolaylik saglayan matematiksel ozellikleridir.